چارلز هاسکینسون دو سال پیش، پیش‌بینی جسورانه‌ای در مورد کاردانو کرد که هنوز محقق نشده است. این در حالی است که اکوسیستم کاردانو در سال ۲۰۲۲ روند صعودی به خود گرفته است. پیش‌بینی هاسکینسون در ژوئیه سال ۲۰۲۰ صورت گرفت. او در آن زمان معتقد بود که هزاران برنامه غیر متمرکز تا سال ۲۰۲۲ در کاردانو راه‌اندازی شود.

این در حالی است که در حال حاضر چیزی کمتر از ۱۰ برنامه غیر متمرکز در این شبکه ایجاد شده است. هر چند که به لطف پروتکل‌های جدید تعداد توکن‌های غیر مثلی در شبکه کاردانو رشد خوبی را تجربه کرده است؛ اما برنامه‌های غیر متمرکز چندان در عمل پیشرفتی را نشان نمی‌دهند.

DefiLlama یکی از پلتفرم‌هایی است که در زمینه رصد برنامه‌های غیر متمرکز فعالیت می‌کند. مطابق گزارش DefiLlama تنها حدود هفت برنامه غیر متمرکز در حال اجرا بر روی بلاک‌چین کاردانو در حال اجراست. مجموع ارزش دارایی‌های قفل شده در این شبکه نیز به ۳۱۵ میلیون دلار می‌رسد. البته این عدد به غیر از دارایی‌های است که تحت عنوان توکن حاکمیتی از سوی کاربران در شبکه سپرده‌گذاری شده است.

البته هاسکینسون معتقد است که توسعه دهندگان منتظر رونمایی از هاردفورک Vasil در شبکه کاردانو هستند تا پروژه‌های خود را راه‌اندازی نمایند. هر چند که پیش‌بینی هاسکینسون در عمل به وقوع نپیوسته است؛ اما نباید فراموش کنیم که با وجود گذشته ۳ ماه از سال ۲۰۲۲ این اکوسیستم به طور پیوسته در حال رشد است.

راه اندازی صرافی غیرمتمرکز SundaeSwap (DEX) در ۲۱ ژانویه کمک بسیار خوبی به رشد ارزش دارایی‌های قفل شده در این شبکه کرد. به طوری که مجموع ارزش دارایی‌های قفل شده در کاردانو حدفاصل ۲۰ تا ۲۱ ژانویه از ۳ میلیون دلار به بیش از ۸۷.۷ میلیون دلار رسید.

از آن زمان تا به امروز هم، ارزش دارایی‌های قفل شده افزایشی بوده و به حدود ۳۱۵.۷ میلیون دلار رسیده است. صرافی غیر متمرکز Minswap DEX با ۱۹۵.۲ میلیون دلار از سایر برنامه‌های غیر متمرکز کاردانو پیش است. به این ترتیب کاردانو در جایگاه بیست و پنجمین شبکه بزرگ بلاک‌چین از نظر ارزش دارایی‌های قفل شده به حساب می‌آید. اگر ارزش توکن های حاکمیتی سهامداران را حساب کنیم، TVL کاردانو حدود ۴۲۱.۵ میلیون دلار است.

علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در کاردانو شاهد بودیم، این شبکه هنوز در مقایسه با رقبای اصلی خود یعنی اتریوم و سولانا فاصله زیادی دارد. آمارها نشان می‌دهد که این دو زنجیره به ترتیب ارزش دارایی قفل شده در حدود ۱۳۷.۳ میلیارد دلار و ۷.۲ میلیارد دلار را در خود جای داده‌اند.

منبع: cointelegraph.com