مجموعه بازی‌های P2E (Play To Earn) یا بازی برای کسب درآمد، در سال‌های گذشته بین کاربران حوزه ارزهای دیجیتال و دیفای (DeFi) محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. یکی از بازی‌های بسیار محبوب جدید، بازی تاون استار (Town Star) است. می‌توانید با انجام این بازی، مزرعه خود را بسازید و آن را گسترش دهید. در کنار همه این‌ها، می‌توانید از بازی درآمد کسب کنید. چه چیزی بهتر از اینکه در قبال بازی کردن پاداش بگیرید؟ در این مقاله قصد داریم به آموزش بازی Town Star بپردازیم. با ما همراه باشید.

بازی Town Star چیست؟

بازی تون استار

Town Star نوعی بازی شبیه‌ساز مزرعه‌داری بلاک‌چینی است. این بازی دارای Leader Board یا فهرست رتبه‌بندی بازیکنان است. پاداش‌ها در پایان هر فصل بر اساس رتبه‌ کاربر در این لیدربوردها مشخص می‌شود. احتمالاً، می‌دانید گیم فای چیست؛ این بازی جزو حوزه گیمیفیکیشن محسوب می‌شود.

بازی آپلند که پیش از این معرفی شد، شبیه بازی Town Star است. در قسمتی از دنیای بازی، زمینی برای خودتان می‌خرید و از آن درآمد کسب می‌کنید.

سازنده بازی Town Star گالا گیمز است. Gala Games یکی از قوی‌ترین پلتفرم‌های بازی‌سازی در دنیای گیم‌فای است. Town Star از نظر بسیاری از کاربران دنیای ارزهای دیجیتال، بهترین بازی بلاکچینی است.

چنان‌که پیش‌تر گفته شد، این بازی نوعی مزرعه‌داری است؛ اما با دیگر بازی‌های مزرعه‌داری که در ذهن دارید، متفاوت است. باید از اولین لحظه‌ای که می‌خواهید بازی را شروع کنید، در ذهنتان استراتژی خود را داشته باشید. در این بازی اندازه زمین شما محدود است (۱۶×۱۶). اگر مزارع، دستگاه‌های کشاورزی یا خانه‌های کارگران را اشتباه بچینید، نمی‌توانید از بازی بهترین نتیجه را بگیرید؛ پس در لیدربورد از بازیکنان دیگر عقب می‌مانید و درنهایت، به درآمد مطلوبتان نخواهید رسید. در این بازی علاوه بر زراعت، باید به صنعت هم توجه کنید.

در بازی Town Star، باید دارایی‌های خود را مدیریت کنید، با آن ابزارهای مختلف بسازید و با استراتژی‌ای که در ذهن دارید، امتیاز خود را افزایش دهید.

در این بازی NFTهای مختلفی مربوط به بازی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بخرید. دامنه قیمتی این NFTها بسیار گسترده است. NFTهایی با قیمت‌های کم نیز وجود دارند که می‌توانید برای شروع آن‌ها را تهیه کنید. بهتر است برای تهیه این NFTها، از پلتفرم OpenSea استفاده کنید؛ زیرا مارکت خود بازی تنوع کافی ندارد.

گروه سازنده بازی Town Star چه کسانی هستند؟

اریک شیرمایر (Eric Schiermeyer) در سال ۲۰۰۷ گالا گیمز را تأسیس کرد. او مؤسس بازی Farmville هم بود. در کنار او، رایت ثرستون (Wright Thurston)، مدیر توسعه چندین شرکت در حوزه ارزهای دیجیتال و مایکل مک‌کارتی (Michael McCarthy)، مدیر هنری بازی‌ Farmville 2 نیز در این شرکت حضور دارند. در مارس ۲۰۲۰ Town Star را شرکت Gala Games راه‌اندازی کرد.

سرویس‌ها یا Modeهای مختلف بازی Town Star

بازی تاون استار

در این قسمت از آموزش بازی Town Star، مودهایی را بررسی می‌کنیم که می‌توانید در آن‌ها بازی کنید. این بازی سه سرویس مختلف به کاربران ارائه می‌دهد: کوئست‌های روزانه، بازی‌های هفتگی و بازی‌های ماهانه. هرکدام از این سرویس‌ها شرایط و درآمد مخصوص خود را دارند. در ادامه‌ این راهنمای بازی Town Star، هرکدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

کوئست‌های روزانه

می‌توانید روزانه در این بازی امتیاز و درآمد کسب کنید. بسته به NFT‌ای که تهیه کرده‌اید، برای آن TOWN Value وجود دارد. اگر امتیاز کامل یک روز را که حدود پانصد امتیاز است، کسب کنید، به اندازه قیمت روز، توکن TOWN ضرب در TOWN Value خود، پاداش کسب می‌کنید. مثلاً فرض کنید NFT شما TOWN Value 2000 داشته باشد. در این لحظه، قیمت توکن TOWN حدود ۰/۰۱۶ دلار است. در این صورت، اگر تسک‌های روزانه را انجام دهید، در پایان روز حدود ۳۲ دلار پاداش دریافت می‌کنید.

در این بازی شاخصی با نام گالا پاور (Gala Power) وجود دارد. می‌توانید به اندازه گالا پاور خود در زمینتان NFT داشته باشید. هرچه NFT بیشتری در مزرعه خود قرار دهید، پاداش روزانه بیشتری هم کسب می‌کنید. برای ارتقای گالا پاور خود از سطح ۲ تا سطح ۲۰، به‌ازای هر ارتقا باید ۵۰۰۰ توکن گالا داشته باشید. برای ارتقا از سطح ۲۱ تا ۳۶، به ازای هر سطح باید ۱۰۰۰۰ گالا خرج کنید. فهرست تعداد گالای مورد نیاز در وب‌سایت رسمی این بازی وجود دارد.

بازی‌های هفتگی

مود اصلی بازی Town Star همین بازی‌های هفتگی است. مراقب باشید فریب اسمش را نخورید. این بازی‌ها پیش‌تر دوره‌های هفت‌روزه داشت؛ اما با توجه به اعلامیه جدید گالا گیمز، مدت‌زمان این بازی‌ها به شرح زیر است:

  • هفته اول هر ماه: ۵/۵ روز
  • هفته دوم هر ماه: ۴/۵ روز
  • هفته سوم هر ماه: ۳/۵ روز
  • هفته چهارم هر ماه: ۲/۵ روز

در صفحه اصلی این بازی، سرویس بازی‌های هفتگی با نام Competition Server شناخته می‌شود.

بازی‌های هفتگی در روزهای سه‌شنبه شروع می‌شود. حدود یک ساعت قبل از شروع دوره جدید بازی، متا یا توضیحات این فصل در کانال دیسکورد گالاگیمز منتشر می‌شود. حتماً این توضیحات را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است تمرکز بازی در این هفته روی آرد باشد، اما هفته بعد گندم بر آرد اولویت داشته باشد.

اهمیت بررسی متا به همین جا ختم نمی‌شود؛ ممکن است شرایط پاداش‌ها هم در این توضیحات تغییر کند. برای مثال، به صورت کلی این بازی به نفرات حاضر در رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ پاداش می‌دهد؛ اما ممکن است برای افزایش جذابیت بیشتر به بازی یا جلوگیری از دلسرد شدن کاربران تازه‌وارد، مثلاً به رتبه‌های ۱۵۰۰، ۱۷۵۰، ۲۰۰۰ و غیره نیز پاداش دهد. این موضوع در هفته دوم ماه مه سال جاری دقیقاً به همین شکل اتفاق افتاد. بازی به نفر اول ۱۵۰۰ دلار، به نفر دوم ۱۰۰۰ دلار و به نفر سوم ۷۰۰ دلار پاداش داد؛ اما به افرادی که در رتبه‌های ۲۵۰،۵۰۰،۷۵۰،۱۲۵۰،۱۵۰۰ و ۱۷۵۰ قرار گرفتند، حدود ۸۵۰۰ دلار جایزه داد!

نکته بسیار مهم دیگر این است که حتماً برای عقب نماندن از رقبا، از همان اولین لحظات باز شدن سرور هفتگی وارد بازی شوید. ابتدا باید زمان زیادی را به زمینتان اختصاص دهید، اما اگر پیشرفت کنید، کارگرها به‌صورت خودکار، کارهایتان را انجام می‌دهند.

پاداش‌های بازی هم به صورت توکن GALA است؛ اما نیازی نیست نگران افزایش یا کاهش قیمت آن باشید؛ زیرا محاسبه آن‌ها به صورت دلاری انجام می‌شود؛ یعنی اگر قیمت گالا نصف شود، دوبرابر عدد تعیین‌شده توکن دریافت می‌کنید، اما درآمدتان ثابت خواهد بود.

بازی‌های ماهانه

سرور بازی‌های ماهانه با نام سرور‌های P2E شناخته می‌شوند. این سرورها در پایان هر ماه ریست می‌شوند. در ماه جدید باید زمین خود را از اول بسازید. در بازی‌های ماهانه می‌توانید کوئست‌های روزانه را نیز انجام دهید و پاداش آن را دریافت کنید. در روزهای پایانی هر ماه در سرور دیسکورد این بازی، مسابقات مربوط به ماه اعلام می‌شوند. مثلاً در تاریخ ۲۵ مه، مسابقه‌ای به نام مسابقه تولید یونیفرم آغاز شد که تا زمان بسته شدن سرور ادامه داشت. در پایان این مسابقه، به سی نفر اول ۴۶۶۶ دلار پاداش تعلق گرفت.

اگر هم NFT نداشته باشید، می‌توانید استراتژی‌های خود را در سرورهای ماهانه آزمایش کنید و بعد وارد بازی‌های هفتگی شوید. برای یافتن استراتژی‌های سودآور، می‌توانید از یوتیوب کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت، پیشنهادهای کاربران دیگر درباره استراتژی‌های محبوب را بخوانید.

سرور Development

سرور دیگری در صفحة اصلی بازی با نام Development Server می‌یابید. این سرور برای شناسایی باگ‌های بازی طراحی شده است؛ زیرا این بازی هنوز در مرحله بتا قرار دارد؛ یعنی هنوز در مسیر آزمون و خطاست. می‌توانید باگ‌هایی را که پیدا کرده‌اید، در دیسکورد به توسعه‌دهندگان اطلاع دهید. ممکن است در ازای کمکتان به سازندگان بازی، پاداشی نیز برایتان در نظر بگیرند.

انواع توکن‌های بازی Town Star چیست؟

توکن بازی تویین استار

در این قسمت از آموزش بازی Town Star، توکن‌های این بازی را بررسی می‌کنیم. بازی Town Star از دو توکن پشتیبانی می‌کند. توکن TOWN، توکن اختصاصی این بازی است؛ اما توکن GALA در بازی‌های دیگر شرکت گالا گیمز نیز کاربرد دارد.

توکن TOWN روی شبکه اتریوم قرار دارد و از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کند. این توکن را می‌توانید در کوئست‌های روزانه بیابید. همچنین برای ارتقای سطوح خود می‌توانید از آن استفاده کنید. بر اساس گزارش‌های سایت CoinMarketCap، قیمت توکن در لحظه نگارش این مقاله ۰/۰۱۶ دلار بوده و دارای عرضه کل ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ است. از این مقدار تعداد ۲۷۳.۲۴۳.۵۶۹ توکن در گردش است که حدود ۲۷ درصد از آن را تشکیل می‌دهد.

توکن GALA نیز توکنی با استاندارد ERC-20 و مستقر بر شبکه اتریوم است. در بازی Town Star از این توکن برای پاداش دادن به بازیکنان برتر لیدربوردهای هفتگی و ماهانه استفاده می‌شود. همچنین این توکن ابزار اصلی تبادلات بین کاربران اکوسیستم Gala Games است. باز هم بر اساس گزارش‌های سایت CoinMarketCap، قیمت توکن در لحظه نگارش این مقاله ۰/۰۵ دلار بوده و عرضه کل آن ۳۵.۲۴۰.۱۱۲.۴۹۳ توکن است.

راهنمای بازی Town Star

در این بخش از آموزش بازی Town Star، نحوه ساخت اکانت در سایت GalaGames و بعد از آن، شروع کردن بازی را بررسی خواهیم کرد.

ساخت اکانت برای بازی Town Star

بازی Town Star زیرمجموعه شرکت GalaGames است. پس برای این بازی باید اکانت GalaGames داشته باشید. اگر از قبل حساب کاربری ندارید، از راهنمای زیر برای ساختن آن استفاده کنید. در این قسمت از مقاله آموزش بازی Town Star، نحوه ساخت اکانت را توضیح خواهیم داد.

ساخت حساب در گالا گیمز

برای این کار به وب‌سایت GalaGames مراجعه کنید. در بالای صفحه، سمت راست، گزینه Register را می‌‎بینید. روی آن کلیک کنید.

ثبت نام در galagames

بعد از آن، پنجره‌ای نمایش داده خواهد شد که باید اطلاعاتتان را وارد کنید. اگر کد معرف دارید، آن را در قسمت Referral Code وارد کنید. سپس روی Create Account کلیک کنید تا حساب کاربری شما ساخته شود.

بعد از این، به ایمیل خود بروید. ایمیل شرکت GalaGames را باز و روی Confirm Account کلیک کنید.

در مرحله بعدی از شما می‌خواهد کیف پول بسازید. می‌توانید این کار را نکنید و مستقیم وارد بازی شوید؛ اما بهتر است والت مربوط به GalaGames خود را نیز فعال کنید؛ زیرا پاداش‌های این بازی به این والت واریز می‌شوند.

بعد از آن، حساب شما در سایت GalaGames ساخته می‌شود و به‌صورت خودکار به آن دسترسی خواهید داشت.

آموزش بازی Town Star

اجرای بازی تاون استار

در نوار بالای صفحه اصلی وب‌سایت GalaGames روی Games کلیک کنید. سپس Town Star را بیابید و روی آن کلیک کنید. همان‌طور که می‌بینید، این بازی روی مرورگر اجرا می‌شود. در حال حاضر، بازی Town Star برای اندروید عرضه نشده است.

انتخاب سرور تاون استار

پس از آن، به صفحه اصلی بازی منتقل می‌شوید. در این صفحه می‌توانید سرویس‌های بازی را همان‌طور که بالاتر توضیح دادیم، انتخاب کنید.

انتخاب زمین در تاون استار

اکنون باید در جهان بازی، زمینی را انتخاب کنید. سه نوع زمین در این بازی وجود دارد: زمین جنگلی، کویری و زمین در دشت. هرکدام از این زمین‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. استراتژی‌های هر زمین با دیگری متفاوت است. در انتخاب زمین به دو نکته توجه کنید: یکی نوع زمینی است که انتخاب می‌کنید و دیگری، فاصله زمینتان تا شهر است؛ هرچه فاصله زمینتان تا شهر کمتر باشد، برای انتقال محصولات زمان کمتری صرف می‌شود. همچنین برای حمل‌ونقل نیز هزینه کمتری می‌پردازید.

نیروهای انسانی بازی

نیروهای انسانی در بازی تون استار

بهره‌وری مناسب شما از زمینتان در گروی دریافت آموزش بازی Town Star است. برای انجام این بازی باید نیروهای خود را بشناسید. در بازی سه نیروی کارگر، چوب‌بُر و دامدار وجود دارد که هرکدام وظایف مخصوص خود را دارند. همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست، دامدار وظیفه مراقبت از دام‌ها را بر عهده دارد، چوب‌بُر نیاز شما به چوب را برآورده می‌کند و کارگر کارهای دیگر را انجام می‌دهد. هرچه نیروهای بیشتری داشته باشید، هزینه آن‌ها هم بیشتر خواهد شد.

درآمد داخل بازی شما از فروش محصولات در دسته‌های ده‌تایی تأمین می‌شود. با این کار می‌توانید حقوق نیروهایتان را تأمین کنید.

ذخیره محصولات

وقتی محصولاتتان را تولید کردید، باید آن‌ها را در مناطق مخصوص‌به‌خود ذخیره کنید. محصولات زراعی در Silo، چوب در انبار چوب یا Woodshed، آب و انرژی در انبار یا Warehouse و کالاهایی مانند نمک، آرد و تخم‌مرغ در Starehouse ذخیره می‌شوند.

دسترسی به آب

اینکه بدانید چطور از منابع آبی که داخل یا اطراف زمینتان هستند، بهره ببرید، قسمت مهمی از آموزش بازی Town Star است. برای دسترسی به آب می‌توانید از منابع طبیعی استفاده کنید. به این صورت که از کارگران خود برای تأمین آب استفاده کنید. از طرف دیگر، بر اساس موقعیت زمینتان، ممکن است به صورت غیرفعال منابع آب برای شما فراهم باشد؛ مثلاً آب زمین‌هایی که کنار رودخانه هستند، به‌خودی‌خود تأمین می‌شود.

مراتع

از مراتع می‌توان برای غذا دادن به دام‌ها استفاده کرد. اگر از اول بازی از مراتع استفاده کنید، دیگر به تأمین دائمی نیازهای خوراکی دام‌هایتان نیازی ندارید.

منابع نفت

منابع نفتی، نفت خام شما را تأمین می‌کنند. این منابع در مناطق کویری در دسترس‌اند و می‌توانید از آن‌ها برای تولید انرژی خود استفاده کنید.

تخریب

قسمت مهم دیگری از آموزش بازی Town Star، درک مفهوم تخریب در این بازی است. در بازی Town Star می‌توانید ساختمان‌هایی که ساخته‌اید یا منابع طبیعی مزاحم را تخریب کنید؛ اما بسیار مهم است که بدانید تخریب چه زمانی به کمک شما می‌آید.

به‌طور کلی، دو نوع تخریب وجود دارد: تخریب‌هایی که برای شما هزینه دارد و تخریب‌هایی که به شما مبلغی را پرداخت می‌کند. نوع اول تخریب مربوط به منابع طبیعی است. از بین بردن برکه و جنگل برای شما هزینه دارد، اما گاهی ضروری است. ممکن است فضای اضافه‌ای از شما گرفته باشد. پاکسازی زمین معمولاً برایتان هزینه دارد. این هزینه برای صخره‌ها از همه بیشتر است. بعد از آن درختان، مرداب‌ها و در پایان درختچه‌ها کمترین هزینه را دارند.

نوع دیگر تخریب به این صورت است که ۲۵ درصد از هزینه‌ای را که برای ساختن آن ساختمان کرده‌اید، به شما برمی‌گردانند. این نوع تخریب زمانی به کارتان می‌آید که مثلاً تولیدات دامداری برایتان فایده‌ای ندارد و فقط باید هزینه نیروی انسانی‌اش را پرداخت کنید. اینجا تخریب بهتر از نگهداشتن آن است؛ زیرا هم سبب می‌شود از فضا بهینه‌تر استفاده کنید و هم نیازی نیست دستمزدی بپردازید که برایتان سودآوری ندارد.

پیش‌نیازهای بازی Town Star چیست؟

برای این بازی به سیستم متوسط رو به ‌بالا نیاز دارید. CPU هنگام انجام این بازی به میزان زیادی درگیر می‌شود؛ پس باید پردازنده‌ای نسبتاً قوی‌ داشته باشید.

برای این بازی به سرمایه اولیه نیازی ندارید؛ اما با خریدن NFTهای مربوط به این بازی خیلی جلو می‌افتید. علاوه بر این، می‌توانید از آن‌ها به صورت غیرفعال درآمد کسب کنید؛ اما فراموش نکنید با پایان یافتن هر فصل بازی، زمین‌ها ریست می‌شوند و باید ساخت‌وسازتان را از نو آغاز کنید.

همچنین باید کیف پول مربوط به شرکت Gala Games را نیز داشته باشید. پاداش‌های این بازی به این کیف پول واریز می‌شوند.

گالا گلد (Gala Gold) چیست؟

گالا گلد اکانت پرمیوم پلتفرم Gala است. در آغاز به اکانت رایگان در این پلتفرم دسترسی دارید؛ اما اگر حساب خود را به Gold ارتقا دهید، امکانات مطلوبی دریافت می‌کنید. قیمت اکانت گالا گلد ۶۷۳.۱۸۳ Gala (حدود ۳۳ دلار در زمان نگارش مقاله) است. در صورت خرید گالا گلد، به امکانات زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

  • اعطای وانتی به شما در بازی Town Star به نام Express Depot (قیمت این وانت در اوپن سی ۰/۰۲۰۵ اتر است که با قیمت لحظه‌ای اتریوم حدود ۲۱ دلار خواهد بود.)
  • ایردراپ NFTهای بازی‌های مختلف گالاگیمز
  • عضویت در سرور ویژه Gala Gold در دیسکورد؛ در این سرور اخبار جدید بازی، راهنمای بازیTown Star و دیگر بازی‌های پلتفرم، آزمون و خطای بازی‌ها و اطلاعات دیگر منتشر می‌شود.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از این بازی استفاده کنند؟

این بازی برای کاربران ایرانی فیلتر است؛ اما می‌توانید با استفاده از VPN به این بازی دسترسی داشته باشید. پیشنهاد ما این است که از آی‌پی ثابت استفاده کنید تا در آینده مشکلی برایتان پیش نیاید.

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش بازی Town Star پرداختیم. اگر تجربه بازی دیسنترالند را دارید و از آن لذت برده‌اید، حتماً این بازی هم برایتان جذاب خواهد بود. نظر شما درباره این بازی چیست؟ آیا می‌توان از این بازی درآمد کسب کرد؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.