بیت کوین با وجود رشد قیمت خوبی که در سال ۲۰۲۱ تجربه کرد، به هدف ۱۰۰ هزار دلاری که برخی از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند، نرسید. تحلیلگران در سال ۲۰۲۲ انتظار دارند که بیت کوین به قیمت ۱۰۰ هزار دلار برسد. اما تحلیل تکنیکال در این زمینه چه نتایجی را ارائه می‌دهد؟

بسیاری از تحلیلگران هنوز معتقد هستند که روند قیمت بیت کوین در بلند مدت صعودی خواهد بود؛ اما هیچ یک افت قیمت‌های کوتاه مدت آن را رد نمی‌کنند. به عنوان یکی از نکات منفی که ممکن است در کوتاه مدت به باعث ریزش قیمت بیت کوین شود، وضع قوانین سخت‌گیرانه از سوی دولت‌ها است. به عنوان سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا از جمله در خصوص نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ و میزان خرید و فروش اوراق بهادار کاملا پتانسیل تأثیرگذاشتن روی قیمت بیت کوین را دارد.

از طرفی بسیاری از کارشناسان اقتصادی، میزان تورم را در سال ۲۰۲۲ بیشتر از سال قبل در سطح دنیا ارزیابی می‌کنند. این مسئله می‌تواند به یک محرک برای سرمایه‌گذاری بیشتر در بیت کوین تلقی شود. اما واقعیت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد که مردم برای حفظ دارایی‌شان از خطر تورم به سمت بیت کوین حرکت کنند.

با وجود این موارد شاید نگاه کردن به نمودار قیمت بیت کوین بتواند اطلاعات مهمی را در خصوص شرایط سال ۲۰۲۲ در اختیار ما قرار دهد.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

صعود شدید قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، شاخص RSI را به بالای ۹۶ رساند که در نوع خود نشان‌دهنده خوش‌بینی مفرط سرمایه‌گذاران به بازار رمزارزها بود. رالی‌های صعودی سنگین به ندرت پایداری خود را در طولانی مدت حفظ می‌کنند. معمولا بعد از یک اصطلاح قیمتی شدید، وارد دوره تثبیت قیمت می‌شوند. این دقیقا اتفاقی است که در پایان سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین رخ داد. شرایط به گونه‌ای پیش رفت که بیت کوین تا قبل از دسامبر سال ۲۰۲۰ نتوانست سقف ۲۰ هزار دلار که در سال ۲۰۱۷ ثبت کرده بود را بار دیگر پس بگیرد.

بار دیگر در سال ۲۰۲۱ شاهد صعود شدید قیمت بیت کوین بودیم. به گونه‌ای که در ماه مارس این سال شاخص RSI به حدود ۹۱ رسید. بر خلاف سال ۲۰۱۷، تریدرها به طرز عجیبی از روند صعودی حاکم در بازار حمایت کردند. این نکته نشان‌دهنده آن بود که امید برای افزایش قیمت بیت کوین همچنان در بازار حاکم بود. به عبارت دیگر از هر کاهش قیمتی برای افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بیت کوین استفاده شد.

شرایط به گونه‌ای پیش رفت که رالی صعودی قیمت بیت کوین را به ۶۹ هزار دلار رساند که به عنوانسقف تاریخی آن از زمان عرضه به شمار می‌رود. این بار اما روند صعودی در بازار شکسته شد و اصلاح قیمتی شدیدی رخ دارد. در شاخص RSI نیز واگرایی منفی شدیدی به چشم می‌خورد که نشان از تضعیف روند صعودی بیت کوین بود. تحلیل‌ها حاکی از آن است که ریزش قیمت بیت کوین می‌تواند تا سطح ۲۸۸۰۰ دلار ادامه پیدا کند. این عدد مهم‌ترین حمایت برای بیت کوین خواهد بود که در صورت شکسته شدن می‌تواند یک رکود طولانی را بر قیمت بیت کوین حاکم کند.

در مقابل گروهی از تحلیلگران معتقدند که بیت کوین می‌تواند بار دیگر به مقاومت ۶۹ هزار دلاری حمله کند. در صورت شکسته شدن این مقاومت بار دیگر رالی صعودی بیت کوین آغاز خواهد شد. البته ناگفته نماند که احتمال وقوع هر دو رخداد ذکر شده در قیمت بیت کوین نیز وجود دارد. به این معنی که در کوتاه مدت به سمت حمایت ۲۸۸۰۰ دلاری حرکت کند و بعد از آن با ورود نقدینگی سنگین مواجه شود. به گونه‌ای که خیلی زود به سقف ۶۹ هزار دلار برسد و از آن نیز عبور کند.

به هر حال اگر خرس‌ها موفق شوند که روند نزولی را در قیمت بیت کوین حاکم کنند، قطعا افزایش قیمت بیت کوین با تأخیر به وقوع خواهد پیوست. به گونه‌ای که بیت کوین برای مدت طولانی بین کف ۲۸۸۰۰ دلاری و سقف ۷۹ هزار دلاری باقی خواهد ماند. به طور کلی اگر قیمت بیت کوین از سقف ۶۹ هزار دلار عبور کند، می‌تواند به محدوده ۱۰۰ تا ۱۰۹ هزار دلار دست پیدا کند که این قیمت‌ها پیش‌بینی‌ها را در خصوص بیت کوین محقق خواهد کرد.

منبع: cointelegraph.com