در ماه‌های گذشته بیت کوین نوسانات زیادی را تجربه کرده است. سؤال اساسی این است که نوسانات چه تأثیری روی صنعت ماینینگ بیت کوین دارد؟ آیا انگیزه ماینرها کاهش پیدا کرده است؟

بازار ارزهای دیجیتال ذات پر نوسانی دارد. در ماه‌های اخیر حتی به نسبت به گذشته بازار نیز نوسانات شدت بیشتری پیدا کرده است. در پایان سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین در حوالی ۵۰ هزار دلار قرار داشت. در آغاز سال ۲۰۲۲ و با درگیری روسیه و اوکراین، بیت کوین سطح ۵۰ هزار دلاری را از دست دارد و به زیر ۴۰ هزار دلار رسید.

صنعت ماینینگ بیت کوین به شدت رشد کرده و رقابت در آن به بالاترین سطح خود رسیده است. نرخ هش شبکه بلاک‌چین بیت کوین در حال حاضر بسیار بالاست. نرخ هش به زبان ساده مجموعه قدرتی است که توسط ماینرها برای تضمین کارکردن بلاک‌چین بیت کوین ارائه می‌شود. از این قدرت محاسباتی برای پردازش تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود. طبیعتا هر چه نرخ هش شبکه بیت کوین افزایش پیدا کند، امنیت آن نیز بیشتر می‌شود و احتمال حمله هکری ۵۱ درصد کاهش می‌یابد.

در حال حاضر نرخ هش شبکه بیت کوین در سطح ۲۰۰ تراهش بر ثانیه قرار دارد. در سال‌های گذشته این نرخ مدام در حال افزایش بود و امروز به بالاترین سطح ممکن رسیده است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که با افزایش نرخ هش شبکه، رقابت بر سر استخراج بیت کوین نیز افزایش می‌یابد.

آمارهای Miner Reserves نشان می‌دهد که ماینرهای بیت کوین در سال‌های اخیر در حال فروش و کاهش بیت کوین‌های موجود در آدرس‌های خود هستند. در حال حاضر مجموع بیت کوین‌های موجود در آدرس‌های ماینرها به ۱.۹۵ میلیون بیت کوین رسیده که از سال ۲۰۱۱ به این طرف کمترین مقدار ممکن را نشان می‌دهد.

رابطه معکوس واضحی بین افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین و ذخایر بیت کوین ماینرها به چشم می‌خورد. با افزایش نرخ هش و فضای رقابتی استخراج بیت کوین، سود ماینرها کاهش می‌یابد و از طرفی با افت قیمت بیت کوین هم فشار مضاعفی به ماینرها وارد می‌شود که افزایش فروش سکه‌ها از سوی آن‌ها را در پی داشته است. با توجه به این دلایل، این احتمال وجود دارد که ماینرها دارایی بیت کوین خود را کاهش دهند تا هزینه های عملیاتی کوتاه مدت خود را پوشش دهند.

شاید این طور به نظر برسد که فروش دارایی ماینرها بتواند تأثیر بزرگی در قیمت بیت کوین به همراه داشته باشد؛ اما واقعیت این است که سهم ماینرها در سال‌های اخیر به طور پیوسته کاهش یافته است و در حال حاضر حدود ۰.۹۷ درصد از کل حجم بلاک‌چین بیت کوین را شامل می‌شود. از طرفی علی‌رغم کاهش قابل توجه ذخایر ماینر در طول سال‌ها، آنها فشار فروش قابل توجهی ایجاد نمی‌کنند که بر قیمت تأثیر منفی بگذارد.

یکی از وقایع مهمی که در سال گذشته صنعت ماینینگ را تحت تأثیر قرار داد، ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین بود که در تابستان سال گذشته رخ داد. این تصمیم تغییرات ساختاری عمده‌ای را با خود به همراه داشت. از بین رفتن استخرهای استخراج بیت کوین چینی، فضا را برای متولد شدن استخرهای جدید فراهم کرد. استخرهای ماینینگ قدرت هش را بین ماینرهای مختلف جمع می‌کنند تا شانس بیشتری برای دریافت پاداش بلوک و درآمد قابل پیش‌بینی بیشتر برای آنها فراهم کند.

در بین استخرهای جدید، Foundry USA Pool در طول ۹۰ روز گذشته با استخراج ۲۲۶۷ بلوک بر صنعت تسلط داشته است. به نظر می‌رسد که پس از خارج شدن چین از وادی استخراج بیت کوین، ایالات متحده در حال تبدیل شدن به رهبر صنعت ماینینگ در دنیا است.

منبع: cryptoslate.com