سال ۲۰۲۲ به هیچ عنوان شروع خوبی برای ارزهای دیجیتال نداشته است و تا به امروز ارزش بازار با کاهش ۲۱ درصدی به حدود ۱.۷۷ تریلیون دلار رسیده است. سولانا در مقایسه با ابتدای سال تا به امروز حدود ۴۸.۵ درصد افت قیمت را تجربه کرده است. ارش دارایی‌های قفل شده در سولانا ۳۵ میلیارد دلار است که معادل ۷۵ درصد کل توکن‌های در گردش SOL می‌باشد.

سرمایه‌گذارن بیش از هر چیزی نگران تمرکز ناشی از هزینه‌های اعتبارسنجی سولانا هستند. چرا که برای دستیابی به بلاک‌ تایم ۴۰۰ میلی ثانیه، نیاز به سخت‌افزار پیشرفته‌ای با پردازنده ۱۲ هسته‌ای ۲.۸ گیگاهرتزی، حافظه ۲۵۶ گیگابایتی و درایوهای SSD یک ترابایتی دارا که به اینترنتی پرسرعت و بدون قطعی متصل شود. طبیعتا تهیه چنین سخت‌افزاری از عهده بسیاری از افراد خارج است.

ارزش دارایی‌های قفل شده برنامه‌های غیر متمرکز سولانا در طی سه ماه گذشته کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. در مقابل شبکه ترا به عنوان یکی از رقبای سولانا با رشد بسیار بالای ۸۷ درصدی ارزش قفل شده مواجه شده و به ۲۳.۲ میلیارد دلار دارایی دست یافته است.

داده‌های DappRadar نشان می‌دهند در ۲۸ ژانویه سال ۲۰۲۲ تعداد آدرس‌های شبکه Solana که با برنامه‌های غیرمتمرکز تعامل داشتند به طور متوسط ​​۱۸٪ کاهش یافته است. این آمارها نشان می‌دهد که سولانا در مقایسه با رقبای خود در حال از دست دادن زمین بازی است. اما باید به این نکته توجه داشته که تا زمانی که مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های آزمایشگاه سولانا همچنان پتانسیل خود را نشان می‌دهند، جای نگرانی زیادی برای افت قیمت توکن SOL وجود ندارد.

منبع: cointelegraph.com