در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ قرار داریم. در حال حاضر تعداد توکن‌های قابل معامله در صرافی کوین بیس حدود ۱۳۹ مورد است. در سال ۲۰۲۱ تا به اینجا صرافی Coinbase حدود ۸۳ ارز دیجیتال را به لیست معاملات خود افزوده است. این عدد چیزی معادل دو برابر کل رمز ارزهایی است که در طول ۸ سال گذشته این صرافی در لیست معاملات خود قرار داده است.

سؤالی که در این جا مطرح می‌شود آن است که یک صرافی با درجه اعتبار Coinbase چرا باید به یکباره دست به چنین اقدامی بزند؟ آیا تمام ارزهای دیجیتالی که در سال جاری در کوین بیس لیست شده‌اند، ارزش سرمایه‌گذاری دارند؟ اساسا کوین بیس چه معیارهایی برای پذیرش توکن‌های جدید دارد؟

واقعیت این است که کوین بیس در حال حاضر در جایگاه دومین صرافی بزرگ جهان قرار دارد و تصمیمات آن به طور ملموسی روی بازار اثرگذار است. برایان آرمسترانگ به عنوان بنیان‌گذار این صرافی حدود هشت سال است که مدیریت Coinbase را بر عهده دارد.

تغییر رویه کوین بیس در لیست کردن توکن‌ها

در ماه ژوئن سال جاری، آرمسترانگ رشته توییتی منتشر کرد که خبر از تغییر رویه کوین بیس در لیست کردن توکن‌های جدید می‌داد. به زبان ساده در گذشته معیار فهرست شدن توکن‌ها در صرافی Coinbase ارزش‌گذاری بود که توسط یک تیم کارشناسی در داخل این صرافی صورت می‌گرفت. اما در حال حاضر این صرافی صرفا با اتخاذ رویکرد عمل‌گرایانه، عوامل خارجی را در لیست کردن توکن‌های جدید مد نظر قرار می‌دهد.

در این رویکرد، میل و رغبت بازار به یک توکن اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین شما به عنوان یک تریدر نباید صرفا لیست شدن یک توکن در فهرست معاملات صرافی مانند Coinbase را مرجع تصمیم‌گیری خود قرار دهید.

از طرفی دیگر کوین بیس با چالش‌های نهادهای ناظر و تنظیم‌گر بازار نیز مواجه است. بدون شک اگر بازار رمزارزها می‌خواهد به جریان اصلیدر اقتصاد دنیا تبدیل شود، باید روابط سازنده و مثبتی را با نهادهای تنظیم‌گر برقرار کند. در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای برای فعالان این بازار به وجود می‌آید. از طرفی برخی از صرافی‌ها مانند بایننس و کوین بیس، نقش رهبری در بازار را ایفا می‌کنند. به همین دلیل نیاز است که نقش سازنده‌ و متعهدانه‌ای را در این راستا ایفا کنند.

تقریبا عمده توکن‌هایی که در سال جاری در کوین بیس لیست شده‌اند، در بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده و مبتنی بر استاندارد ERC-20 عمل می‌کنند. دلیل این رویکرد هم آن است که مدیران صرافی کوین بیس، برنامه‌های روی بلاک‌چین اتریوم را به معنای واقعی کلمه غیر متمرکز می‌دانند.

رفتار غیر مسئولانه یا جاه طلبی بیش از حد کوین بیس؟

بررسی‌های کارشناسی از فعالیت‌های صرافی کوین بیس نشان می‌دهد که این صرافی نظم و رویه‌های بسیار کارآمدی را برای مدیریت فعالیت‌ها در نظر گرفته است. بنابراین می‌توان Coinbase را یک صرافی فرآیند محور دانست. اما از طرفی آرمسترانگ اعلام کرده است که به دنبال دستیابی به یک میلیارد مشتری هستند. قطعا این هدف جاه طلبانه است. این جمله کلیدی آرمسترانگ می‌تواند در درک بهتر رویه‌های جدید در صرافی کوین بیس بسیار راهگشا باشد.

Coinbase ادعا می‌کند که در قرار دادن توکن‌های جدید در لیست معاملات خود هیچ قضاوتی در خصوص پروژه‌های آن‌ها نمی‌‌کند. در سال ۲۰۲۱ تعداد ۱۶ پروژه غیر متمرکز در کوین بیس لیست شده و از این جهت تأمین مالی این پروژه‌ها رتبه نخست را در سال جاری به خود اختصاص داده است. البته استیبل کوین‌ها و توکن‌های بازی‌های بلاک‌چینی نیز در این صرافی به تعداد قابل توجهی لیست شده‌اند.

به زبان ساده می‌توان این طور گفت که Coinbase در سال جاری واقعا پا را روی گاز گذاشت. کوین بیس در این سال هر چیزی را که مشتریانش خواستند، در اختیار آن‌ها قرار داد. به این ترتیب فرصت‌های انتخاب بیشتری برای سرمایه‌گذاری پیش روی مشتریان کوین بیس قرار گرفت. البته کوین بیس نیز از محل معاملات بیشتر، کارمزدهای بیشتری دریافت می‌کند.

روی هم رفته توصیه می‌کنیم که برای خرید و فروش توکن‌ها، خیلی نگاهی به نام صرافی که در ان لیست شده است نیندازید. این معیار اگر چه در گذشته بسیار کارآمد بود؛ اما در حال حاضر صرافی‌ها رویه‌های خود را تغییر داده‌اند.

منبع: cointelegraph.com