در طول ۱۰ سال گذشته فقط در سال ۲۰۱۴ بود که ارزش بازار کریپتوکارنسی کاهش پیدا کرد. در مابقی سال‌ها ارزش این بازار کاملا در مدار صعودی قرار داشته است. البته واضح است که قرار نیست اتفاقات گذشته عینا در آینده نیز تکرار شود. ولی همه می‌دانیم که گذشته چراغ راه آینده است. اگر اهل سرمایه‌گذاری هستید و به فکر طی کردن راه ۱۰۰ ساله در یک شب نیستید، این مقاله به درد شما می‌خورد. چرا که قصد داریم بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ با رویکرد بلندمدت را به شما معرفی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

نگاهی انتقادی به اتفاقات سال ۲۰۲۱ بازار رمز ارزها

قبل از معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲، بد نیست که نگاهی به آنچه در سال ۲۰۲۱ گذشت بیندازیم. تا حالا موقع تماشای بازی فوتبال شاهد این جمله از گزارشگرها بوده‌اید که هر اتفاقی که ممکن بود در یک بازی فوتبال بیفتد در این بازی رخ داد؟ این جمله دقیقا در خصوص بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۱ صدق می‌کند. همه چیز در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال‌های قبل دگرگون شد و شاهد اتفاقات بی‌سابقه‌ای بودیم که مشخص نیز در آینده نزدیک تداوم داشته باشد یا خیر.

ارزش بازار رمز ارزها در مجموع از ۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ عبور کرد که در نوع خود اتفاقی بی‌نظیر از نظر رشد ارزش این بازار از زمان راه‌اندازی تا به امروز به شمار می‌رود. ریز و درشت اتفاقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دنیا در سالی که گذشت نقش پررنگی در رسیدن به این شرایط داشتند. همه‌گیری کرونا از یک طرف و تورم اقتصادی بی‌سابقه در بسیاری از کشورها، باعث شکل‌گیری تحلیل‌افراطی در خصوص بازار رمز ارزها شد.

همزمان با رشد بی‌سابقه بازار، بیشترین میزان کلاهبرداری در طول تاریخ کوتاه مدت حیات بازر رمز ارزها نیز در سال ۲۰۲۱ رخ داد. شاید معروف‌ترین کلاهبرداری را بتوان به توکن Squid Game نسبت داد. در آن کلاهبرداران توانایی فروش توکن را قطع کردند و با سود خود کنار رفتند. مسئله قانون‌گذاری دولت‌ها در خصوص بازار کریپتوکارنسی نیز در سال ۲۰۲۱ بسیار داغ بود و هر روز اخبار جدیدی از گوشه و کنار دنیا در این زمینه منتشر می‌شد. با این وجود هنوز موضع رسمی دولت‌ها در خصوص این بازار سر و کل جدی به خود نگرفته است.

اگر بخواهیم تیتر وار به برخی دیگر از اتفاقات مهم بازار رمز ارزها در سال ۲۰۲۱ اشاره کنیم، می‌توانیم موارد زیر را برشمریم:

  • رشد قیمت مناسب آلت کوین‌ها در بازار و کاهش دامیننس بیت کوین به سطح ۴۰ درصد
  • افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای
  • دستیابی ارزش بازار توکن‌های غیر مثلی به بیش از ۱۴ میلیادر دلار
  • رشد چشمگیر بازی‌های کرپیتویی
  • قرار گرفتن موضوع متاورس و پروژه‌های متاورسی در کانون توجهات
  • افزایش پذیرش بازار رمز ارزها از سوی مردم کشورهای مختلف دنیا

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲

برای نگارش این مقاله سعی کردیم که معتبرترین مراجع در زمینه بازار کریپتوکارنسی را یک به یک مورد بررسی قرار دهیم. حاصل ساعت‌ها بررسی این سایت‌ها و منابع معتبر، دستیابی به ۷ مورد از ارزهای دیجیتال بود که تقریبا در بسیاری از منابع بررسی آن‌ها در سال ۲۰۲۲ توصیه شده بود. با این وجود قبل از مطالعه ادامه مقاله لازم است این نکته را تذکر دهیم که آنچه در ادامه مطالعه می‌کنید، صرفا پیشنهاداتی برای بررسی بیشتر است و نباید بدون تحلیل شخصی در تصمیم‌گیری‌های شخصی در بازار رمز ارزها مورد استفاده قرار دهید.

۱. بیت کوین (BTC) بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در هر سال

بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار به شمار می‌رود. طبیعتا همواره به عنوان گزینه بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری به شمار می‌رود. چرا که اساسا حیات بازار رمز ارزها تا حد زیادی وابسته به آن است. دامیننس بیت کوین حتی در سال ۲۰۲۱ که شاهد رشد شدید آلت‌کوین‌ها بودیم در حوالی ۴۰ درصد باقی ماند. از طرفی بسیاری از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مطرح در دنیا بخشی از پرتفوی سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین اختصاص داده‌اند و در نتیجه هوشمندانه است که شما نیز به دید سرمایه‌گذاری بلند مدت سهی از پرتفوی خود را به بیت کوین اختصاص دهید.

بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار به شمار می‌رود

البته نباید فراموش کنید که دیگر خبری از رشد‌های چند صد درصدی در بیت کوین حداقل در آینده نزدیک نخواهد بود. در سال گذشته بیت کوین تا سقف ۶۹ هزار دلاری حرکت کرد. اما بعد از آن با فشار عرضه رو به رو شد و در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ به زیر ۴۰ هزار دلار کاهش قیمت داد. عده‌ای از کارشناسان این طور پیش‌بینی می‌کنند که در ماه‌های آغازین سال ۲۰۲۲ نیز روند نزول قیمت بیت کوین به سمت ۳۰ هزار دلار ادامه داشته باشد. اما در نهایت به سمت هدا ۱۰۰ هزار دلاری حرکت کند.

۲. اتریوم (ETH)

اگر به نمودار اتریوم در تایم فریم طولانی مدت نگاه کنید، مشخص می‌شود که این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به طور دائمی در مسیر صعودی قرار داشته است. اتریوم به عنوان مهم‌ترین میزبان برنامه‌های دیفای در بازار رمز ارزها به شمار می‌رود که قابلیت قراردادهای هوشمند را نیز در اختیار کاربران خود قرار داده است.

اتریوم به عنوان مهم‌ترین میزبان برنامه‌های دیفای در بازار رمز ارزها به شمار می‌رود

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تراکنش‌ها در بستر اتریوم با مشکل مقیاس‌پذیری مواجه شد که در نتیجه منتهی به افزایش کارمزد تراکنش‌ها در بستر این شبکه گردید. اما ویتالیک بوترین با وعده رونمایی از اتریوم ۲.۰ قول داد که این مشکل را برای همیشه برطرف خواهد کرد. در حال حاضر همه بی‌صبرانه منتظر هستند که در سال ۲۰۲۲ این وعده محقق شود و به نظر می‌رسد با این اتفاق می‌توانیم شاهد رشد مجدد قیمت اتریوم در سال‌های آینده باشیم.

در حال حاضر اتریوم در گیر و دار دستیابی و شکستن سقف ۵ هزار دلاری است که به نظر می‌رسد در صورت موفقیت در این مأموریت بتواند به سمت اهداف ۷ هزار دلاری در آینده نزدیک حرکت کرد. به همین دلیل می‌توان اتریوم را به عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ در نظر گرفت.

۳. پولکادات (DOT)

بحث معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را پی می‌گیریم. پولکادات ماهیت مشابهی با اتریوم دارد و به عنوان بستر مناسبی برای راه‌اندازی انواع و اقسام برنامه‌های غیر متمرکز و تعریف قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود. مهم‌ترین برتری پولکادات در مقایسه با اتریوم ارائه قابلیت شبکه‌ای یکپارچه‌ای است که در آن امکان ارتباط و تعامل بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف به راحتی میسر می‌شود. البته پولکادات از نظر مقیاس‌پذیری نیز در حال حاضر در وضع بهتری نسبت به اتریوم قرار دارد. بروزرسانی در پولکادات نیز بدون نیاز به هاردفورک به راحتی قابل انجام است.

پولکادات ماهیت مشابهی با اتریوم دارد

با این وجود هنوز آن طور که شاید و باید سرمایه‌گذاری در شبکه پولکادات انجام نشده است. نگاهی به نمودار قیمت این ارز دیجیتال نیز نشان می‌دهد که روند نوسانی زیادی را در دو سال گذشته طی کرده است. بعد از ثبت رکورد قیمت ۵۳ دلاری در انتهای سال ۲۰۲۱، روند نزولی به خود گرفته است. اما اخیرا روند سرمایه‌گذاری در این پروژه در ابتدای سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که با تداوم این روند می‌تواند میان مدت به قیمت ۱۲۵ دلار دست پیدا کند.

۴. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین به عنوان توکن اختصاصی صرافی بایننس شناخته می‌شود که در ابتدا روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد؛ اما بعد از مدتی به بلاک‌چین اختصاصی یعنی اسمارت بایننس چین منتقل شد. این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است و در حال حاضر به جایگاه سوم از نظر ارزش بازار دست پیدا کرده است. در روز‌های پایانی سال ۲۰۲۱ و ابتدای سال ۲۰۲۲ این توکن در حوالی قیمت ۶۹۰ دلار در حال معامله بود.

بایننس کوین به عنوان توکن اختصاصی صرافی بایننس شناخته می‌شود

اما روند‌ها به گونه‌ای است که با توجه به افزایش استقبال از بازار رمز ارزها به نظر می‌رسد که این توکن در سال‌های آتی روند رو به رشدی را پشت سر خواهد گذاشت. البته ممکن است که برای چند هفته، قیمت بایننس کوین در حوالی سقف ۶۹۱ دلار باقی بماند. این یعنی بایننس کوین در حال جمع کردن انرژی برای یک رالی صعودی است که باید در سال جاری تجربه کند. اهداف قیمت این توکن در سال جاری را تا محدوده ۱۱۷۰ دلار تخمین می‌زنند.

۵. کاردانو (ADA)

کاردانو به اعتقاد بسیاری از متخصصان فنی در حوزه بلاک‌چین یکی از بهترین زیرساخت‌ها برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز به شمار می‌رود. پروژه کاردانو با چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم آغاز شد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بازار پروژه کاردانو را به عنوان رغیب اتریوم معرفی می‌کنند. البته کاردانود در سال‌های اخیر به هیچ عنوان نتوانسته است که توفیقات اتریوم را به دست بیاورد.

کاردانو (ADA)

در روزهای آغازین سال ۲۰۲۲ یک برنامه غیر متمرکز در بستر این شبکه راه‌اندازی شد که توانست حجم سرمایه‌گذاری نسبتا قابل توجهی را در پولکادات وارد کند. کل سرمایه قفل شده در شبکه پولکادات چیزی نزدیک به ۱ میلیون دلار است. این در حالی است که اتریوم در حال حاضر حدود ۱۵۸ میلیارد دلار سرمایه قفل شده دارد. پولکادات راه زیادی را در پیش دارد و به نظر می‌رسد که اگر صبر زیادی برای سرمایه‌گذاری داشته باشید، می‌توان ارز ADA را به عنوان یکی از توکن‌های آینده دار در طول چند سال آینده به شمار آورد.

۶. یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ را به عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در زمینه صرافی‌های غیر متمرکز معرفی می‌کنند. بسیاری از کسانی که علاقه دارند از طریق تأمین مالی استخراهای نقدینگی در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ کسب درآمد کنند، اقدام به خرید توکن اختصاصی آن می‌نمایند.

یونی سواپ را به عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در زمینه صرافی‌های غیر متمرکز معرفی می‌کنند

این توکن که برای مدیریت پلتفرم یونی سواپ و استخراج نقدینگی استفاده می‌شود، در سپتامبر سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و تمام توکن‌های آن طی ۴ سال آینده توزیع خواهد شد. کاربران با استفاده از توکن یونی سواپ می‌توانند سایر توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20 را به یکدیگر تبدیل کنند.

ارزش بازار این توکن در مدت زمان کوتاهی که از راه‌اندازی آن سپری شده است به بیش از ۱۶ میلیارد دلار رسیده است که نشان دهنده استقبال بی‌نظیر کاربران از آن است. با توجه به استقبال کاربران از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ و در صورت تداوم مسیر افزایش معاملات در این صرافی، توکن یونی سواپ نیز می‌تواند مسیری مشابه بایننس کوین را در پیش بگیرد و رشد خوبی را تجربه کند.

۷. متیک (MATIC)

متیک توکن اختصاصی شبکه پالیگان است. پالیگان به عنوان یک شبکه بلاک‌چین شناخته می‌شود که با هداف افزایش مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. این شبکه بلاک‌چین موفق شده است که زیرساخت لازم برای تعامل بین شبکه‌های بلاک‌چین را به خوبی فراهم کند و در نتیجه رمز ارز متیک که توکن اختصاصی آن به شمار می‌رود نیز با روند رو به رشد به جمع ۱۵ ارز دیجیتال برتر بازار رمز ارزها رسیده است. در سال ۲۰۲۱ این ارز دیجیتال به سقف قیمت ۲.۷ دلار دست پیدا کرد و برآوردها حاکی از آن است که در آینده نه چندان دور می‌تواند به سمت هدف ۵ دلاری حرکت کند.

متیک توکن اختصاصی شبکه پالیگان است

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ پرداختیم. واقعیت این است که بازارهای مالی سراسر با ریسک همراه هستند و کسی نمی‌تواند با قطعیت در خصوص این بازارها اظهار نظر کند. بار دیگر در پایان مقاله لازم است تأکید کنیم که حتما برای خرید و فروش در بازار رمز ارزها باید تحلیل شخصی داشته باشید. آنچه ما در این مقاله مطرح کردیم، صرفا پیشنهاداتی برای بررسی بیشتر از جانب شما بود.

در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

[lt id=”1″]