تفاوت شبکه bep2 و bep20 چیست؟ در بستر بلاک‌چین برای ساخت و راه‌اندازی توکن‌ها استانداردهای خاصی تعریف می‌شود. هر کدام از این استانداردها باعث ایجاد ویژگی‌های خاصی در بستر بلاک‌چین‌ها می‌شود. هر چند کاربرانی که صرفا به خرید و فروش رمزارزها مشغول هستند، چندان با این استانداردها سر و کار ندارند. اما لازم است به این نکته اشاره کنیم که این استانداردها به عنوان مفاهیم بنیادی بلاک‌چین‌ها و رمزارزها به شمار می‌رود. استانداردهای bep2 و bep20 برای توکن‌هایی که بر بستر شبکه بایننس اسمارت چین راه‌اندازی می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که استاندارد bep2 و bep20 چیست و چه تفاوت‌هایی با هم دارند.

استاندارد bep2 چیست؟

کلمه bep2 مخفف عبارت Binance Chain Evolution Proposal 2 است که به معنای طرح پیشنهادی برای توسعه و تکامل شبکه بایننس به شمار می‌رود. این استاندارد، یک ساز و کار فنی است که برای استفاده از توکن‌هایی که در بستر زنجیره بایننس تعرف می‌شوند، کاربرد دارد. در واقع برای تعریف یک توکن مبتنی بر یک بلاک‌چین باید مجموعه‌ای از ضوابط را رعایت کنید که استاندارد bep2 به عنوان ضوابط زنجیره بایننس به شمار می‌رود.

استاندارد bep2

برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال با استفاده از این استاندارد باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • آدرس منبع که نشان‌دهنده صاحب توکن تولید شده است.
 • نام توکن که در واقع متمایزکننده آن از سایر توکن‌ها است.
 • نماد توکن که معمولا از مخفف نام آن ایجاد می‌شود.
 • تعداد کل کوین‌هایی از توکن که تا کنون تولید یا استخراج شده است.
 • تعیین قابلیت تولید توکن به این معنی که آیا در آینده امکان دارد بر تعداد کل آن‌ها افزوده شود یا خیر.

مقدمه‌ای درباره بایننس اسمارت چین

شبکه بایننس اسمارت چین در سال ۲۰۱۹ به عنوان یک از پروژه‌های زیر مجموعه صرافی بایننس راه‌اندازی شد. تا قبل از این شبکه، قراردادهای هوشمند پروژه‌های مختلف بر صرفا بر بستر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی می‌شد. اما بایننس اسمارت چین به عنوان بستری برای ایجاد قراردادهای هوشمند، با ارائه قابلیت‌هایی برتر در مقایسه با بلاک‌چین اتریوم توانست توجهات زیادی را به خود جلب کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های بایننس اسمارت چین

قبل از پرداختن به بحث تفاوت شبکه bep2 و bep20 بد نیست که نگاهی به مهم‌ترین ویژگی‌های بایننس اسمارت چین بیندازیم:

 • سرعت بالا
 • مقیاس‌پذیری مناسب
 • کاهش کارمزد تراکنش‌ها در بستر بایننس اسمارت چین
 • فراهم آوردن امکان تبادل کوین‌ها بین دو بلاک‌چین مختلف
 • سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

استاندارد bep20 چیست؟

در ادامه بحث تفاوت شبکه bep2 و bep20 لازم است تا به معرفی استاندارد bep20 نیز بپردازیم. این استاندارد برای راه‌اندازی هر گونه توکن در بستر شبکه اسمارت بایننس چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلمه bep20 مخفف عبارت Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 است که به معنای طرح پیشنهادی برای تکامل شبکه بایننس اسمارت چین تلقی می‌شود. برای اجرای هر گونه قرارداد هوشمند در بستر اسمارت بایننس چین باید مجموعه‌ای از قوانین و شرایط را در نظر داشته باشید که در قالب استاندارد bep20 تعریف می‌شوند. راه‌اندازی شبکه اسمارت بایننس چین که در بالا در خصوص آن توضیح دادیم، باعث ایجاد انقلابی در عرصه پروژه‌های غیرمتمرکز در بازار رمزارها شد.

تفاوت شبکه bep2 و bep20 در چه مواردی است؟

حال که با استانداردهای bep2 و bep20 آشنا شدید، لازم است که در این قسمت بررسی کنیم فرق bep2 و bep20 در چه حوزه‌هایی خلاصه می‌شود. دو شبکه بایننس چین (BC) و بایننس اسمارت چین (BSC) به عنوان دو شبکه موازی در زیر مجموعه صرافی بایننس به شمار می‌روند. بایننس چین به منظور افزایش سرعت تشکیل بلاک و مقیاس‌پذیری در تراکنش‌های صرافی بایننس راه‌اندازی شد. در حالی که بایننس اسمارت چین از قراردادهای هوشمند نیز پیروی می‌کند.

در همین راستا تفاوت‌های بین این دو استاندارد را از نظر فنی در قالب چند نکته با هم مرور می‌کنیم:

 1. استاندارد bep2 برای تولید تولید روی بستر بلاک‌چین بایننس چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که استاندارد bep20 مخصوص راه‌اندازی توکن در بستر بلاک‌چین شبکه اسمارت بایننس چین است. البته در عین حال هر دو استاندارد با استفاده از توکن بایننس کوین (BNB) پشتیبانی می‌گردند. به این معنی که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در این دو شبکه باید از بایننس کوین استفاده شود.
 2. توکن‌های مبتنی بر استاندارد bep2 از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند. در حالی که توکن‌هایی که با استاندارد bep20 طراحی می‌شوند، از این قراردادها پشتیبانی می‌کنند.
شبکه BEP2، شبکه BEP20، شبکه ERC20

آموزش نحوه تعیین این دو استاندارد در صرافی‌ها

در ادامه بحث تفاوت شبکه bep2 و bep20 نوبت به یک موضوع مهم می‌رسد. عمده کاربران برای جابه‌جایی توکن‌ها در بستر صرافی‌ها باید نوع استاندارد مورد نظر خود را انتخاب کنند. با توجه به اینکه دو استاندارد BEP2 و BEP20 شباهت‌های زیادی با هم دارند، باید برای این مسئله دقت عمل بیشتری به خرج دهید. در زمان استیک کردن توکن‌ها یا برداشت آن‌ها از حساب شخصی در صرافی‌ها باید نوع شبکه را تعیین کنید. در حال حاضر سه انتخاب پیش روی شما برای این منظور وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • شبکه BEP2 (استاندارد شبکه بایننس چین)
 • شبکه BEP20 (استاندارد شبکه اسمارت بایننس چین)
 • شبکه ERC20 (استاندارد شبکه اتریوم)

برای انتقال یک توکن از حساب کاربری به کیف پول خود باید دو نکته را در نظر داشته باشید. نخست آنکه توکن مورد نظر مبتنی بر چه استانداردی است. در ادامه باید توجه داشته باشید که آیا کیف پول مقصد از شبکه توکن مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند یا خیر. با در نظر گرفتن این دو نکته می‌توانید برای انتقال دارایی خود به راحتی اقدام کنید.

استانداردهای BEP2 و BEP20 از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند

هر چند که استانداردهای BEP2 و BEP20 از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند و مشکل چندانی در نقل و انتقال آن‌ها ایجاد نمی‌شود اما باید توجه داشته باشید که انتخاب این دو شبکه را اشتباها به جای شبکه ERC20 انجام ندهید. این کار باعث می‌شود که توکن شما برای همیشه از دسترس‌تان خارج گردد.

برای درک بهتر از تفاوت شبکه های bep2 و bep20 بد نیست که نگاهی به آدرس کیف پول‌های مبتنی بر استانداردهای سه گانه فوق نیز بیندازیم:

 • آدرس کیف پول مبتنی بر استاندارد erc20 با 0x شروع می‌شود.
 • آدرس کیف پول مبتنی بر استاندارد bep2 با bnb شروع می‌شود.
 • آدرس کیف پول مبتنی بر استاندارد bep20 با 0x شروع می‌شود.

سؤالات متداول

۱. آیا توکن‌های مبتنی بر استاندارد BEP2 روی شبکه اسمارت بایننس چین قابل استفاده هستند؟

بله؛ هر دو شبکه بایننس چین و اسمارت بایننس چین مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل می‌توانید از قابلیت ارتباط بین زنجیره‌ای آن‌ها بهره‌مند شوید. در نتیجه کلیه توکن‌هایی که مبتنی بر استاندارد BEP2 یا BEP20 هستند را می‌توان روی زنجیره بلاک‌چین جابه‌جا نمود.

۲. تفاوت BEP20 و ERC20 چیست؟

استاندارد BEP20 برای نوشتن قراردادهای هوشمند در شبکه اسمارت بایننس چین استفاده می‌شود در حالی که استاندارد ERC20 برای شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳. کدام کیف پول‌ها از توکن BEP2 پشتیبانی می‌کنند؟

تراست والت و متامسک از شبکه اسمارت بایننس چین پشتیبانی می‌کنند و به همین دلیل می‌توان برای ذخیره توکن‌هایی مبتنی بر استاندارد BEP20 از این دو کیف پول استفاده کرد.

۴. کدام کیف پول‌ها از توکن BEP20 پشتیبانی می‌کنند؟

تراست والت، ترزو و لجر نانو ایکس و اس به عنوان بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای ذخیره توکن‌های مبتنی بر استاندارد BEP2 به شمار می‌رود.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت شبکه bep2 و bep20 پرداختیم. واقعیت این است که به عنوان یک کاربر فعال در بازار رمزارزها باید سعی کنید که نسب به موضوعات بنیادی مانند آنچه در این مقاله اشاره کردیم، آشنایی و آگاهی کافی به دست بیاورید. شناخت کافی از اینکه استاندارد bep2 و bep20 چیست به شما کمک می‌کند که در زمان انتقال دارایی خود از صرافی‌ها به کیف پول‌های شخصی، مرتکب اشتباه در انتخاب شبکه نقل و انتقال نشوید. بنابراین سعی کنید که در این زمینه مطالعه کافی داشته باشید تا با مشکلات این چنینی در بازار مواجه نشوید.