در هر ارز دیجیتالی نهنگ‌ها به سبب حجم بالایی از دارایی که در اختیار دارند، کاملا روی روند‌ها تأثیرگذار هستند. به این معنی که سایر صاحبان خرد چاره‌ای جز همراه شدن با نهنگ‌ها برای جلوگیری از متضرر شدن ندارند. شرکت تحلیل درون زنجیره‌ای Glassnode اخیرا گزارش را در خصوص رفتار نهنگ‌های بیت کوین منتشر کرده است. مطابق این گزارش نهنگ‌ها مشغول فروش دارایی‌های خود هستند.

بعد از دستیابی بیت کوین به سقف ۶۹ هزار دلاری،‌ روند نزولی از نوامبر سال ۲۰۲۱ تا به امروز در این ارز دیجیتال تداوم دارد. در پایین‌ترین سطح بیت کوین به ۳۴۳۰۰ دلار نیز رسید و در حال حاضر با محدوده ۴۰ هزار دلار دست و پنجه نرم می‌کند. شاید بهترین تعبیری که بتوان برای این روزهای بیت کوین به کار برد واژه برزخ است.

تحلیل‌ها درباره افزایش و کاهش قیمت بیت کوین در روزهای آینده به شدت متناقض با هم هستند. اما این نکته مهم که نهنگ‌ها مشغول فروش دارایی‌های خود هستند، نشان می‌دهد که حداقل سرمایه‌گذاران بزرگ انتظار افت قیمت بیت کوین را دارند. سایت Glassnode برای ارزیابی رفتار نهنگ‌ها شاخصی به نام امتیاز روند انباشت را تعریف کرده است. این شاخص کمیتی بین ۰ تا ۱ را نشان می‌دهد.

به این معنی که هر چه شاخص به سمت صفر نزدیک باشد به این معنی است که نهنگ‌ها در حال فروش دارایی خود هستند و بالعکس اگر شاخص به سمت عدد ۱ برود به معنی آن است که نهنگ‌ها دارایی‌های خود را ذخیره می‌کنند. در شروع سال ۲۰۲۲ این شاخص عدد ۰.۷ را نشان می‌داد. اما جالب است بدانید که این عدد در حال حاضر به ۰.۰۲۷ دلار رسیده است. از مقایسه این دو عدد به خوبی می‌توان متوجه شد که چه تغییری در روند بازار در همین مدت کوتاهی که از آغاز سال سپری شده به وقوع پیوسته است.

از طرفی دیگر شرکت Ecoinometrics نیز گزارش‌های حاصل تحلیل درون زنجیره‌ای خود را منتشر کرده است. این گزارش نیز نشان می‌دهد که نهنگ‌ها مشغول فروش بیت کوین هستند؛ اما نکته جالب در این گزارش آن است که سرمایه‌گذاران خرد در حال حاضر مشغول خرید بیت کوین هستند. البته در تحلیل Ecoinometrics ذکر شده است که در صورت تداوم روند فروش نهنگ‌ها نمی‌توان به روند صعودی بیت کوین امیدوار بود.

همچنین لازم به ذکر است که نشست مربوط به تصمیم گیری در خصوص افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در هفته آینده برگزار خواهد شد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که نتیجه این جلسه افزایش بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصدی نرخ بهره باشد. همه نگاه‌ها به جلسه هفته آینده دوخته شده است تا از تصمیم فدرال رزرو آمریکا آگاه شوند.

منبع: cryptoslate.com