نصیر حیات ماگون (Nasir Hayat Magoon) رئیس انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنایع پارکستان در اظهار نظری اعلام کرد که حجم دارایی پاکستانی‌ها در بازار رمز ارزها به بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

در همین راستا او با این استدلال که هند در حال وضع قوانین در حوزه کریپتوکارنسی است، از دولت مرکزی پاکستان درخواست کرد که به این حوزه ورود کند و سیاست‌های خود در زمینه ارزهای دیجیتال را قانونی و رسمی اعلام نماید.

در مطالعه‌ای که اخیرا در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ انجام شده، مشخص شده است که پاکستانی‌ها صرفا در یک سال گذشته ورود چشم‌گیری به بازار رمز ارزها داشته‌اند. در این مطالعه هند و ویتنام در جایگاه اول و دوم قرار دارند و پاکستان نیز رتبه سوم را در سطح دنیا به خود اختصاص داده است.

این رتبه‌بندی مبتنی بر سه فاکتور اساسی صورت گرفته است که عبارت‌اند از:

  • ارزش رمز ارزهای ارسال شده در بلاک‌چین‌ها
  • حجم تبادلات مالی همتا به همتا
  • ارزش خرید و فروش‌های خرد ارزهای دیجیتال

در ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۱ بالاترین نهاد قضایی استان سند پاکستان از دولت فدرال این کشور خواست که برای وضع مقررات در زمینه ارزهای دیجیتال دست به کار شود. دادگاه عالی سند با صدور دستوری از وزارت فناوری اطلاعات این کشور درخواست کرد که با همکاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار پاکستان و بانک مرکزی این کشور ظرف مدت سه ماه قوانین حوزه کریپتوکارنسی را تدوین کنند.

در کنار این مسائل رئیس بانک مرکزی پاکستان در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که در حال مطالعه در زمینه تعریف ارز دیجیتال اختصاصی هستند. به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که در آینده چه اتفاقاتی در کشور پاکستان رقم خواهد خورد.

منبع: cointelegraph.com