Blockdata در گزارشی اعلام کرده است که ارزش دارایی نقل و انتقال شده در شبکه بیت کوین نسبت به کل دارایی منتقل شده با سیستم پرداخت پی‌پال بیشتر است. بیت کوین بزرگ‌ترین شبکه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در سراسر جهان را از نظر ارزش بازار در اختیار دارد. همچنین در این گزارش پیش‌بینی شده است که ارزش معاملات شبکه بیت کوین تا سال ۲۰۲۶ از مستر کارت نیز فراتر خواهد رفت.

شبکه بیت کوین بالاتر از سرویس پرداخت PayPal

Blockdata در گزارشی با عنوان چه زمانی ممکن است بیت کوین حجم نقدینگی مانند مستر کارت و ویزا کارت را پردازش کند؟، به این موضوع پرداخته است. در این گزارش ذکر شده است که در هر فصل از سال ۲۰۲۱ شبکه بیت کوین ۴۸۹ میلیارد دلار را پردازش کرده است. این عدد در مقایسه با رقم ۳۰۲ میلیارد دلاری سرویس پی پال فراتر است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که بیت کوین از پی پال عبور کرده است.

در حال حاضر که حدود ۱۲ سال از عمر شبکه بیت کوین سپری شده است، حدود ۲۷ درصد از ۱.۸ تریلیون دلار مستر کارت در هر سه ماه و ۱۵ درصد از ۳.۲ تریلیون دلار ویزا کارت در هر سه ماه را پردازش می‌کند.

عوامل رشد حجم ارزش شبکه بیت کوین

در این گزارش ذکر شده است که سه عامل اساسی می‌تواند شبکه بیت کوین را از نظر حجم کل نقدینگی به ویزاکارت و مستر کارت برساند که عبارت‌اند از:

  • تعداد کل تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین
  • میانگین تعداد بیت کوین جابه‌جا شده به ازای هر تراکنش
  • افزایش قیمت بیت کوین

عامل نخست به عنوان یک متغیر به شمار می‌رود. به عنوان مثال اگر ارزش انتقالی به ازای هر تراکنش تا حدود ۲۶۰ درصد افزایش پیدا کند، روزانه حجمی معادل مسترکارت برای بیت کوین رقم خواهد خورد. آمارها در حال حاضر نشانه‌ای دال بر افزایش میانگین تعداد بیت کوین جابه‌جا شده در هر تراکنش را نشان نمی‌دهد. با این وجود ممکن است که این روند در آینده نزدیک تغییر کند.

اما افزایش قیمت بیت کوین به عنوان در دسترس‌ترین عامل به شمار می‌رود. با همین حجم شبکه بیت کوین در صورتی که قیمت هر بیت کوین به ۲۴۵۰۰۰ دلار برسد، حجم پردازش شده در شبکه این ارز دیجیتال با مسترکارت برابری خواهد کرد. بسیاری از کارشناسان نیز شانس بیشتری برای این عامل در مقایسه با دو عامل دیگر قائل هستند.

زمان دستیابی شبکه بیت کوین به مسترکارت

البته Blockdata این موضوع را رد می‌کند. در این گزارش ذکر شده است که با توجه به میانگین قیمت سالانه بیت کوین در سال‌های اخیر، برای دستیابی به عدد ۲۴۵۰۰۰ دلار باید تا سال ۲۰۶۰ میلادی صبر کرد. اما از طرفی بررسی نرخ رشد بیت کوین در سال ۲۰۲۱ این نوید را می‌دهد که با تداوم شرایط موجود تا سال ۲۰۲۶ حجم شبکه بیت کوین با مستر کارت برابری کند.

با این وجود باید در نظر داشته که شبکه بیت کوین هنوز جوان است و در مقایسه با مستر کارت و ویزا کارت در حال حاضر نیز رشد خوبی را تجربه کرده است. مسترکارت در سال ۱۹۶۶ آغاز به کار کرده است و بیش از ۵۵ سال از زمان شروع فعالیت آن سپری شده است. ۲۷ درصد مسیری که مسترکارت در ۵۵ سال پیموده را شبکه بیت کوین در ۱۲ سال طی کرده است و همین این‌ها نویدبخش آینده درخشان برای بیت کوین است.

منبع: cointelegraph.com