بسیاری از کشورهای دنیا در زمینه وضع قوانین برای کنترل بازار رمزارزها در حال برنامه‌ریزی هستند. در این بین Gita Gopinath به عنوان اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول از سیاست‌گذاران اقتصادی کشورهای دنیا خواسته تا به جای ممنوعیت بازار رمزارزها به دنبال راهی برای تنظیم‌گیری در این بازار باشند.

او معتقد است که حتی اگر کشورها تصمیم به ممنوعیت معاملات بازار رمزارزها در خاک خود بگیرند، طبیعتا نمی‌توانند هیچ‌گونه کنترلی روی معاملاتی که در بسترهای خارج از کشورشان انجام می‌شود، داشته باشند. در چنین شرایطی عملا سیاست ممنوعیت به طور کامل شکست خواهد خورد.

واقعیت این است که صرافی‌ ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا پخش هستند. بنابراین ممنوع کردن فعالیت تعدادی از این صرافی‌ها هیچ نتیجه‌ای را به دنبال نخواهد داشت. تنها راه اعمال ممنوعیت گسترده برای تمام صرافی‌ها است که عملا دستیابی به چنین هدفی غیر مممکن به نظر می‌رسد.

در دوره‌ای قرار داریم که کشورهای مختلف در دنیا در حال برنامه‌ریزی برای وضع قوانین جدید در خصوص بازار رمزارزها هستند. به عنوان مثال بانک مرکزی چین رسما از مجموعه‌ای از اقدامات جدید در راستای ممنوعیت فعالیت بازار رمزارزها در این کشور خبر داد که به زودی عملیاتی می‌شود. بانک مرکزی روسیه نیز به طور همزمان سرمایه‌گذاری صندوق‌های این کشور را در بیت کوین به تازگی ممنوع اعلام کرد.

هندی‌ها نیز در صدد هستند که ممنوعیت‌های گسترده‌ای در این بازار اعمال کنند. در انگلیس نیز پارلمان این کشور در تلاش است تا فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌های ارز دیجیتال در این کشور را محدود کند.

با این وجود در حال حاضر شرایطی در کشورهای مختلف دنیا حاکم است که می‌تواند تأثیرگذاری بسیار زیادی روی بازار رمزارزها در آینده داشته باشد. باید منتظر ماند تا دولت‌های مختلف قوانین نهایی خود در خصوص بازار رمزارزها را اعلام و عملیاتی کنند.

منبع: cointelegraph.com