برای اولین بار از زمان عرضه بیت کوین، اولین تعدیل سخت بیت کوین در نوامبر سال ۲۰۲۱ رخ داد و به میزان ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد. بعد از آن بار دیگر نرخ هش ریت بیت کوین روند صعودی به خود گرفت و در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در تاریخ رسید.

در دو هفته اخیر میانگین هش ریت بیت کوین به ۱۹۷.۱۹ اگزاهش در ثانیه کاهش یافته است که باعث شده تا زمان تشکیل بلاک در زنجیره بیت کوین از ۱۰ دقیقه به ۱۰ دقیقه و ۹ ثانیه افزایش پیدا کند. تنظیم سختی استخراج بیت کوین به عنوان یکی از ویژگی‌های مهم پروتکل این شبکه بلاک‌چین به شمار می‌رود. هر دو هفته یکبار یا به ازای هر ۲۰۱۶ بلوک تأیید شده در زنجیره بیت کوین، سختی استخراج بلوک‌ها بر اساس میانگین ۲۰۱۶ بلوک قبلی تنظیم می‌شود. بر این اساس استخراج بلوک‌ها سخت‌تر یا آسان‌تر می‌شود.

در طول تشکیل ۲۰۱۶ بلوک اخیر، بلوک‌ها بسیار آهسته و به طور متوسط در ۱۰ دقیقه و ۹ ثانیه تولید شدند. به این ترتیب سختی استخراج به طور خوکار کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب کار ماینرها برای استخراج ۲۰۱۶ بلوک بعدی راحت‌تر خواهد بود.

صنعت ماینینگ بیت کوین به طور فزاینده‌ای در فضای رقابتی به سر می‌برد. در کنار رقابت ماینرها، جنگ سختی نیز بین تولیدکنندگان دستگاه‌های ماینر برای عرضه دستگاه‌های جدیدتر وجود دارد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال ۲۰۲۲ به نرخ هش ریت ۳۰۰ اگزاهش در ثانیه برای شبکه بیت کوین برسیم که به نظر می‌رسد هدف قابل دستیابی باشد.

منبع: cointelegraph.com