بیت کوین در سال ۲۰۲۱ و به خصوص ماه اکتبر این سال به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال نزد سرمایه‌گذاران روسیه‌ای بوده است. در این شرایط بیت کوین از رمزارزهایی مانند تتر و لایت کوین فاصله معناداری از نظر حجم سرمایه‌گذاری در روسیه پیدا کرده است.

نشریه مالی Investing.com اخیرا در بین جامعه آماری ۱۰۰۰ نفر از سرمایه‌گذاران خرد در روسیه نظرسنجی را برگزار کرده است. در قالب این نظرسنجی بیش از ۴۶ درصد از افراد اعلام کرده‌اند که رمزارزها را به عنوان یک پشتوانه مطمئن برای حفظ ارزش پول در بحران‌ها و خطرات مالی به شمار می‌آورند. به این ترتیب با هدف محافظت از دارایی خود در شرایط سخت اقتصادی بازار کریپتو را انتخاب می‌کنند.

پیش افتادن بازار رمزارزها از بازار املاک و مستغلات در روسیه

این مسئله خبر از یک تغییر ذائقه جدی در کشور روسیه می‌دهد. در همین نظرسنجی حدود ۳۷ درصد شرکت‌کنندگان سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات را گزینه مطمئن‌تری به حساب آورده‌اند. رئیس بخش روسیه نشریه مالی Investing.com معتقد است که املاک و مستغلات در تاریخ روسیه به عنوان کم‌ریسک‌ترین دارایی بوده است. همواره سرمایه‌گذاران روسیه‌ای اقبال بالایی به این بازار داشته‌اند. اما در سال ۲۰۲۱ این ذائقه در میان روس‌ها دستخوش تغییر شده است. به گونه‌ای که میزان سرمایه‌گذاری آن‌ها در بازار رمزارزها نسبت به بازارهای سنتی موازی پیشی گرفته است.

در بین تمام رمزارزها نیز بیت کوین به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال نزد روس‌ها به شمار می‌رود. این نتیجه حاصل آنالیز داده‌های مالی است که از طریق پلتفرم Brand Analytics به دست آمده است.

افزایش سهم روس‌ها در بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۱

ارزهای دیجیتال در طول سال‌های اخیر محبوبیت خیره‌کننده‌ای در جامعه روسیه به دست آورده‌اند. به گونه‌ای که در یک نظرسنجی دیگر مشخص شد که حدود ۷۷ درصد سرمایه‌گذاران روسیه در سال ۲۰۲۰، بیت کوین را به طلا ترجیح داده‌اند. در سال ۲۰۲۱ نیز بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرد که نقش روسیه در بازار رمزارزها در حال افزایش یافتن است و در حال حاضر حدود ۲.۸ تریلیون دلار از سرمایه روس‌ها در این بازار سرمایه‌گذاری شده است.

همچنین روس‌ها در سال ۲۰۲۱ به عنوان سومین استخراج‌کننده بزرگ بیت کوین شناخته شده‌اند و یکی از بزرگ‌ترین جوامع کاربری در صرافی بایننس را به خود اختصاص داده‌اند. البته در تحلیل بانک مرکزی روسیه ذکر شده است که همه‌گیری کرونا و تلاطم‌های اقتصاد جهانی، نقش کلیدی در افزایش حضور روس‌ها در بازار رمزارزها داشته است.

در همین راستا اوراق قرضه دولتی ارزش دفاعی خود را در برابر تلاطم‌های اقتصادی از دست داده‌اند. هر چند که هنوز سرمایه‌گذاری در بازارهای سنتی مانند طلا رونق خوبی دارد؛ اما به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک باید شاهد تبدیل شدن بازار کریپتو به گزینه نخست سرمایه‌گذاری در سراسر جهان باشیم.

منبع: cointelegraph.com