کشور روسیه به عنوان یکی از ۵ کشور نخست دنیا از نظر میزان سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها به شمار می‌رود. با این وجود در بدو ورود به سال ۲۰۲۲، تریدرهای روسی بر سر یک دو راهی بزرگ در مورد قوانین بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌اند.

در چند روز اخیر خبرگزاری رویترز خبری مبنی بر تصمیم دولت روسیه بر ممنوعیت کاملا ارز دیجیتال در این کشور منتشر کرد. در این خبر آمده است که بانک مرکزی روسیه افزایش حجم سرمایه‌گذاری مردم این کشور در بازار رمزارزها را به ضرر اقتصاد ملی روسیه تشخیص داده است.

همچنین ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی در ماه‌های اخیر عنوان کرد که معامله ارزهای دیجیتال ریسک بسیار بالایی دارد. این جمله پوتین را به نوعی می‌توان همسوی با خبر منتشر شده در رویترز دانست. به هر ترتیب آنچه مسلم است این موضوع می‌باشد که بانک مرکزی روسیه در حال تدوین یک گزارش جامع مشورتی در خصوص رمزارزها است.

ممنوعیت یا وضع قوانین جدید؟

علی رغم این موضوع، آناتولی آکساکوف به عنوان رئیس کمیسیون بازارهای مالی دومای روسیه (پارلمان) در یک مصاحبه خبرگزاری‌های رسمی این کشور مطالب دیگری را بیان کرد. او تصمیم‌گیری در خصوص ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال در روسیه را امری بسیار دشوار تلقی کرد.

در مقابل آکساکوف معتقد است که باید قوانین نظارتی به گونه در بازار فعال شوند که کلیه فعالیت‌ها در بستر بازار رمزارزها، شفاف، قانونی و قابل رصد کردن باشد. به این ترتیب سازمان مالیات روسیه می‌تواند نظارت بهتری روی بازار و فعالیت‌های اقتصادی مردم داشته باشد.

در بخش دیگری از مصاحبه آکساکوف به موضوع ماینینگ و مصرف برق تجاری برای استخراج رمزارزها اشاره شده است. مدیریت وضعیت موجود در روسیه نیازمند وضع قوانین مشخصی است. از طرفی دیگر مقامات روسیه به طور جدی راه‌اندازی رمز ارز روبل روسیه (CBDC) را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

با عملیاتی شدن ارز دیجیتال رسمی دولت روسیه در آینده، به نظر می‌رسد که تصمیم قانون‌گذاران روسیه برای مدیریت فعالیت شهروندان روسی در بازار رمزارزها مشخص خواهد شد.

در حال حاضر روس‌ها سالانه حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال مبادله می‌کنند.

منبع: cointelegraph.com