ایلان ماسک در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار دنیا از سوی مجله معتبر تایم انتخاب شد. بعد از آن او در مصاحبه‌ای با این مجله به تبلیغ در خصوص دوج کوین پرداخت.

او در این مصاحبه عنوان کرد که دوج کوین برای پرداخت‌های روزمره به مراتب از بیت کوین بهتر است. شاید مقایسه دوج کوین با بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا به مذاق خیلی از افراد خوش نیاید.

ایلان ماسک معتقد است که بیت کوین را باید به عنوان یک دارایی برای حفظ ارزش سرمایه مورد استفاده قرار داد و استفاده از آن برای پرداخت‌های روزمره کار چندا عاقلانه‌ای نیست. استدلال او برای این جمله ان است که حجم تراکنش بیت کوین کم است و هزینه هر تراکنش آن بالا است.

از طرفی ماسک اشاره می‌کند که دوج کوین برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست و دارای ماهیت تورمی است. همان طور که می‌دانید عرضه بیت کوین با سقف ۲۱ میلیون توکن است و دوج کوین هیچ گونه سقفی در عرضه ندارد. او اظهار کرد که توصیه من به فعالان بازار این است که به جای نگهداری دوج کوین از آن برای پرداخت‌های روزمره استفاده کنند.

علی‌رغم انتقاد ایلان ماسک از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، شرکت تسلا که تحت مالکیت او قرار دارد، برای مدت کوتاهی در ابتدای سال ۲۰۲۱ امکان پرداخت با بیت کوین را برای مشتریان فراهم کرد. البته بعد از مدتی در اطلاعیه‌ای به دلیل آنچه نگرانی‌های ناشی از مصرف زیاد سوخت‌های فسیلی برای ماینینگ بیت کوین عنوان شد،  این قابلیت از سوی تسلا کنار گذاشته شد. همچنین لازم به ذکر است که تسلا در فوریه ۲۰۲۱ به ارزش ۱.۵ میلیادر دلار اقدام به خرید بیت کوین نمود و دارایی خود را از این ارز دیجیتال افزایش داد.

نکته مهمی وجود دارد که باید در اینجا اشاره کنیم. حجم تراکنش‌های روزانه بیت کوین در حال حاضر حدود ۳۱ میلیارد دلار است که معادل ۳.۵ درصد ارزش بازار آن است. این رقم برای دوج کوین برابر ۹۷۰ میلیون دلار است که حدود ۴.۶ درصد از ارزش بازار آن را شامل می‌شود.

اما واقعیت این است که دوج کوین چیزی به جز حمایت‌های رسانه‌های سنگین ایلان ماسک برای رشد و توسعه ندارد. به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد که ایده ماسک عملیاتی شود.

منبع: cointelegraph.com