بنیان‌گذار Terraform Lab یعنی Do Kwon در یک توییتی که چند روز قبل منتشر کرد، از تزریق ۴۵۰ میلیون دلار آمریکا به ذخایر پلتفرم Anchor خبر دارد. این پیشنهاد در تاریخ ۱۰ فوریه در بنیاد ترا به تصویر رسیده است.

پلتفرم Anchor به عنوان اصلی‌ترین پروتکل پس‌انداز در اکوسیستم ترا به شمار می‌رود که معادل ۲۰ درصد سود سالانه به کاربران در ازای پس‌انداز سرمایه‌هایشان اعطا می‌کند.

تصمیم ترا به تزریق پول این پلتفرم، بعد از کاهش ارزش ذخایر آن به حدود ۶.۵۶ میلیون دلار گرفته شود. این موضوع باعث شده بود تا تعادل بین سپرده‌ها و تقاضای وام در پلتفرم برهم بخورد. در چنین شرایطی پروتکل باید به سراغ ذخایر خود برود تا بتواند بازپرداخت سود سالانه سپرده‌گذاران را پرداخت کند. جالب است بدانید که تنها در عرضه دو ماه از ابتدای دسامبر سال ۲۰۲۱ تا پایان ژانویه سال ۲۰۲۲ حدود ۳۵ میلیون دلار از ذخایر این پلتفرم کاهش یافته است.

در طول چند هفته اخیر مجموع سپرده‌ها در پلتفرم انکور چیزی در حدود ۴۸۰ میلیون دلار بوده است. در حالی که وجود استقراضی در همین مدت ۱۸۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. البته نباید فراموش کرد که پلتفرم ترا از وام‌گیرندگان وثیقه‌هایی نیز دریافت می‌کند. به همین دلیل برای تراز شدن سپرده‌ها و پرداخت وام در این پلتفرم لازم نیست که دو عدد فوق با هم برابر باشند.

توسعه‌دهنده Terra به این موضوع پی برده است که چنین بازدهی در کوتاه‌مدت پایدار نیست.

برای حل این مشکل در درازمدت، آزمایشگاه Terraform قصد دارد از مشتقات ترکیبی استیکینگ مایع به عنوان وثیقه در Anchor v2 استفاده کند. به این معنی که سرمایه‌گذاران دارایی خود را در یک استخر قرار می‌دهند. از این دارایی‌ها برای ایجاد بازدهی در استخر ارائه دهندگان نقدینگی استفاده می‌شود.

از نظر تئوری، وثیقه کاربران در طول زمان با قرض گرفتن وجوه افزایش می‌یابد، و وام گیرندگان بیشتری را برای ورود به پروتکل Anchor برای بازگرداندن تعادل ترغیب می‌کند.

منبع: cointelegraph.com