لجر لایو (Ledger Live) نام برنامه اختصاصی کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری لجر است. اخیرا یک نسخه تقلبی از این برنامه در اپ استور مایکروسافت باعث فریب تعدادی از فعالان بازار کریپتو شده است. به‌طوری که ۵۸۸ هزار دلار از سرمایه کاربران در جریان تنها ۳۸ تراکنش (حدود ۱۶.۸ بیت‌کوین) به‌سرقت رفته است. جالب است بدانید که حجم بزرگ‌ترین تراکنش به‌سرقت رفته مبلغی به ارزش ۸۱۲۰۰ دلار بوده است.

این اولین بار نیست که یک برنامه جعلی Ledger Live به فروشگاه اپلیکیشن مایکروسافت راه پیدا می کند. حساب پشتیبانی لجر در X (توئیتر سابق) دو بار در ماه های دسامبر و مارس ۲۰۲۳ به کاربران خود در مورد برنامه‌های جعلی Ledger Live هشدار داده بود. در یک پیام توییتری مهم لجر تذکر مهمی را خطاب به کاربران مطرح کرده است:

“سلام کاربران لجر! مراقب برنامه های جعلی Ledger Live باشید که در فروشگاه مایکروسافت منتشر شده است.تنها مکان امن برای دانلود Ledger Live، وب سایت ما است. لجر هرگز از شما عبارت بازیابی ۲۴ کلمه ای نمی خواهد”

بر اساس گزارش کوین تلگراف (Cointelegraph)، برنامه جعلی «Ledger Live Web 3» در ۱۹ اکتبر در اپ استور مایکروسافت برای نخستین بار مشاهده شده است. همچنین طبق گزارش سایت Blockchain.com، اولین تراکنش ارسال شده به آدرس کیف پول کلاهبردار در ۲۴ اکتبر به ارزش ۵۲۱۰ دلار انجام شد. تراکنش‌های بعدی از ۲ نوامبر انجام شده است که بزرگ‌ترین انتقال در ۴ نوامبر به مبلغ ۸۱۲۰۰ دلار صورت گرفت.

در مجموع پیشنهاد می‌کنیم که تحت هیچ شرایطی برنامه‌های غیرمتمرکز، اپلیکیشن‌های موبایل و … را به‌صورت مستقیم از اپ استور یا گوگل پلی دانلود نکنید. بلکه حتما وارد سایت رسمی پلتفرم‌های مد نظر شوید. سپس از طریق سایت رسمی برای دانلود برنامه‌ها اقدام کنید. 

به‌این ترتیب هیچ‌گاه گرفتار برنامه‌های تقلبی که به‌وفور در گوگل پلی و اپ استور بارگذاری می‌شوند، نخواهید شد. فراموش نکنید که تجربه نشان می‌دهد نه فروشگاه‌های عرضه کننده اپلیکیشن و نه صاحبان پلتفرم‌ها، در صورت بروز چنین مشکلاتی، هیچ‌گونه مسئولیتی را قبول نخواهند کرد.