در روزهای اخیر چندین کاربر ایرانی و ونزوئلایی در شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که کیف پول ارز دیجیتال متامسک و بازار توکن‌های غیر مثلی Opensea دسترسی آن‌ها را مسدود کرده‌اند. این ماجرا در مقیاس کلان ادعاها در خصوص غیر متمرکز بودن بازار رمز ارزها و نسخه جدید اینترنت یعنی Web3 را خدشه‌دار می‌کند. چرا که MetaMask و OpenSea، دو مورد از پرکاربردترین برنامه‌های وب ۳ به شمار می‌روند.

پنجشنبه گذشته بود که برای اولین بار این موضوع در شبکه‌های اجتماعی توسط چند کاربر اطلاع‌رسانی شد. متامسک نیز در یادداشت کوتاهی که به تازگی منتشر کرده است که به دلیل رعایت قوانین قضایی امکان ارائه خدمات به کاربران در برخی کشورها را ندارد. متامسک محصول شرکت ConsenSys است که توسط جو لوبین از بنیان‌گذاران اتریوم اداره می‌شود.

در حال حاضر کاربران ایرانی و ونزوئلایی که دسترسی آن‌ها به متامسک محدود شده است، می‌توانند با استفاده از VPN به حساب شخصی‌شان دسترسی داشته باشند. همچنین متامسک به برخی از کاربران پیغام داده است که باید کد بازیابی را برای حساب کاربری خود ایجاد کنند.

در کنار متامسک، پلتفرم Opensea به عنوان بزرگ‌ترین بازار خرید و فروش توکن‌های غیر مثلی در دنیا نیز دسترسی کاربران ایرانی را مسدود کرده است. اخیرا تعدادی از کاربران این پلتفرم اطلاع داده‌اند که نمی‌توانند به حساب کاربری‌شان دسترسی داشته باشند. نکته مهم ماجرا این است که حتی حساب کاربری هنرمندان ایرانی ساکن کشورهای به غیر از ایران نیز مسدود شده است و این اتفاق فوق‌العاده تعجب‌برانگیزی به شمار می‌رود.

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال سال‌هاست که کاربران برخی از کشورها را از لیست خدمات خود کنار گذاشته‌اند. این موضوع با توجه به ماهیت متمرکز آن‌ها چندان جای تعجب ندارد. اما متامسک و Opensea خود را به عنوان زیرساخت‌های نسل سوم اینترنت یعنی وب ۳ معرفی می‌کنند که مشخصه اساسی آن غیر متمرکز بودن است. این تصمیم‌گیری‌ها به خوبی نشان می‌دهد که بدبینی‌ها در خصوص ماهیت وب ۳ چندان نیز بی‌راه نیست.

این تحریم‌ها باعث شده است که موجی از هراس در دل کاربران روسی بازار رمز ارزها نیز به راه انداخته است. چرا که در هفته اخیر و با آغاز جنگ روسیه و اوکراین، تحریم‌های شدیدی علیه این کشور وضع شده است که ممکن است دامن‌گیر کاربران بازار رمز ارزها در این کشور نیز شود. هنوز موضع‌گیری شفافی از سوی مسئولان متامسک و Opensea در این زمینه صورت نگرفته است.

منبع: cryptobriefing.com