سال ۲۰۲۱ برای بازار رمز ارزها یک سال ویژه و خاص است که شاید تکرار اتفاقات آن در آینده نزدیک چندان محتمل نباشد. حال که به پایان این سال رسیده‌اید، بد نیست که نگاهی بیندازیم به مهم‌ترین وقایعی که بازار رمزارزها در طول سال ۲۰۲۱ به خود دیده است.

ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ تقریبا تمام رکوردهای قبلی خود را شکستند. در یک جمله می‌توان این طور گفت که این سال برای بازار رمزارزها و صنعت بلاک‌چین به معنای واقعی کلمه شکوهمند و فراموش نشدنی بود. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین رویدادهای سالی که گذشت، می‌پردازیم.

آلت کوین‌ها و برنامه‌های غیر متمرکز

دو مورد از توکن‌های بی‌نظیر از نظر رشد در سال ۲۰۲۱ بدون شک ارز سولانا و ارز لونا هستند. سولانا با ۹۵۰۰ درصد و لونا با حدود ۱۳۰۰۰ درصد رشد، کام هولدرهای خود را در این سال شیرین کردند. میزان سرمایه‌گذاری و اعضای جامعه این دو توکن در سال جاری به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. همین مسئله باعث شده است که عده‌این این دو توکن را به عنوان قاتلان اتریوم معرفی کنند. هر چند که شاید این ادعا کمی بلندپروازانه به نظر برسد.

میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این دو پروژه به حدی روند تصاعدی داشته است که در حال حاضر سولانا با ۱۱.۴۵ میلیادر دلار و لونا با ۱۸.۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در وضعیت بسیار مطلوبی در بازار رمزارزها قرار دارند. به گونه که لونا اخیرا موفق شده است جای بایننس کوین را نیز از نظر میزان نقدینگی در بازار بگیرد.

واقعیت این است که این دو توکن به عنوان نماد موفقیت پروژه‌های دیفای در سال ۲۰۲۱ به شمار می‌روند. هر چند که سهم این پروژه‌ها در شرایط فعلی بازار هنوز چشمگیر نیست؛‌ اما سرعت رشد سرسام‌آوری که در پیش گرفته‌اند، زنگ خطر را برای بسیاری از رقبا در بازارهای مالی به صدا درآورده‌اند. حتی عده‌ای معتقد هستند که در سال ۲۰۲۲ می‌توانیم شاهد پروژه‌هایی باشیم که بانکداری سنتی را با برنامه‌ها مالی غیر متمرکز در هم بیامیزد.

توکن‌های غیر مثلی (NFT)

توکن‌های غیرمثلی از سال ۲۰۱۴ در بازار رمز ارزها وجود دارند. اما واقعیت این است که سال ۲۰۲۱ را باید به عنوان سال تولید واقعی این توکن‌ها در نظر گرفت. عمده فروش این توکن‌ها در این سال رخ داده است و ارزش بازار آن‌ها از ۱۴ میلیارد دلار فراتر رفته است. البته حدود ۹۱ درصد این عدد را مجموعه‌های هنری دیجیتال و بازی‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

اوضاع به سمتی حرکت می‌کند که برندهای مشهور در دنیا از جمله آدیداس، نایک، کوکاکولا و … توکن‌های غیرمثلی اختصاصی خود را در بازار عرضه کرده‌اند. قطعا حضور این برندهای معتبر بر استقبال بیشتر از بازار NFT تأثیر مثبت زیادی دارد. مطرح شدن مفهوم متاورس در سال ۲۰۲۱ نیز روی تقویت بازار توکن‌های غیر مثلی مؤثر بود؛ چرا که عملا مسیر تحقق متاورس از این توکن‌ها عبور می‌کند.

سیاست‌گذاری

مسئله بسیار مهم دیگری که در سال ۲۰۲۱ در خصوص بازار رمزارزها قابل ذکر است، سیاست‌گذاری و مقرراتی است که دولت‌های مختلف در این زمینه اعمال کرده‌اند. فقط در کشور آمریکا، کنگره ۳۵ لایحه را معرفی کرده است که به حوزه تنظیم‌گری در خصوص بازار رمزارزها و فناوری بلاک‌چین مرتبط است. بحث‌های موافقان و مخالفان بازار رمز ارزها در بین سیاست‌مداران آمریکایی در سالی که گذشت نیز بسیار داغ و پرحاشیه بود.

در حال حاضر قانون‌گذاران در آمریکا تمرکز خود را روی سامان بخشیدن به استیبل کوین‌ها معطوف کرده‌اند. البته سایر کشورها از جمله چین، هند، روسیه و … نیز در حال تصمیم‌گیری در خصوص بازار رمزارزها هستند. این قوانین می‌تواند در آینده نیز تأثیر خود را روی بازار رمزارزها بگذارد.

بازی‌های کریپتویی

مدل بازی‌های کرپیتویی برای کسب درآمد، ایده بسیار خوبی بود که در طول سال‌های اخیر طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. بازی‌های مختلفی نیز در طول این سال‌ها ابداع شده‌اند که اوج کار در سال ۲۰۲۱ به وقوع پیوست. بازی‌هایی مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، سندباکس (The Sandbox)، انجین (Enjin) و اولترا (Ultra) سهم قابل توجهی از گیمرها را به خود اختصاص داده‌اند. در حال حاضر سهم قابل توجهی از پروژه‌های دیفای در بازار رمز ارزها مربوط به بازی‌های کریپتویی است.

در قالب این بازی‌ها کاربران می‌توانند با استفاده از توکن‌های غیر مثلی دارایی‌های خود را در محیط بازی کنترل کنند. با این وجود بسیاری از کارشناسان معتقدند که در سال ۲۰۲۲ نیز ماجراجویی بازی‌های کریپتویی و جذب طرفداران بیشتر ادامه خواهد یافت.

پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال

سال ۲۰۲۱ از نظر میزان جذب افراد از سراسر دنیا نیز منحصربه‌فرد ارزیابی می‌شود. به گونه‌ای که آمارها حاکی از آن است که تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ میزان افراد حاضر در بازار رمزارزها در سراسر دنیا حدود ۸۸۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده است. با این وجود آمارها نشان می‌دهد که میزان مالکیت ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف دنیا چندان زیاد نیست. به این معنی که به طور متوسط در هر کشور حدود ۳.۹ درصد از جمعیت در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اوکراین، روسیه و ونزوئلا به عنوان برترین کشورها هستند که حداقل ۱۰ درصد جمعیت‌شان در بازار رمزارهای فعالیت می‌کنند.

این نرخ‌های پایین مالیکت نشان‌دهنده ظرفیت بسیار بالایی است که برای رشد بازار رمز ارزها در سال‌های آینده وجود دارد. در سال ۲۰۲۱ ارزش بازار رمز ارزها از ۲.۵ تریلیون دلار فراتر رفت. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۳۶۵ میلیارد دلار برآورد ارزش بازار بود.

پتانسیل‌های زیادی برای رشد بازار رمز ارزها در سال‌های آینده وجود دارد. به عنوان مثال رواج استفاده از این دارایی‌ها در پرداخت‌های روزمره اهمیت بسیار زیادی در عمق بخشیدن به بازار در اقتصاد دنیا دارد. باید منتظر ماند و دید که در سال ۲۰۲۲ چه روزهایی در انتظار بازار رمز ارزها هستند.

منبع: cointelegraph.com