اخیرا کارمزد تراکنش‌های بیت کوین از یک آدرس به آدرس دیگر دو برابر افزایش پیدا کرده است. به طوری که میانگین روزانه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به ۶۹۱۰۰۰ دلار رسیده است که نسبت به دو هفته قبل دو برابر رشد را نشان می‌دهد؛ اما باز هم بسیار ارزان است. کارمزد بیت کوین از جولای سال ۲۰۲۱ بسیار پایین است و نشانه‌ای از نیز دال بر افزایش بیش از حد آن در آینده وجود ندارد.

پذیرش Segwit، توزیع مجدد نرخ هش و زیرساخت لایه دو بیت کوین به عنوان سه عامل کلیدی در پایین باقی ماندن کارمزد تراکنش‌های بیت کوین شناخته می‌شود. تنها در ژوئن سال ۲۰۲۱ شاهد بودیم که تراکنش‌های زنجیره‌ای Segwit از ۵۰ درصد به بیش از ۷۰ درصد رسید و در حال حاضر در محدوده بالای ۸۰ درصد به سر می‌برد. این روند توان عملیاتی تراکنش‌ها را برای شبکه افزایش می‌دهد.

همچنین در سال ۲۰۲۱ با ممنوعیت استخراج بیت کوین در کشور چین، شوک ناگهانی به ماینرها وارد شد. اما از ماه ژوئیه به بعد توزیع مجدد نرخ هش اتفاق افتاد که باعث شد عملا مشکلات به حداقل کاهش پیدا کند. به این ترتیب پردازش و تسویه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین سریع‌تر اتفاق افتاد و کارمزد تراکنش‌ها نیز به تبع آن پایین باقی مانده است.

در کنار این موارد عوامل تأثیرگذار دیگری نیز وجود دارند؛ در سال‌های گذشته هر نقل و انتقال بیت کوین به عنوان یک تراکنش در نظر گرفته می‌شد؛ اما اکنون هر ۱۰۰ جابجایی در قالب یک تراکنش ارسال می‌شود. همچنین توانایی شبکه لایتنینگ برای باز کردن کانال‌ها در زمانی که بلاک چین شلوغ نیست و استفاده مکرر از آن‌ها، مانع از شلوغ شدن زنجیره می‌شود و عملا تراکنش با سرعت بالاتر و هزینه کمتر انجام می‌گیرد.

هر چند نباید از کنار یک موضوع مهم در کنار موارد بنیادی فوق به سادگی عبور کرد؛ تعداد تراکنش‌های بیت کوین علی رغم کاهش قیمت آن در ماه‌های اخیر روند نزولی به خود گرفته است. به این معنی که کاربران کمتر تمایل به خرید و فروش بیت کوین دارند. در نتیجه خبری از شلوغی بیش از حد در شبکه نیست که به تبع آن کارمزدها نیز افزایش نمی‌یابد.

به نظر می‌رسد که بیت کوین برای تبدیل شدن به دارایی پذیرفته شده در اقتصاد جهانی باید به مسیر ارتقای مقیاس‌پذیری خود ادامه دهد تا تراکنش‌های آن مقرون به صرفه باقی بماند و حتی کارمزدها کمتر از امروز نیز شود.

منبع: cointelegraph.com