آنتونی پمپلیانو از سرمایه‌گذاران موفق و شناخته شده بازار رمز ارزها به شمار می‌رود. او اخیرا در یک مصاحبه از موضوع مهمی سخن به میان آورده است.

آنتونی پمپلیانو معتقد است که دلار سنجه خوبی برای ارزیابی قیمت بیت کوین نیست. چرا که اساسا دلار به عنوان یک دارای بدون پشتوانه به شمار می‌رود که به صورت بی‌رویه‌ای در حال چاپ شدن و توزیع در جامعه است.

بیت کوین در طول دو سال اخیر، دو بار تجربه ریزش ۵۰ درصدی و بیش از ۶ بار هم ریزش بیش از ۲۰ درصد را تجربه کرده است. در چنین شرایط بی‌ثباتی تبدیل شدن بیت کوین به یک ابزار پرداخت چندان شدنی به نظر نمی‌رسد.

تحلیل نوسانات بیت کوین با دلار

در جریان مصاحبه از آنتونی پمپلیانو پرسیده شد که آیا نوسانات شدید قیمت بیت کوین خوب است یا بد؟

او در ابتدای پاسخ خود به این سؤال یک جمله کلیدی بر زبان آورد؛ یک بیت کوین فقط با یک بیت کوین معادل است.

البته آنتونی پمپلیانو وجود نوسان در قیمت بیت کوین را رد نکرد. او معتقد است که ارزش‌گذاری نوسانات قیمت کار چندان راحتی نیست. چراکه فردی ممکن است از کاهش قیمت بیت کوین خوشحال شود و در مقابل فرد دیگری به دنبال افزایش قیمت آن باشد.

از طرفی کاملا مشخص است که بیت کوین در برابر دلار آمریکا نوسانات بسیار زیادی را تجربه می‌کند. آنتونی پمپلیانو معتقد است که ارزیابی قیمت بیت کوین با دلار ناقص است.

واقعیت این است که دلار به عنوان بزرگ‌ترین ارز رایج در دنیا امروز در قله بی‌ثباتی قرار دارد. با وجود این صرفا به دلیل اینکه هزینه‌های زندگی روزمره مردم در بسیاری از کشورها به این ارز وابسته است، تصور عامه بر آن است که ارزش یک دلار همواره ثابت باقی می‌ماند.

این در حالی است که چاپ بی‌رویه دلار در طی سال‌های متمادی، روز به روز از ارزش واقعی آن کاسته است. در یک مقاله شگفت‌انگیز مشخص شد که بیش از ۸۰ درصد کل دلارهای موجود در دنیا از ژانویه ۲۰۲۰ به این طرف چاپ شده‌اند.

همین نکته کلیدی است که دلار را برای سنجیدن ارزش بیت کوین به ابزاری ضعیف و ناقض تبدیل می‌کند.

منبع: cryptoslate.com