قزاقستان در جمع ۵ کشور برتر در زمینه ماینینگ ارزهای دیجیتال در دنیا قرار دارد. کشور قزاقستان زیرساخت‌های برق قدیمی دارد. همین مسئله موجب ناتوانی دولت این کشور در تأمین برق مورد نیاز ماینرهای رمز ارزها شده است. در نتیجه گروهی از ماینرها در حال خروج از این کشور هستند.

صنعت ماینینگ قزاقستان بعد از ممنوعیت استخراج رمز ارزها در کشور چین، تقویت شد. اما امروز که هفت سال از آن روزها سپری شده است، ماینرهای قزاقستان از مشکلات کمبود برق به شدت ناراحت هستند. گروهی از ماینرها نیز به دلیل مشکلات مربوط به تأمین برق تا آستانه ورشکستگی پیش رفته‌اند.

تدابیر سخت‌گیرانه در خصوص بازار کریپتوکارنسی در چین

چینی‌ها هر گونه فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را در کشور خود ممنوع اعلام کرده‌اند. در ادامه نیز هر گونه فعالیت در زمینه کریتوکارنسی در این کشور ممنوع اعلام شد. مردم چین نیز در مقابل تلاش کردند که راه‌هایی برای دور زدن قانون در پیش بگیرند. از آن جمله می‌توان به استفاده از صرافی‌های غیر متمرکز و P2P اشاره کرد. همچنین میزان استفاده از VPN نیز در چین به یکباره افزایش پیدا کرد.

در مقابل دولت چین نیز به مرور زمان تدابیر سخت‌گیرانه خود را تشدید کرد. فعالیت هرگونه صرافی ارزهای دیجیتال در این کشور به عنوان فعالیت مالی غیرقانونی اعلام شد. در پی این تدابیر عملا فعالیت در زمینه کریپتوکارنسی در چین روند کاهشی شدیدی به خود گرفت.

قزاقستان؛ میزبان ماینرها

مجموعه ممنوعیت‌های اعمال شده در چین خیلی زود روی فعالیت ماینرها در قزاقستان تأثیر گذاشت. به گونه‌ای که هش ریت استخراج قزاقستان از ۱۱.۹ Eh/s به یک باره در مدت زمان کوتاهی به ۲۱.۹ Eh/s در ماه اوت رسید. به عبار دیگر در عمل هش ریت قزاقستان حدود ۲ برابر افزایش پیدا کرد.

علاوه بر ممنوعیت‌های وضع شده توسط چینی‌ها، سیاست‌های تشویقی دولت قزاقستان و اعطای معافیت‌های مالیاتی به ماینرها باعث شد که جمعیت فعال در این حوزه در کشور قزاقستان روند تصاعدی به خود بگیرد. از آن گذشته قیمت پایین برق مصرفی در قزاقستان نیز به عنوان یک مشوق بالقوه برای فعالیت بیشتر ماینرها در این کشور به شمار می‌رود.

مشکلات ماینرها در قزاقستان

شبکه برق سراسری قزاقستان مربوط به دوره شوروی است. بنابراین در کنار عمر زیاد، فشار بیش از حدی نیز روی این شبکه وجود دارد. هجوم ماینرها به این کشور مشکل را دو چندان هم کرده است. اخیرا قطعی‌های برق گسترده‌ای در این کشور به وقوع پیوسته است که مردم به طور مستقیم ماینرها را مصبب وضعیت فعلی می‌دانند.

در مقابل ماینرها نیز از شرایط راضی نیستند. چرا که بدون شبکه پایدار و مستمر برق عملا فعالیت موفق در زمینه ماینینگ امکان پذیر نیست. نتیجه ناتوانی دولت قزاقستان در تأمین برق مزارع استخراج، خروج برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ این حوزه از این کشور است. از جمله می‌توان به شرکت‌های Xive و BitFuFu اشاره کرد که اخیرا برخی از مزارع ماینینگ خود در قزاقستان را جمع‌آوری کرده‌اند.

شرکت بهره‌برداری شبکه برق قزاقستان نیز در پاسخ به انتقادات صرفا به این نکته که به دلیل تعمیرات برنامه‌ریزی نشده مجبور به قطع برق هست، اکتفا می‌کند.

منبع: cryptoslate.com