ارزهای دیجیتال توجه همه سرمایه‌گذاران و مؤسسات بزرگ را به خود جلب کرده است. سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با ظرفیت زیادی برای سوددهی همراه است؛ اما احتمال ضرر و زیان را نیز در این بازار نمی‌توان نادیده گرفت. نوسانات بسیار شدیدی که در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد، نشان می‌دهد ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار همیشه وجود دارد؛ به همین دلیل، امروزه سرمایه‌گذاری در یک ETF ارز دیجیتال موضوعی بسیار مطرح در میان سرمایه‌گذاران است. اگر با مفهوم ETF رمزارز آشنا نیستید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

ETF ارز دیجیتال چیست؟

ETF رمزارز مخفف کلمه Exchange Traded Fund به معنای صندوق قابل معامله نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است

ETF رمزارز مخفف کلمه Exchange Traded Fund به معنای صندوق قابل معامله نوعی صندوق سرمایه‌گذاری بوده که دقیقاً مانند سهام، قابل خریداری است. ETF ارز دیجیتال روشی سریع و آسان برای متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری است؛ زیرا بیشتر ETF‌ها در گروهی از سهام، اوراق قرضه یا دارایی‌های دیگری قرار می‌گیرند که ارزهای دیجیتال و شرکت‌های مرتبط در توسعه آن‌ها نقش دارند.

ETF رمز ارز صندوقی متشکل از ارزهای رمزپایه است. درحالی‌که بیشتر ETF‌ها شاخص یا سبد دارایی خاصی را ردیابی می‌کنند، ETF ارز دیجیتال قیمت یک یا چند ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند. بر اساس فروش یا خرید سرمایه‌گذار، قیمت ETF رمزارز به صورت روزانه در نوسان است. درست مانند سهام عادی، ETF ارزهای دیجیتال نیز به صورت روزانه معامله می‌شوند.

تاریخچه ETF رمزارز

ایجاد ETF رمزارز BTC به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد. در آن زمان، برادران دوقلوی وینکل‌‌‌واس (Winklevoss)، بنیان‌گذاران صرافی Gemini برای ایجاد ETF ارز دیجیتال BTC درخواست کردند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آن را رد کرد؛ اما سال گذشته کمیسیون اوراق بهادار انتاریو در کانادا، اولین ETFهای بیت‌کوین را تأیید کرد. نام آن‌ها (BTCC) Purpose Bitcoin ETF و (Evolve Bitcoin ETF (EBIT است و قابلیت تسویه فیزیکی دارند. همچنین این دو صندوق معامله در بورس سهام تورنتو عرضه شده‌‌‌اند.

ETF بیت کوین چیست؟

اندکی پس از آنکه سرمایه‌گذاران متوجه شدند قیمت بیت کوین روند صعودی دارد و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، اولین مفهوم برای Bitcoin ETF پدیدار شد. با افزایش قیمت بیت‌کوین به بیش از چند هزار دلار، بسیاری از سرمایه‌گذاران فرصت سرمایه‌گذاری مستقیم در بیت‌کوین را از دست دادند. کارگزاری‌ها در پاسخ به تقاضای دسترسی سرمایه‌گذار به بیت‌کوین، طراحی بیت‌کوین ETF را شروع کردند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برنامه‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای تأیید در سال ۲۰۱۳ با برادران Winklevoss آغاز شد.

ETF بیت کوین

ETF بیت‌کوین استخر دارایی‌های مربوط به این رمزارز است که کارگزاری‌ها در مبادلات سنتی آن را به‌عنوان ETF معامله می‌کنند.

به عبارت دیگر، بیت کوین ETF نوعی صندوق معامله شده است که از بیت‌کوین یا دارایی‌های مربوط به قیمت بیت کوین تشکیل شده است. آن‌ها به جای مبادله در صرافی‌های ارز دیجیتال، در بورس سنتی معامله می‌شوند. از لحاظ تئوری، این شرکت بیت کوین را می‌خرد؛ سپس تبدیل به اوراق بهادار می‌شود و در بورس فروخته یا معامله خواهد شد. بااین‌حال، کمیسیون امنیت و بورس آمریکا، همچنان این پیشنهادها را رد می‌کند.

در حال حاضر، دارایی‌های اساسی در ETFهای بیت‌کوین به قراردادهای آتی بیت کوین مرتبط هستند که در بورس کالاهای تجاری شیکاگو معامله می‌شوند.

مزایا و معایب ETF

ETF رمزارزها نوعی کلاس دارایی نوظهور است که مزایا و معایبی دارد. در ادامه، برخی از مزایا و معایب آن را شرح می‌دهیم:

مزایای ETF رمزارز

برخی از مزایای مالکیت سهام در ETF به شرح زیر است:

 • شاید بزرگ‌ترین فایده ETF این باشد که آن‌ها بدون هزینه‌های اضافی مالکیت، برای سرمایه‌گذاری در دسترس هستند. مالکیت فیزیکی ارزهای رمزپایه هزینه‌های اضافی زیادی به همراه دارد. کیف پول‌های دیجیتالی ایمن برای ذخیره ارزهای دیجیتال خریداری‌شده نیز سالانه هزینه‌ای را متحمل می‌شود که این مبلغ هر سال افزایش می‌یابد. مالکیت ارزهای دیجیتال همچنین با هزینه‌های دیگر پنهان، مانند هزینه‌های معامله و شبکه همراه است. ETF رمزارز چنین هزینه‌هایی را به سرمایه‌گذاران تحمیل نمی‌کند.
 • در سه سال گذشته، قیمت ارزهای رمزپایه به‌ویژه بیت کوین، افزایش چشمگیری یافته است. بیت کوین تا حد زیادی برای بسیاری از سرمایه‌گذار‌های معمولی در دسترس نیست. ETF ارز دیجیتال، جایگزین مقرون‌به‌صرفه‌ای برای چنین سرمایه‌گذارانی است.
 • درک سرمایه و عملکرد ارزهای رمزپایه برای سرمایه‌گذاران بازارهای مالی سنتی مانند بورس دشوار است. سرمایه‌گذاری در ETF ارز دیجیتال برای این سرمایه‌گذاران بسیار آسان‌تر است.
 • ارزهای دیجیتال از زمان راه‌اندازی بارها هک شده‌اند و امنیت آن‌ها به چالش کشیده شده است. تضمین امنیت ارزهای رمزپایه برای سرمایه‌گذاران معمولی بسیار حیاتی است. ETF ارز دیجیتال عملکردهای امنیتی مطلوبی را ارائه می‌دهد.

معایب ETF رمزارز

ETF ارز دیجیتال در کنار مزایای بسیار زیاد، معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • در برخی مواقع خرید ETF به‌طور چشمگیری با قیمت بیشتری نسبت به خرید مستقیم ارز دیجیتال انجام می‌شود.
 • نقدشوندگی ETF ارز دیجیتال در هر زمان که بخواهید، کمی دشوار است.
 • یکی دیگر از معایب ETF این است که برای استراتژی HODLing مناسب به نظر نمی‌رسد. درواقع، ETF ارز دیجیتال بین معامله‌گرانی که به دنبال سود از نوسانات بازار هستند، محبوب‌تر از آن‌هایی است که مایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت خواهند بود.

تأثیر صندوق ETF ارز دیجیتال بر قیمت رمزارزها

صندوق ETF ارز دیجیتال و پیوستن رمزارزها به آن، برای دنیای دیجیتال اهمیت زیادی دارد. ارز دیجیتال ETF مانند پلی است که ارزهای رمزپایه، به‌ویژه بیت کوین را به جریان اصلی پول متصل می‌کند.

این موضوع سبب می‌شود سرمایه‌گذاران سنتی راحت‌تر به صندوق ETF ارز دیجیتال بپیوندند و در آن سرمایه‌گذاری کنند. صندوق ETF ارز دیجیتال حجم پول زیادی را وارد بازار رمزارزها می‌کند؛ درنتیجه، با ورود نقدینگی به بازار، زمینه برای افزایش قیمت رمزارزها به‌ویژه رمزارزهای پایه مانند بیت کوین افزایش می‌یابد. درنتیجه، صندوق ETF ارز دیجیتال سبب افزایش قیمت رمزارزها می‌شود.

مقایسه ETF ارز دیجیتال با ETF سنتی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، ETF صندوقی متشکل از ارزهای رمزپایه است. ETF ارزهای دیجیتال نوعی صندوق سرمایه‌گذاری بوده و مانند سهام قابل خریداری است. ETF سنتی صندوقی است با یک یا چند دارایی مشخص و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام این صندوق در دارایی مدنظر خود سرمایه‌گذاری کنند.

کاربردهای ETF رمزارز

همان‌طور که متوجه شدید، ارزش ETF انعکاسی از ارزش ارز دیجیتال در بازار است. اما سؤال اینجاست که کاربرد ETF چیست؟ چرا باید در ETF رمزارز سرمایه‌گذاری کنیم؟

در ادامه، به برخی از مهم‌ترین کاربردهای ETF اشاره می‌کنیم:

 • صندوق قابل معامله ارز دیجیتال نوعی وسیله سرمایه‌گذاری است و اگر معامله‌گر پیش‌بینی کند قیمت ارز دیجیتال در آینده پایین می‌آید، می‌تواند آن را به صورت Short sell بفروشد.
 • سرمایه‌گذاری در ETF بدون نیاز به آگاهی از مفاهیم پیچیده بازار ارز دیجیتال امکان‌پذیر و برای سرمایه‌گذارهای مبتدی و بی‌تجربه بسیار پرکاربرد است.
 • همچنین ETF ارزهای دیجیتال به حفظ امنیت کمک زیادی می‌کند و دیگر نیازی به طی کردن مراحل سخت احراز هویت برای نگهداری و ذخیره بیت کوین ندارد.

انواع ETF ارز دیجیتال

دو نوع ETF برای ارز دیجیتال وجود دارد:

۱. مبتنی بر ارزهای دیجیتال

نوع اول را ارزهای رمزنگاری فیزیکی پشتیبانی می‌کنند. شرکت سرمایه‌گذاری که مدیریت این صندوق را انجام می‌دهد، ارزهای رمزپایه را خریداری می‌کند و مالکیت سکه‌ها به‌عنوان سهام معرفی می‌شود. هنگام خرید سهام در ETF، سرمایه‌گذاران به‌طور غیرمستقیم ارزهای رمزپایه را در اختیار دارند؛ بنابراین، صاحبان می‌توانند بدون هزینه و خطر تملک آن‌ها، مستقیم در ارزهای رمزپایه سرمایه‌گذاری کنند.

۲. مبتنی بر مشتقات ارز دیجیتال

نوع دوم صندوقی است که مشتقات ارز دیجیتال مانند قراردادهای آتی و محصولات معامله‌شده با ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند. قیمت سهام ETF به جای قیمت ارزهای دیجیتال واقعی، از حرکت قیمت مشتقات آن‌ها تقلید می‌کند؛ بنابراین، قیمت سهام در یک ETF ارز دیجیتال با افزایش قیمت قراردادهای آتی افزایش می‌یابد و با کاهش آن کم می‌شود. درست مانند مشتقات دیگر، ETF ارزهای دیجیتال مصنوعی نیز ریسک بیشتری به همراه دارد؛ زیرا ممکن است عملکرد آن‌ها همیشه شفاف نباشد.

معرفی بهترین ETF ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش

اکنون که با مفهوم ETF آشنا شدید، قصد داریم بهترین ETF ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش را معرفی کنیم.

برخی از بهترین ETF ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش عبارت‌اند از:

۱.  ProShares ETF

U.S. ProShares Bitcoin Strategy ETF که تحت نماد BITO معامله می‌شود، در نوزدهم اکتبر به‌عنوان اولین بیت کوین ETF در ایالات متحده راه‌اندازی شد. این ETF به‌عنوان یکی از بهترین ETF‌های رمزنگاری‌شده، در آینده بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کند، نه در بیت کوین.

این صندوق شامل معامله‌گرانی نمی‌شود که مستقیم، قراردادهای آتی را خریداری می‌کنند. به عبارت دیگر، این ETF صندوق‌های سرمایه‌گذاران را به هم می‌رساند و ضمن ارائه سهام‌هایی که سود سهام سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص می‌دهند، آن‌ها را معاملات آتی نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

علاوه بر سرمایه‌گذاری در قراردادهای آتی بیت کوین، این ETF می‌تواند در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کند.

ویژگی‌ها:

 • تنظیم‌شده توسط کمیسیون معاملات آتی کالا
 • تاریخ شروع پروژه: نوزدهم اکتبر ۲۰۲۱
 • نسبت هزینه: ۰/۹۵ درصد
 • دارایی تحت مدیریت: $ ۱/۰۹ میلیارد
 • سهام برجسته: ۴۵/۷۲۰/۰۰۱
 • حداقل مقدار سرمایه گذاری: $ ۱۰۰۰۰
 • قیمت: $ ۲۷/۹۳

۲. Valkyrie ETF

ETF Valkyrie Bitcoin تحت نماد BTF معامله می‌شود و یکی از ETF‌های جدید است که سال گذشته راه‌اندازی شد. این ETF سه روز پس از انتشار معاملات آتی ProShares ETF آغاز شد.

مانند BITO،BTF مستقیم در بیت کوین سرمایه‌گذاری نمی‌کند. در عوض، آن را در معاملات آتی بیت کوین در بورس کالاهای تجاری شیکاگو معامله می‌کند. سرمایه‌گذاران فرم‌های K – ۱ را با IRS ثبت نمی‌کنند.

این صندوق تلاش می‌کند تا حد امکان قراردادهای آتی برابر با ۱۰۰ درصد از دارایی خالص خود را خریداری کند. سپس سهام‌هایی را ارائه می‌دهد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با قیمت بازار خریداری کنند و بفروشند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران BTF در سهام صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند و نه در تجارت مستقیم قراردادهای آتی یا بیت کوین.

ویژگی‌ها:

 • هزینه عملکرد ندارد. هزینه مدیریت ۰/۴ درصد است.
 • شروع: ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱
 • نسبت هزینه: ۰/۹۵ درصد
 • دارایی تحت مدیریت: $ ۴۴/۸۸ میلیون
 • سهام برجسته: ۲/۸۰۰/۰۰۰
 • حداقل سرمایه گذاری: $ ۲۵۰۰۰
 • قیمت: $ ۱۷/۵۰

۳.  VanEck ETF

یکی از ETF‌های جدید،VanEck Bitcoin ETF  یا  XBTF، اولین ETF مرتبط با ایالات متحده است که در پانزدهم نوامبر راه‌اندازی شد. این ETF با نسبت هزینه ۰.۶۵ درصد، ارزان‌ترین گزینه بین ETF‌های آتی بیت‌کوین است. مانند BTO و BTF، سرمایه‌گذاران سهام خود را در این صندوق می‌خرند و می‌توانند آن‌ها را در بورس Cboe  خرید و فروش کنند.

سهام را می‌توان تنها از طریق یک حساب کارگزاری مستقیم با مدیریت پورتفولیو و محصولات مختلف سرمایه‌گذاری معامله کرد و به شما امکان می‌دهد سرمایه خود را مدیریت کنید. اینETF  مانند یک شرکت C – ساخته شده که هدف آن، ارائه تجربه مالیاتی کارآمد برای سرمایه‌گذاران است.

علاوه بر سرمایه‌گذاری در معاملات آتی بیت‌کوین، در سهام، اوراق قرضه و پول نقد نیز سرمایه‌گذاری می‌کند. بخش‌هایی از منابع روزانه شامل اوراق قرضه و معاملات آتی BTC تحت نماد تیک BTCH2 است.

ویژگی‌ها:

 • کمترین نسبت هزینه که فقط ۰/۶۵‌ درصد است.
 • فرکانس توزیع سالانه
 • گزینه‌ها برای تجارت در دسترس هستند.
 • اشتراک ماهانه
 • هزینه عملکرد یا بازخرید وجود ندارد.
 • سرمایه‌گذاران معتبر و واجد شرایط خارج از کشور ایالات متحده
 • شروع پروژه: آوریل ۲۰۲۱
 • نسبت هزینه: ۰/۶۵ درصد
 • دارایی تحت مدیریت: $ ۲۸/۱ میلیون
 • حداقل سرمایه‌گذاری: $ ۱۰۰۰۰۰
 • قیمت: $ ۴۳/۳۱

۴.  GBTC Grayscale Bitcoin Trust

این صندوق که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، به‌طور خاص ETF نیست، بلکه قصد دارد به محض کسب مجوزهای مربوط، به ETF تبدیل شود. به جای اینکه ETF آتی باشد، هدف آن این است که یک نقطه ETF باشد؛ زیرا در ETF‌های نقطه‌ای یا همان ETFهای Spot سرمایه‌گذاری می‌کند.

ETF‌های Spot درحالی‌که سهام خود را برای سرمایه‌گذاری در آن ارائه می‌دهند، بیت کوین واقعی را نگه می‌دارد و با آن تجارت می‌کند.

Grayscale، شرکت تابعه‌ای از صندوق سرمایه‌گذاری نیویورک به نام گروه ارزهای دیجیتال، تراست را برای رمزنگاری‌های دیگر به عهده دارد. این‌ها شامل Grayscale Ethereum Trust با حدود ۹ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، Grayscale Chainlink Trust و Grayscale Stellar Trust است.

DCG همچنین در پلتفرم‌هایی شامل Coinbase ،Coindesk و Dapper سرمایه‌گذاری کرده و خالق CryptoKitties است.

ویژگی‌ها:

 • اجازه می‌دهد تا افراد در بیت کوین بدون نیاز به هولد کردن، ترید کردن و مدیریت ارز دیجیتال واقعی سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با دانشی ابتدایی از آن استفاده کنند.
 • مستقیم در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • بزرگ‌ترین صندوق بیت کوین تاکنون محسوب می‌شود.
 • شروع پروژه: ۲۰۱۳
 • تبادل: OTCQC توسط OTC Markets اداره می‌شود.
 • نسبت هزینه: ۲ درصد
 • دارایی تحت مدیریت: $ ۲۶/۴۴ B
 • سهام برجسته: ۱۰۰/۳۷۰/۶۹۲
 • حداقل سرمایه‌گذاری: $ ۵۰۰۰۰
 • قیمت: $ ۳۰/۵۱

۵.  BitWise 10 Crypto Index Fund

BitWise 10 Crypto Index Fund که با عنوان اختصاری BITW نیز شناخته می‌شود، صندوقی شاخص است که نه فقط روی بیت کوین، بلکه روی ده ارز با ارزش دیگر نیز متمرکز شده است. برای تعیین ده دارایی، صندوق ریسک‌ها را در نظر می‌گیرد، دارایی‌ها را با سرمایه‌گذاری در بازار وزن می‌کند و ماهانه، صندوق را دوباره به تعادل می‌رساند.

سرمایه‌گذاری در چند نوع ارزهای دیجیتال یکی از بزرگ‌ترین گزینه‌های متنوع‌سازی است، اگرچه برخی صندوق‌های دیگر در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و با سهام، اوراق قرضه و دارایی‌های دیگر متنوع‌سازی را انجام می‌دهند.

ویژگی‌ها:

 • بودجه مدیریت‌شده
 • معاملات با تخفیف‌های گسترده
 • بدون هزینه فروش یا هزینه‌های دیگر
 • شروع: ۲۰۱۷
 • نسبت هزینه: ۲/۵ درصد
 • دارایی تحت مدیریت: $ ۸۸۰ میلیون
 • سهام برجسته: ۹۴۷/۲۴۱/۲۰
 • حداقل سرمایه گذاری: $ ۱۰۰۰۰
 • قیمت: $ ۳۱/۹۴

سؤالات متداول

۱. تفاوت ETF ارزهای دیجیتال با ETF سنتی چیست؟

ETF ارزهای دیجیتال یک صندوق متشکل از ارزهای رمزپایه است. ETF ارزهای دیجیتال نوعی صندوق سرمایه‌گذاری بوده و مانند سهام قابل خریداری است. ETF سنتی صندوقی است با یک یا چند دارایی مشخص و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام این صندوق در دارایی مدنظر خود سرمایه‌گذاری کنند.

۲. آیا ETF ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها در دسترس است؟

خیر. ETF ارزهای دیجیتال در بورس معامله می‌شود و به همین دلیل، امکان خرید و فروش آن در صرافی‌های ارز دیجیتال وجود ندارد.

۳. نحوه خرید و فروش ETF ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

خرید و فروش ETF ارزهای دیجیتال مشابه معاملات سهام است. برای خرید ETF ارز دیجیتال و فروش آن، به‌عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید مواردی مانند حجم معاملات، نقدینگی و ترید را در نظر بگیرید.

۴. وضعیت نقدینگی در ETFهای ارز دیجیتال چگونه است؟

برخلاف سهام، حجم معاملات پایین در ETF با نقدینگی کم برابر نیست. نقدینگی ETF با نقدینگی اوراق بهادار اساسی آن تعیین می‌شود. اگر ETF در اوراق بهاداری سرمایه‌گذاری کند که عرضه محدودی داشته باشد یا تجارت آن دشوار باشد، این ممکن است بر توانایی سازندگان بازار در ایجاد یا بازخرید واحدهای ETF تأثیر بگذارد، که به‌نوبه‌خود، ممکن است نقدینگی را تحت تأثیر قرار دهد.

سخن پایانی

در این مقاله، تلاش کردیم هر آنچه لازم است درباره ETF ارز دیجیتال بدانید، به شما آموزش دهیم. در پایان این مقاله، بهترین ETF‌ها برای سرمایه‌گذاری را معرفی کردیم و توضیح دادیم که ProShares Bitcoin ETF و Valkyrie Bitcoin StrategyETF  احتمالاً مشهورترینETF ‌های بیت کوین هستند که هریک در روزهای شروع، بیش از یک میلیارد دلار نقدینگی جمع‌آوری کرده‌اند. نظر شما درباره صندوق قابل معامله ارزهای دیجیتال چیست؟ آیا این صندوق‌ها به بهبود روند حرکت بازار کمک خواهند کرد؟