هزینه گس تراکنش‌های اتریوم به کمتر از ۱۰ gwei رسیده است که به این ترتیب لایه اول اتریوم در حال تبدیل شدن به یک شبکه‌ای مقرون به صرفه حتی در مقایسه با برخی دیگر از شبکه‌های جانبی مانند پالیگان است. لازم به ذکر است که gwei کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری اتر است. به این معنی که هر یک gwei برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اتر است.

در حال حاضر هزینه تراکنش‌های اتریوم به کمترین میزان خود از جولای سال ۲۰۲۰ رسیده است. همه اتفاقات در حالی رخ داده است که تا همین چند وقت قبل کمتر کسی چنین رویدادی را پیش‌بینی می‌کرد. این در حالی است که حتی برای تراکنش‌های با اولویت بالا نیز چیزی در حدود ۱۰ gwei به عنوان کارمزد دریافت می‌شود. با توجه به قیمت فعلی اتریوم نیز هزینه کارمزد گس در این شبکه چیزی در حدود ۵۰ سنت در می‌آید که عدد مقرون به صرفه‌ای است.

آخرین باری که سطوح هزینه کارمزدهای شبکه اتریوم در این محدوده قرار داشت، جولای ۲۰۲۰ که نزدیک به دو سال از آن زمان سپری شده است. در ماه می سال ۲۰۲۱ کارمزدها به ۷۰ دلار در هر تراکنش نیز رسید. که عدد فوق‌العاده زیادی به شمار می‌رود. کاهش هزینه‌های کارمزد تراکنش‌های اتریوم در حالی رخ داده است که در هر شبانه روز بیش از یک میلیون تراکنش پردازش می‌شود.

هر چند شاهد افت حجم معاملات در شبکه اتریوم بوده‌ایم؛ اما هنوز تعداد معاملات در این شبکه در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌ها بسیار بیشتر است. از آن گذشته آمارها نشان می‌دهد که خرید و فروش توکن‌های NFT در ماه اخیر افت چشمگیری را تجربه کرده است. با توجه به اینکه اکثر توکن‌های غیر قابل تعویض در بستر اتریوم قرار دارند، افت مبادلات آن‌ها روی کاهش کارمزد تراکنش‌های اتریوم تأثیرگذار بوده است. حجم معاملات توکن‌های NFT در پلتفرم OpenSea از ۲۴۷ میلیون دلار به ۱۲۴ میلون دلار تنها از اول تا ششم فوریه ۲۰۲۲ کاهش پیدا کرده است.

دیگر دلیل کاهش کامزد تراکنش‌های اتریوم، افزایش قابل توجه تعداد پروژه‌های مبتنی بر راه‌حل لایه دوم است. شبکه‌هایی مانند اوپتیمیسم، پالیگان و آربیتریوم در ماه‌های اخیر محبوبیت بسیار بیشتری پیدا کرده‌اند. به همین دلیل باز بخشی از تراکنش‌های اتریوم به این پروژه‌ها منتقل شده است.

در مجموع، این سطوح پایین کارمزد گس اتریوم به این معنی است که استفاده از دومین بلاک چین بزرگ از نظر ارزش بازار نسبت به بلاک‌چین جانبی Polygon ارزان‌تر است. در حال حاضر کامزد تراکنش‌ها در پالیگان برابر ۳۰ gwei است.

منبع: cryptoslate.com