بنیاد تتر به عنوان عرضه‌کننده مهم‌ترین استیبل کوین بازار رمز ارزها، اخیرا آخرین گزارش سه‌ماهه خود که مربوط به سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ است را منتشر کرده است. در این گزارش آمار و ارقام جالبی ذکر شده است.

همچنین تتر تخصیص ذخایر خود به اوراق تجاری را نسبت به دوره قبل بیش از ۲۰ درصد کاهش داده است. بدین معنا که ذخایر اوراق تجاری تتر حد فاصل سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۲۱ از ۳۰.۵ میلیارد دلار به ۲۴.۱۶ میلیارد دلار رسیده است.

این اتفاق پیشرفت خوبی به حساب می‌آید. به خصوص بعد از انتقادات قبلی که در پی افزایش سهم اوراق تجاری در ذخایر تتر شکل گرفته بود. لازم به ذکر است که تا ماه می سال ۲۰۲۱ حدود ۶۵.۳۹ درصد ذخایر تتر از طریق اوراق تجاری تأمین می‌شد. اوراق تجاری به زبان ساده اسناد مالی هستند که شرکت‌ها برای تأمین مالی بدهی‌های خود در کوتاه مدت منتشر می‌کنند. این امر در حوزه اقتصاد موضوع رایجی است. موضوع بحث برانگیز، استفاده از این اوراق به عنوان وثیقه پشتیبانی دارایی دیگری است.

بعد از بالاگرفتن انتقادها نسبت به این رویه در خصوص تتر، ناشر این استیبل کوین برای متعادل کردن پرتفوی ذخایر دارایی خود اقداماتی را در پیش گرفته است. در مقایسه با آخرین گزارش منتشر شده در ماه سپتامبر، سپرده‌های بانکی و پول نقد ۴۲ درصد کاهش یافته و اکنون به ۴.۱۸۷ میلیارد دلار رسیده است. با این حال اوراق خزانه تتر و تخصیص بازار آن به ترتیب ۷۷.۶ و ۲۰۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. اکنون ۳۴.۵۲ میلیارد دلار اوراق خزانه و ۳ میلیارد دلار اوراق تخصیص بازار پول دارد.

در این گزارش مشخص شده است که ذخایر تتر در مقایسه با اوراق بدهی آن در دسامبر سال ۲۰۲۱ اندکی بیشتر است. جمع اوراق بدهی آن در حدود ۷۸.۵۳ میلیارد دلار است و دارایی‌های آن نیز به حدود ۷۸.۶۷ میلیارد دلار می‌رسد.

در این بین معادل ۱۳.۹۳ میلیارد دلار از اوراق بدهی حداکثر ظرف سه ماه آینده سررسید می‌شود. همچنین ۹.۹۴ میلیارد دلار نیز تا شش ماه آینده سررسید می‌گردد.

منبع: cryptoslate.com