عملکرد ۳۰ روزه (اکتبر و نوامبر ۲۰۲۳) آلت کوین‌ها و ارزش کل بازار کریپتوکارنسی صعودی است. بسیاری از فعالان بازار ادعا دارند که آلت سیزن (Altseason) شروع شده‌است. بیایید نگاهی به برخی از شاخص‌های کلیدی بیندازیم که فعالان بازار از آن‌ها برای شناسایی آلت سیزن استفاده می‌کنند.

ارزش کل بازار کریپتو به بالاترین حد خود در ۱۴ ماه گذشته رسید!

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال اخیراً به بالاترین حد خود در ۱۴ ماه گذشته (۱۴۲۰ میلیارد دلار) رسیده است که به وضوح نشان دهنده حرکت صعودی در بازار بسیار قوی است.

شرایط مشابهی در نمودار مارکت کپ آلتکوین‌ها نیز مشاهده می‌شود. برای آلت‌ کوین‌ها از یک شاخص تحت عنوان توتال ۲ استفاده می‌شود. Total2 ارزش بازار ارزهای دیجیتال منهای بیت کوین را اندازه گیری می‌کند. توتال ۲ به مدت دو ماه (۸ سپتامبر تا ۹ نوامبر) از ۵۲۶ میلیارد دلار به ۶۲۲ میلیارد دلار رسیده‌است. این تغییر نشان دهنده علاقه رو به رشد معامله گران و سرمایه گذاران نسبت به آلت کوین‌ها است.

صعود آلت کوین‌ها با مارکت کپ بالا

داده‌های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) نشان می‌دهد که ۱۳ آلت‌کوین برتر بر اساس ارزش بازار (به استثنای استیبل کوین ها) در دو ماه اخیر، درصد رشد قیمت دو رقمی را تجربه کرده‌اند.

برای مثال، ریپل (XRP) که در بسیاری از مبارزات حقوقی علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پیروز شده‌، در ۶۰ روز گذشته شاهد رشد ۴۵ درصدی بوده است.

در سه ماه گذشته، قیمت سولانا (SOL) به طور قابل توجهی افزایش یافته و سایه لقب سم کوین از روی آن برداشته شده است. سم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که با سم بنکمن (Sam Bankman-Fried) و صرافی FTX شناخته می‌شوند. از آنجایی که پروژه سولانا همچنان به بازسازی و جذب کاربران پس از فروپاشی FTX ادامه می دهد، قیمت آن در ۶۰ روز گذشته بیش از ۱۰۷٪ رشد کرده است. آرتور هیز، بنیان‌گذار صرافی BitMEX اخیراً به سرمایه گذاران Solana پیوست و اعلام کرد که این آلت کوین را در ۲ نوامبر خریداری کرده‌است.

همچنین ارزهایی مانند ترون (TRX)، کاردانو (ADA)، چین لینک (LINK) و پالیگان (MATIC) نیز در یک دوره ۶۰ روزه سودهای دو رقمی ایجاد کردند. عملکرد بازار آلت کوین ظاهراً با احساسات مثبت سرمایه گذاران همراه است. یکی از معیارهای نشان دهنده احساسات بازار، شاخص ترس و طمع است. در ماه سپتامبر این شاخص در محدوده ترس بود اما در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳ به طمع تغییر کرده است. به‌نظر می‌رسد ما اکنون درون آلت سیزن بازار کریپتو هستیم. باید منتظر ماند و دید که این روزهای خوب تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند؟