تیم توسعه‌دهنده مونرو (Monero) فاش کرد که  در ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ از محل نقض امنیتی در سیستم تامین مالی جمعی (CCS)، کیف پول اختصاصی XMR هدف حمله هکری قرار داده است.  در این سرقت سایبری پیچیده، هکرها مقدار ۲۶۷۵.۷۳ ارز دیجیتال XMR به ارزش (حدود ۳۸۴۰۰۰ دلار) را  کیف پول مونرو به سرقت بردند. شیوه‌ای که مهاجمان برای نفوذ به کیف پول استفاده کردند هنوز مشخص نیست و باعث نگرانی گسترده کاربران و سرمایه گذاران شده است.

مونرو به عنوان یک شبکه بلاک‌چین با قابلیت حفاظت از حریم خصوصی شناخته می‌شود؛ به این معنی که تمرکز و هدف اصلی این پروژه حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن در تراکنش‌ها است. به همین دلیل، وقوع چنین حادثه‌ای در فضای کریپتو توجه بسیاری از سرمایه گذاران را جلب کرده‌است. 

شرکت امنیت بلاک چین اسلومیست (SlowMist) بیانیه اولیه‌ای را منتشر کرده است که نشان می‌دهد نقطه ضعفی در مدل حریم خصوصی مونرو وجود ندارد و آسیب‌پذیری ممکن است در جای دیگری از سیستم باشد. طبق تحقیقات، مهاجم ۹ تراکنش را برای تخلیه کیف پول CCS انجام داده است. 

باتوجه‌به این اتفاقات، ابهامات جدی در مورد ایمنی Monero مطرح می‌شود. کارشناسان امنیتی ادعا می‌کنند، مکانیسم‌های اصلی حفظ حریم خصوصی ارز دیجیتال همچنان قوی هستند. با این حال، اتفاقی که برای مونور رخ داد بار دیگر ثابت کرد هیچ سیستمی به طور کامل در برابر تهدیدات، غیر قابل نفوذ نیست. باید منتظر ماند و دید که هک شدن ولت اختصاصی مونرو در روزهای آینده چه تاثیری روی قیمت ارز XMR می‌گذارد. آیا شاهد سقوط قیمت این ارز دیجیتال خواهیم بود یا تیم توسعه دهنده مونرو می‌تواند بحران فعلی را مدیریت کند؟

منبع: u.today