پس از یک هفته روند نزولی، بیت کوین و به طور کلی بازار رمز ارزها در هفته جاری بار دیگر به مدار صعودی برگشتند. افت بازار در هفته گذشته به دلیل نگرانی‌ها در خصوص تشدید بحران روسیه و اوکراین بود.

بیت کوین در حال حاضر در حال مبارزه با محدوده قیمت ۴۰ هزار دلار است. به طوری که در این هفته‌ها در محدوده قیمت ۳۹ تا ۴۴ هزار دلار در حال رفت و آمد است. بخشی از عدم اطمینان حاکم بر بازار بیت کوین و سایر بازارهای مالی سنتی مربوط به تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره است که به نظر می‌رسد در ماه مارس سال ۲۰۲۲ اجرایی شود. همچنین نگرانی از تشدید درگیری‌ها در اوکراین نیز در دامن زدن به این فضا بسیار مؤثر بوده است.

علاوه بر این، آلمان خط لوله نورد استریم ۲ را که پروژه‌ای ۱۱ میلیارد دلاری برای انتقال مستقیم گاز طبیعی از روسیه به آلمان است، متوقف کرده است. ناآرامی‌هایی نیز در کانادا در این روزها جریان دارد. در صورتی که این عوامل ناپایدار کننده بازار ادامه داشته باشند، احتمال شکل‌گیری روند نزولی پایدار در بازار بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. چرا که هر چه سرمایه‌گذاران بیشتر در معرض ضرر غیر واقعی قرار گیرند، احتمال بیشتری دارد که سکه‌های نگهداری شده خود را بفروشند.

در واکنش به تهدیدات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، چندین کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ژاپن تحریم‌هایی را علیه روسیه، رهبران ارشد سیاسی آن و بانک‌های این کشور اعلام کردند. از طرفی با فروکش کردن نسبی تنش‌ها بازار رمز ارزها واکنش مثبتی نشان داده است. به همین دلیل تحلیلگران اقتصادی معتقد هستند که ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در مقایسه با پدیده‌های سیاسی کاهش پیدا کرده است.

در هفته‌ای که تا اینجا سپری شده است بیت کوین، اتریوم، ترا و آولانچ رشد نسبی خوبی را تجربه کرده‌اند. در همین حین برخی از تحلیلگران نیز در تلاش هستند تا احساسات روانی مثبت به بیت کوین را باز گردانند و بازه کنونی قیمت بیت کوین را فرصتی بی‌نظیر برای خرید آن عنوان می‌کنند.

اما نباید فراموش کرد که تردیدها در خصوص آینده همچنان پابرجا هستند و باید منتظر روزهای آینده ماند و دید که چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد.

منبع: cryptoslate.com