عصر جدید اینترنت نیز فرا رسیده است. به لطف فناوری بلاک‌چین این روزها صحبت از وب ۳ به عنوان نسل سوم اینترنت بسیار داغ شده است. از سال ۲۰۰۵ به این طرف ما در حال استفاده از نسل دوم اینترنت هستیم که بستری برای تعامل دو سویه را برای کاربران در سراسر دنیا فراهم کرده است. واقعیت این است که همان طور که با وب ۲ تمام بخش‌های زندگی انسان در سطح دنیا تحت الشعاع قرار گرفت، به نظر می‌رسد که نسل سوم اینترنت نیز توان چنین انقلابی را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی ۸ ارز دیجیتال وب ۳ برتر از نظر ارزش بازار بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳

بر کسی پوشیده نیست که وب ۳ کاملا مبتنی بر قابلیت‌های رمز ارزها پایه‌گذاری شده است. به این معنی که تولیدکنندگان محتوا و کاربران با استفاده از توکن‌ها در بستر اینترنت به تعامل با یکدیگر خواهند پرداخت. رشد شتابان بازار NFT در سال ۲۰۲۱ ثابت کرد که ظرفیت موجود در ارزهای دیجیتال برای حرکت به سمت وب ۳ کاملا مساعد است. آمارها نشان می‌دهد که تعداد کسانی که توکن NFT خریداری کرده‌اند در پایان سال ۲۰۲۱ به حدود ۱ میلیون نفر رسید که این عدد در مقایسه با ابتدای سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰ برابر رشد را نشان می‌دهد.

بنابراین شناخت ارزهای دیجیتال وب ۳ از این جهت مهم است که احتمالا شاهد رشد قیمت آن‌ها همگام با نزدیک شدن به تحقق Web 3 خواهیم بود. در ادامه ۸ ارز دیجیتال وب ۳ برتر بازار در پایان ژانویه ۲۰۲۲ را از نظر ارزش بازار معرفی می‌کنیم.

۱. رمز ارز دات (DOT)

ارز دات به عنوان توکن اختصاصی بلاک‌چین پولکادات شناخته می‌شود. این توکن در حال حاضر ارزش بازار در حدود ۱۶ میلیارد دلار دارد و از این حیث در جایگاه دهم در بین سایر ارزهای دیجیتال در دنیا قرار دارد. البته در حال حاضر نسبت به روزها اوج قیمت خود در نوامبر سال ۲۰۲۱ که حدود ۵۴ دلار قیمت داشت، فاصله زیادی دارد. پروژه پولکادات در سال ۲۰۱۶ میلادی با حمایت مادی بنیاد وب ۳ راه‌اندازی شد.

ارز دات به عنوان توکن اختصاصی بلاک‌چین پولکادات شناخته می‌شود

در پروژه پولکادات یک زنجیره اصلی با نام Relay Chain طراحی شده است که در حکم لایه ۰ عمل می‌کند. اما برای ارتقای مقیاس‌پذیری شبکه، تعداد زنجیره موازی با نام parachain نیز راه‌اندازی شده است که به عنوان لایه ۱ به زنجیره اصلی متصل شده‌اند و این امکان وجود دارد که با پل‌های ارتباطی به سایر شبکه‌ها نیز متصل شوند. در دسامبر سال ۲۰۲۱ تعداد ۵ parachain از طریق مزایده در شبکه توزیع شد. در سال جاری نیز از آن جایی که انتظار می‌رود parachain های بیشتری به مزایده گذاشته شوند، می‌توان انتظار افزایش قیمت این ارز دیجیتال وب ۳ را داشت.

۲. ارز دیجیتال وب ۳ چین لینک (ChainLink)

چین لینک در حال حاضر با ارزش بازار بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار در جایگاه ۲۲ در بین رمز ارزها قرار دارد. این ارز دیجیتال در ماه مارس سال ۲۰۲۱ به سقف قیمت خود یعنی ۵۲ دلار رسید و از آن به بعد در مسیر نزولی قرار گرفته است.

پروژه چین لینک در سال 2017 پایه‌گذاری شده است

پروژه چین لینک در سال ۲۰۱۷ پایه‌گذاری شده است. این شبکه بلاک‌چین با هدف ایجاد پیوند بین داده‌های دنیای واقعی و قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. برای این منظور از اوراکل استفاده می‌کند. واقعیت این است برنامه قراردادهای هوشمند به گونه‌ای هستند که نیازمند داده‌های مهمی در بیرون از بستر بلاک‌چین می‌باشند. در نتیجه چین لینک ابداع شده است تا این چالش مهم را برطرف کند و اجازه دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره بلاک‌چین را در قالب قراردادهای هوشمند فراهم کند. توکن چین لینک برای پرداخت هزینه کارمزد استفاده از خدمات چین لینک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳. توکن فایل‌کوین (FileCoin)

ارزش بازار توکن FIL به حدود ۲.۷ میلیارد دلار می‌رسد که از این حیث در جایگاه ۳۷ در بین سایر ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد. این ارز دیجیتال در ماه مارس سال ۲۰۲۱ به بالاتری قیمت خود یعنی ۱۹۱ دلار رسید. بعد از آن روند نزولی در پیش گرفت و در حال حاضر با قیمت حدود ۱۷ دلار خرید و فروش می‌شود.

توکن فایل کوین به عنوان یک ارز دیجیتال وب 3 به شمار می‌رود

توکن فایل کوین به عنوان یک ارز دیجیتال وب ۳ به شمار می‌رود که در زمینه ذخیره‌سازی غیر متمرکز فایل‌ها فعالیت می‌کند. این پروژه در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرده است.در قالب این پروژه به کلیه کسانی که در فرآیند ذخیره‌سازی غیر متمرکز ایمن و صحیح داده‌ها و فایل‌ها مشارکت کنند، با توکن فایل کوین جایزه داده می‌شوند. در سال ۲۰۲۱ نسخه پلاس این پلتفرم رونمایی شد و امکان برقراری ارتباط با مشتریان تأیید شده در پروژه به وجود آمد.

۴. ارز دیجیتال وب ۳ بیت تورنت (BitTorrent)

بیت تورنت یک ارز دیجیتال وب ۳ است که در حال حاضر در رتبه ۴۰ در بین رمز ارزها با ارزش بازار ۲.۴۳ میلیارد دلار قرار دارد. ارز دیجیتال بیت تورنت در آوریل سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یعنی ۰.۰۱ دلار رسید و بعد از آن روند نزولی را در پیش گرفته است. در حال حاضر این توکن با قیمت ۰.۰۰۲۳۲۲ دلار در حال خرید و فروش است.

بیت تورنت یک ارز دیجیتال وب 3 است

پروژه بیت تورنت نخستین بار در سال ۲۰۰۱ توسط برام کوهن راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۹ بنیاد ترون اقدام به خرید این پروژه کرد. پلتفرم بیت تورنت به عنوان بزرگ‌ترین بستر در زمینه اشتراک‌گذاری غیرمتمرکز فایل در جهان شناخته می‌شود که از توکن بومی خود BTT برای مدیریت این فرآید استفاده می‌کند.

۵. رمز ارز تتا نتورک (Theta Network)

تتا نتورک یک ارز دیجیتال وب ۳ دیگر است که در حال حاضر در جایگاه ۴۵ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار با حدود ۲.۳۴ میلیارد دلار قرار دارد. در آوریل سال ۲۰۲۱ این توکن به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۴.۳ دلار رسید و بعد از روند نزولی را پشت سر می‌گذارد و با قیمت ۲.۴ دلار در حال خرید و فروش است.

تتا نتورک در واقع یک پلتفرم پخش ویدیو غیر متمرکز است

این پروژه در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. تتا نتورک در واقع یک پلتفرم پخش ویدیو غیر متمرکز است که به منظور پخش ویدیو با کیفیت عالی است که توسط شبکه‌ای متشکل از صدها کامپیوتر در سراسر جهان اجرا می‌شود. این شبکه دارای شرکای معتبری مانند MGM، Lionsgate و  NASA است و در سال ۲۰۲۲ در حال برنامه‌ریزی برای اجرای ایردراپ و رونمایی از یک پلتفرم ویدیویی مبتنی بر توکن‌های غیر مثلی است.

۶. ارز دیجیتال وب ۳ هلیوم (Helium)

رمز ارز HNT به عنوان چهل و هفتمین ارز دیجیتال با ارزش بازار در حدود ۲.۳ میلیارد دلار است. این ارز دیجیتال در نوامبر سال ۲۰۲۱ به سقف تاریخی ۵۲.۷۱ دلار رسید و بعد از آن با طی کردن روند نزولی در حال حاضر به قیمت ۲۰ دلار دست پیدا کرده است.

پروژه هلیوم در سال 2013 راه‌اندازی شده است

پروژه هلیوم در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است. در قالب این پروژه یک شبکه بی‌سیم غیر متمرکز ایجاد شده است که به کمک دستگاه‌های IoT در نقش هات اسپات فعالیت می‌کنند. به این ترتیب کسانی که در فرآیند انتقال داده مشارکت می‌کنند در ازای این نقش‌آفرینی توکن HNT پاداش دریافت می‌کنند. تیم توسعه دهنده هلیوم در حال حاضر مشغول همکاری با سازنده نسل پنجم اینترنت است.

 کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ۶ ارز دیجیتال وب ۳ پرداختیم. واقعیت این است که ارزهای وب تری به همین شش مورد ختم نمی‌شوند. تمرکز ما بیشتر روی پرکاربردترین ارزهای دیجیتال وب ۳ بود. همان طور که مشاهده کردید، هر یک از این ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار در جایگاه نسبتا مناسبی بین سایر رمز ارزها قرار دارند. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که وب ۳ در کانون توجهات قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که در آینده می‌توانیم شاهد پیشرفت بیشتر این دسته از پروژه‌ها و ارزهای دیجیتال مربوط به وب ۳ باشیم.