رقابت بین بیت کوین و طلا به عنوان سرمایه‌های ارزشمند برای حفظ دارایی‌ها از نوسانات اقتصادی در این چند وقت اخیر بالا گرفته است. با کاهش قیمت بیت کوین به محدوده ۴۰ هزار دلار، شاهد هستیم که طلا به بالاترین سطح خود در ماه‌های اخیر دست پیدا کرده است. با آغاز جنگ در اوکراین شاهد بودیم که بیت کوین روند نزولی به خود گرفت؛ اما طلا وارد فاز صعودی شد و حدود ۴ درصد رشد قیمت را در چند روز تجربه کرد.

اما این پایان ماجرا نبود. بعد از اعلام دولت اوکراین مبنی بر پذیرش کمک‌های مالی در قالب بیت کوین شاهد رشد ۱۷ درصدی بیت کوین از کف ۴۰ هزار دلاری بودیم و در عین حال طلا رشد چهار درصدی خود را از دست داد. دولت اوکراین مشغول ذخیره کردن بیت کوین نیست؛ بلکه بلافاصله بعد از واریز بیت کوین به کیف پول اعلام شده آن را برای فروش می‌گذارد تا در مسیر تأمین مالی نیازهای خود در جنگ به کار ببندد.

همه این‌ها نشان می‌دهد که رقابت بین طلا و بیت کوین همچنان ادامه خواهد داشت. طرفداران هر یک از این دو دارایی نیز استدلال‌های خاص خود را برای ارزشمند جلوه دادن دارایی‌های خود دارند. از طرفی نابسامانی‌های اقتصادی در کشورهای مختلف دنیا مردم را ترغیب می‌کند تا برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان به سراغ سرمایه‌گذاری‌ در طلا و بیت کوین بروند.

واقعیت این است که طلا هزاران سال است که به عنوان یک دارایی با ارزش برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رفت. به همین دلیل شاید چندان منصفانه نباشد که بخواهیم بیت کوین را با سابقه حدود ۱۲ سال با طلا مقایسه کنیم. اما شواهد نشان دهنده آن است که بیت کوین مسیر رو به رشد پرشتابی را در پیش گرفته است. به هر حال باید منتظر ماند و دید که در آینده کدامیک از این دو دارایی در رقابت با هم پیروز خواهند شد.

منبع: cryptoslate.com