آمریکا، انگلیس و چند کشور دیگر اروپایی بر سر قطع دسترسی تعدادی از بانک‌های روسیه به سیستم سوئیفت توافق کرده‌اند. پس از حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های اقتصادی نسبتا شدیدی توسط برخی از کشورهای غربی علیه روسیه اعمال شده است. قطع دسترسی بانک‌های محلی روسیه به انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان یعنی سوئیفت یکی از مهم‌ترین موارد تحریمی است.

شبکه سوئیفت برای تسهیل تراکنش‌های بین بانکی بین بیش از ۱۱۰۰۰ مؤسسه مالی در سراسر دنیا استفاده می‌شود. روسیه حدود ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر بین المللی دارد. قطع دسترسی روسیه به سوئیفت عملا امکان خرج کردن این منابع را برای روس‌ها بسیار دشوار می‌کند.

طبیعتاً چنین محدودیت‌های شدیدی می‌تواند تأثیرات فاجعه‌باری بر اقتصاد روسیه داشته باشد. در عین حال، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که روسیه واقعاً هیچ جایگزین مؤثری ندارد؛ حتی اگر فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال را به عنوان یکی از گزینه‌های موجود در نظر بگیریم.

البته واقعیت این است که ماهیت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به گونه‌ای است که امکان دور زدن تحریم‌ها را برای کشوری مانند روسیه فراهم می‌کند. شاید چالش اصلی بر سر راه روسیه تمایل شرکای تجاری به پذیرش ارزهای دیجیتال باشد. البته در صورتی که روسیه چنین مسیری را در پیش بگیرد، اولین کشور نخواهد بود که از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند. بلکه ایران و کره شمالی نیز در حال حاضر از ظرفیت‌های این بازار برای دور زدن تحریم‌ها بهره می‌برند.

نکته مهم این است که سوئیفت به عنوان یک شبکه بین المللی در سراسر دنیا مورد پذیرش است؛ اما هنوز بسیاری از فعالان اقتصادی در کشورهای مختلف دنیا نسبت به تجارت با ارزهای دیجیتال تردید دارند. در نتیجه نمی‌توان با قطعیت بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای سوئیفت معرفی کرد. با این وجود به نظر می‌رسد که روس‌ها حداقل در کوتاه مدت به سراغ این راه‌حل بروند. نا گفته نماند که سیستم جایگزین سوئیفت در روسیه با نام SPFS نیز تعریف شده است که حدود ۲۰ درصد بانک‌های این کشور تحت پوشش آن قرار دارند.

منبع: cryptoslate.com