گزارش‌ها نشان می‌دهد که ارزش دارایی یک درصد برتر هولدرهای بیت کوین در مقایسه ثروتمندترین خانوارهای آمریکایی بیشتر است.

در حال حاضر حدود ۱۸.۹ میلیون بیت کوین در گردش است. دفتر ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا در گزارشی ذکر کرد که حدود ۱۰ هزار نفر از سرمایه‌گذاران بیت کوین حدود ۵ میلیون از این ارز دیجیتال را در اختیار خود دارند. از نظر آماری این افراد حدود ۰.۰۱ درصد کل هولدرهای بیت کوین هستند.

وال استریت ژورنال در گزارش جداگانه‌ای اعلام کرد که ارزش دارایی یک درصد هولدر برتر بیت کوین برابر ۲۳۲ میلیادر دلار است. این مطالعات توسط اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه MIT و دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن انجام شده است.

هدف از این تحقیق بیان یک موضوع کلیدی است؛ بیت کوین آنقدر که در تبلیغات گفته می‌شود، غیر متمرکز نیست. آمار و ارقامی هم که در این مطالعه به دست آمده به خوبی نشان می‌دهد که این اکوسیستم تا چه حد متمرکز است.

این گزارش بدون شک برای حامیان حقیقی بیت کوین نگران‌کننده خواهد بود. چرا که این افراد معتقدند که تمرکززدایی به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول شبکه بیت کوین شناخته می‌شود و آن را در همه جا تبلیغ می‌کنند.

متی گرینسپن، بنیان‌گذار کوانتوم اکونومیس، می‌گوید که حدود ۵ درصد کل بیت کوین‌های در گردش، در اختیار ساتوشی ناکاموتو است و او کنترل بالایی بر بازار این رمز ارز دارد.

آمار و ارقام فوق بیشتر معنا پیدا می‌کند اگر به این مسئله توجه داشته باشید که چیزی در حدود ۴ میلیون از ۱۸.۹ میلیون بیت کوین به دلیل از دست دادن دسترسی صاحبان آن‌ها برای همیشه از دسترس خارج شده‌اند.

منبع: cointelegraph.com