در این روزها بار دیگر قیمت بیت کوین به زیر ۴۰ هزار دلار رسیده است. این در حالی است که در مدت مشابه در هفته قبل حدود ۴۵ هزار دلار قیمت داشت. علی رغم این شرایط، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بیت کوین می‌تواند به سمت قیمت‌های بالا حرکت کنید.

افزایش قیمت نفت به محدوده ۱۴۰ دلار به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل برای کاهش ارزش بیت کوین به شمار می‌رود. باید توجه داشته باشید که محدوده قیمت فعلی نفت بالاترین مقدار از سال ۲۰۰۸ به این طرف به شمار می‌رود. در عین حال بیت کوین نیز نتوانست اعتماد سرمایه‌گذاران خود را به عنوان منبعی امن برای مقابله با تورم در مقطع کنونی جلب کند.

در عین حال ضریب همبستگی بیت کوین با طلا به منفی ۰.۳۸ رسیده است که نشان می‌دهد در شرایط آشفتگی بازارهای مالی، این دو دارایی کاملا در جهت عس یکدیگر حرکت می‌کنند. شرایط به گونه‌ای است که عده‌ای تداوم روند نزولی بیت کوین با توجه به تشدید درگیری‌های روسیه و اوکراین را پیش‌بینی می‌کنند و در مقابل گروهی از کارشناسان بازگشت بیت کوین به مدار صعودی در ماه‌های آتی را محتمل‌تر می‌دانند.

در این بین شواهدی برای بازگشت بیت کوین به مدار صعودی تا قیمت ۶۰ هزار دلار وجود دارد که عبارت‌اند از:

برخورداری از حمایت خط روند صعودی چند ساله

خط روند صعودی در نمودار قیمت بیت کوین مشاهده می‌شود که از دسامبر ۲۰۲۰ به این طرف فعال بوده است. هر زمان بیت کوین در مسیر نزولی به این خط حمایت برخوردار کرده است وارد روند صعودی شده‌ است. در حال حاضر بیت کوین با قرار گرفتن در محدوده قیمت زیر ۴۰ هزار دلار به این خط روند نزدیک می‌شود و باید دید که این خط روند همچنان می‌تواند اعتبار خود را حفظ کند یا خیر.

افزایش تعداد نهنگ‌های بیت کوین

داده‌ةای حاصی از تحلیل درون زنجیره ای CoinMetrics نشان می‌دهد که تعداد نهنگ‌های بیت کوین در حال افزایش است. به عنوان مثال تعداد آدرس‌های بیت کوین که حداقل ۱۰۰۰ سکه را در اختیار دارند از ۲۱۲۷ مورد در ۲۷ فوریه به ۲۲۶۶ مورد در ۲۸ فوریه افزایش یافته است. در عین حال محدوده ۳۳ تا ۳۸ هزار دلار در ماه‌های اخیر توسط گاوها به شدت مورد حمایت قرار گرفته است و با خریدهای سنگین مانع از افت بیشتر قیمت شده‌اند.

خروج بیت کوین از صرافی‌ها

خروج بیت کوین از صرافی‌ها نشان دهنده آن است که سرمایه‌گذاران به دنبال حفظ دارایی خود در بلندمدت هستند. بر عکس وقتی ورودی بیت کوین به صرافی‌ها افزایش می‌یابد نشان دهنده آن است که میل کاربران به مبادله دارایی‌هایشان در حال افزایش است. در حال حاضر جمعا چیزی در حدود ۲.۴ میلیون بیت کوین در حساب‌های کاربری صرافی‌ها وجود دارد که از سپتامبر ۲۰۱۸ تا به امروز کمترین مقدار ممکن است.

سه فاکتور بالا به عنوان شواهد مهمی هستند که می‌توان برای بازگشت بیت کوین به روند صعودی در نظر گرفت.

منبع: cointelegraph.com