بیت کوین (BTC) در حال حاضر در محدوده ۳۷۰۰۰ دلار و در بالاترین قیمت سالانه خود معامله می‎شود. این بدان معناست که پادشاه بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۱۱۰ درصد در سال ۲۰۲۳ رشد کرده‌است. در سال گذشته، بیت کوین با کاهش ۷۷درصدی از بالاترین قیمت خود به ۱۵۰۰۰ دلار رسید و اکنون توانسته نیمی از افت قیمت سال ۲۰۲۲ را جبران کند.

رشد ناگهانی قیمت بیت کوین در پی افزایش طولانی مدت نرخ بهره بانک مرکزی و سقوط صرافی FTX، برای  بسیاری از تحلیل‌گران و منتقدان ارزهای دیجیتال غافلگیرکننده بود. در اینجا ۳ دلیل مهم را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهند اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است.

بازار خرسی تمام شده است!

به نظر می رسد که زمستان کریپتو به پایان رسیده‌ و بهار کریپتو از راه رسیده است. بیت کوین در حال حاضر چرخه معمول چهار ساله بازار خود را دنبال می‌کند، جایی که به مدت یک سال شاهد عقب نشینی شدید قیمت از بالاترین رکوردهای تاریخی بوده‌است و پس از آن به بالاترین سطح یک ساله خود می‌رسد و به سمت اهداف قیمت جدیدتر می‌رود.

همچنین، مجموعه‌ای از داده‌های درون زنجیره‌ای در گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهند که بیت‌کوین می‌تواند یک بازار صعودی جدید و بلند مدت را شکل دهد. تحلیل آنچین به ما می‌گوید که  آیا بیت‌کوین بالاتر از ارزش ذاتی آن معامله می‌شود یا خیر؛ آیا حجم استفاده از شبکه در حال افزایش است یا خیر؛ آیا تعادل قیمت بیت‌کوین و دلار آمریکا به نفع هولدرهای بلندمدت است یا خیر و آیا تریدرهای کوتاه مدت بیت‌کوین به سودآوری رسیده‌اند یا خیر.

به غیر از مارس ۲۰۲۰ که بازارهای جهانی شاهد یک فروپاشی کوتاه مدت ناشی از انتشار ویروس کووید-۱۹ بودند، بیت کوین هرگز بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت به‌صورت متوالی را تجربه نکرده‌است. بنابراین رشد بیش از ۱۰۰٪ در مقطع زمانی فعلی نشانه شروع یک بازار صعودی جدید است.

تاییدیه های ETF بیت کوین در راه است!

تحولات دنیای واقعی در رابطه با پذیرش ارز دیجیتال باعث خوش‌بینی سرمایه گذاران می‌شود. یعنی اگر صندوق‌های قابل معامله بیت‌کوین (ETF) به زودی در ایالات متحده مجوز دریافت کنند، سرمایه گذاران نهادی زیادی از بازارهای سنتی وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند.

غول‌های وال استریت مانند بلک راک (BlackRock) برای اولین بار در تابستان امسال وارد برنامه‌های ETF ارز دیجیتال شدند که با مخالفت SEC رو به رو شدند. هرچند با مقاومت شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد. در نتیجه، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که تأییدیه‌های ETF اسپات بیت‌کوین از سوی SEC به زودی تایید شوند.

در همین حال، تحلیل‌گران جی‌پی مورگان (JPM) اخیراً استدلال کردند که احتمالاً تأییدیه‌های ETF بیت کوین قبل از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ انجام شود. بر اساس گزارش روز سه‌شنبه رویترز، پیش بینی می‌شود که جریان نقدی برای چنین صندوق‌هایی از ۳ میلیارد دلار در روز اول تا ۵۵ میلیارد دلار در یک بازه زمانی پنج ساله برسد. بنابراین بدیهی است که این امر منجر به افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. شرکت تحلیل رمزنگاری Matrixport اخیراً پیش‌بینی کرده است که اگر ETF بلک راک تأیید شود، بیت کوین می‌تواند به ۴۲۰۰۰ دلار برسد.

خوش‌بینی در مورد تأییدیه‌های ETF بیت‌کوین در کوتاه‌مدت، زمینه را برای پایان صعودی سال ۲۰۲۳ فراهم کرده است. مارکوس تیلن (Markus Thielen)، رئیس تحقیقات ماتریکسپورت (Matrixport) خاطرنشان کرد: “بر اساس آمارها، بیت کوین رشد صعودی خود ادامه را می‌دهد و با افزایش ۶۵ درصدی در پایان سال قیمت آن به ۵۶۰۰۰ دلار می‎رسد.”

بنابراین اگر حدس این تحلیل‌گر درست باشد و بیت کوین ۶۵ درصد دیگر تا پایان سال پامپ (Pump) شود، مطمئناً اکنون زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بازار بیت کوین است.