دستگاه‌های خودپرداز فعلی در سراسر دنیا، اساسا با ذات صنعت بلاک‌چین در تعارض جدی هستند. دستگاه‌های خودپرداز رمزارزها این امکان را فراهم می‌کنند که مردم رمزارزهای خود را به شکل فیزیکی نقد کنند. حتی امکان خرید برخی از رمز ارزها را نیز به صورت مستقیم فراهم می‌کنند.

طبیعتا توسعه دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال، نشان دهنده روند رو به رشد پذیرش رمز ارزها در میان عموم جوامع است. در عین حال باید به این نکته اشاره کنیم که عملکرد بسیاری از دستگاه‌های فعلی اساسا با برخی از اصول پایه فناوری بلاک‌چین در تعارض است.

در حال حاضر ۷۵ درصد این دستگاه‌ها در قاره آمریکای شمالی و ۲۵ درصد دیگر نیز در کشورهای اروپایی قرار دارد. علاوه بر آن فناوری تولید این دستگاه‌ها نیز کاملا ضد حریم خصوصی است. غیرمتمرکز سازی و رعایت حریم خصوصی افراد از جمله اصول جدایی‌ناپذیر بلاک‌چین است که عملا در حال حاضر توسط خودپردازهای موجود نقض می‌شود.

Velorex به عنوان یک شرکت فناور اروپایی شناخته می‌شود که اقدام به تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار در زمینه امور مالی دیفای می‌کند. این شرکت موفق شده است که دستگاه‌های خودپردازی تولید کند که مسئله حریم خصوصی افراد در آن به دقت رعایت می‌شود. این شرکت در حال حاضر در برخی از کشورهای اروپایی از جمله رومانی تأیید شده و فعالیت خود را نیز آغاز کرده است.

مدیران آن امیدوار هستند که در آینده نزدیک از طریق عرضه دستگاه‌های خودپرداز و کارت‌های نقدی ارزهای دیجیتال بتوانند گامی بلند در راستای ورود ارزهای دیجیتال به اقتصاد محلی در جوامع مختلف بردارند.

منبع: cointelegraph.com