همزمان با شروع حمله روسیه به اوکراین، نگرانی‌های ارزی در این کشور به بالاترین سطح خود رسیده است. صرافی ارز دیجیتال Kuna به عنوان یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های فعال در کشور اوکراین به شمار می‌رود. در این روزها شاهد حجم معاملات بی‌سابقه‌ای است.

داده‌های این صرافی به وضوح نشان می‌دهد که حجم معاملات بیت کوین و آلت کوین‌ها پس از تهاجم روسیه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. به طوری که در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ حجم معاملات صرافی Kuna به بیش از ۴ میلیون دلار رسید که در مقایسه با حالت عادی افزایش سه برابری را نشان می‌دهد.

اوکراین ماه فوریه ۲۰۲۲ بعد از کشمکش‌های فراوان معاملات ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام کرد. این تصمیم باعث ایجاد امیدواری زیادی در بین سرمایه‌گذاران رمز ارزها در این کشور شد.

با شروع درگیری مسلحانه با روسیه، تأثیر آن بر ارزهای فیات هر دو کشور بلافاصله آشکار شد. ارزش روبل روسیه به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد و گریونای اوکراین نیز دچار افت قیمت شد. به طوری که در حال حاضر هر ۳۰ گریونای اوکراین معادل یک دلار آمریکا است.

روز چهارشنبه، بانک ملی اوکراین شروع به محدود کردن امکان برداشت گریونای تا سقف ۱۰۰۰۰۰ UHA کرد. همچنین خرید و فروش ارزهای خارجی نیز در اوکراین به کلی ممنوع اعلام شده است.

در همین حال، بانک مرکزی روسیه مداخله در بازارهای فارکس را برای تقویت روبل خود در روز پنجشنبه آغاز کرد و در همین مدت چندین حرکت مهم را انجام داده است.

منبع: cointelegraph.com