سایت کوین شیرز (CoinShares) در گزارشی به‌بررسی مقایسه سهم بازار اتریوم و بیت‌کوین پرداخته است. بر اساس داده‌های منتشر شده در این گزارش در یک هفته منتهی به ۷ نوامبر سال ۲۰۲۳، قیمت اتریوم در حدود ۴.۵۵ درصد عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین از خود به‌جای گذاشته است.

لوک نولان (Luke Nolan)، دستیار تحقیقاتی کوین شیرز نکته مهمی را در این رابطه بیان کرده است. او معتقد است دستاورد اخیر اتریوم بیش از آنکه ناشی از افزایش علاقه برای خرید این ارز دیجیتال باشد، مربوط به پیشرفت‌های فنی است که در بلاک‌چین اتریوم رخ داده‌اند. وینس یانگ (Vince Yang)، هم‌بنیان‌گذار شرکت زد‌کی‌لینک (zkLink) نیز با اظهار نظر مشابه، توسعه فناوری در شبکه اتریوم را عامل افزایش قیمت اخیر این ارز دیجیتال عنوان کرد.

در تصویر زیر نمودار جفت ارز معاملاتی ETH/BTC را از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ مشاهده می‌کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید. نرخ این جفت ارز معاملاتی به پایین‌ترین سطح خود از ژوئن ۲۰۲۲ بازگشته است. تداوم این روند به‌معنی بیشتر بودن سرعت رشد قیمت اتریوم در مقایسه با بیت‌کوین است.

ETHBTC CHART

این اتفاق در حالی رخ داده است که همزمان دامیننس بیت‌کوین نیز در هفته‌های اخیر به‌بالاترین سطح خود در چند سال گذشته رسیده است. در هفته پایانی اکتبر سال ۲۰۲۳، دامیننس بیت‌کوین به ۵۴.۴ درصد رسید. در حال حاضر که یک هفته از آغاز نوامبر سپری شده، دامیننس BTC در محدوده ۵۲.۷ درصد قرار دارد. بیت‌کوین نیز همزمان در محدوده ۳۴۷۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار در حال نوسان است.

روسلان لینخا (Ruslan Lienkha)، رئیس شرکت یوهولدر (YouHodler)، معتقد است که اتریوم هنوز در مقایسه با بیت‌کوین و سایر آلت کوین‌ها رشد قابل توجهی را در سال ۲۰۲۳ تجربه نکرده است. او بر این باور است که با توجه به جایگاه اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار کریپتوکارنسی، انتظار داشته تا پس از روند صعودی اخیر، قیمت اتریوم به بالاتر از ۲۰۰۰ دلار برسد.

همچین لینخا در توصیه‌ای به تمام سرمایه‌گذاران بازار کریپتو پیشنهاد کرده تا نشست بعدی فدرال رزرو آمریکا را به‌دقت زیر نظر بگیرند. به‌نظر می‌رسد که داده‌های اقتصادی که در نشست آینده از سوی بانک مرکزی آمریکا منتشر می‌شوند، بر احساسات بازار کریپتو تاثیر مستقیم خواهند داشت. در نشست‌های قبلی فدرال رزرو، نرخ بهدی را در محدود ۵.۲۵ درصد ثابت نگه داشت. نشست بعدی نیز در روزهای ۱۲ تا ۱۳ دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد.

منبع: theblock