بانک مرکزی چین مدتی است که روی عرضه ارز دیجیتال رسمی این کشور کار می‌کند. به نظر می‌رسد که در حال نزدیک شدن به زمان عرضه سراسری یوان دیجیتال چین هستیم. بانک‌ها، فرودگاه‌ها و سایر دستگاه‌های دولتی و خصوصی در چین مکلف شده‌اند که زیرساخت‌های خود را برای پذیرش این ارز دیجیتال آماده کنند.

به نظر می‌رسد که چینی‌ها بعد از اتمام بازی‌های المپیک زمستانی در ماه گذشته عزم خود را برای پذیرش رسمی یوان دیجیتال در سراسر کشور جزم کرده‌اند. هر چند که رسانه‌های این کشور معتقدند که این موضوع نیاز به زمان بیشتری برای عملیاتی شدن دارد.

همچنین در مجموعه برنامه‌های ۵ ساله‌ای که به تازگی توسط استان‌های مختلف منتشر شده است، بیش از ۱۰ استان فراهم کردن زیرساخت‌ها برای پذیرش یوان دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اگر چه بانک مرکزی چین هنوز زمان رسمی رونمایی از این ارز دیجیتال را اعلام نکرده است.

به نظر می‌رسد که نهادهای اقتصادی چین با ذوق و شوق فراوان از این ارز دیجیتال استقبال کنند. اخیرا چند مؤسسه مالی کوچک چینی اعلام کرده‌اند که در حال برنامه‌ریزی هستند تا زیرساخت لازم برای تجارت الکترونیکی با یوان دیجیتال را فراهم کنند. همچنین بانک‌های بزرگ نیز در حال آزمایش سامانه‌های خود برای تطبیق با ارز دیجیتال رسمی این کشور هستند.

همچنین چینی‌ها برخی از فرودگاه‌های خود از جمله فرودگاه بین‌المللی داکسینگ پکن و فرودگاه بین‌المللی پایتخت پکن را مکلف کرده‌اند که زیرساخت لازم برای آزمایش پرداخت‌ها با استفاده از ارز دیجیتال یوان را آماده کنند. به این ترتیب کاربردهای یوان دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توان امیدوار بود که به سمت و سوی تجارت بین‌المللی در بیرون از مرزهای چین نیز کشیده شود.

با این وجود مسلم است که ارز دیجیتال رسمی بانک مرکزی چین، مشخصاتی متفاوت از آنچه در بازار رمز ارزها مرسوم است، خواهد داشت. باید منتظر بمانیم تا در زمان رونمایی رسمی از آن بیشتری بحث و بررسی کنیم.

منبع: cryptonews.com