سایت کریپتورنک در تحلیل جدید خود اظهار کرده است که تنها حدود ۶.۳ درصد از کل بیت کوین‌های عرضه شده در کیف پول‌های صرافی باقی مانده است. مطابق این تحلیل عرضه بیت کوین در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرد. به این معنی که تنها حدود ۱.۳ میلیون سکه در حساب‌های کاربری در صرافی‌ها باقی مانده است.

البته روند کاهشی عرضه بیت کوین بعد از زمان هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به این طرف آغاز شده است. در اکتبر سال ۲۰۲۰، حدود ۹.۵ درصد بیت کوین‌های عرضه شده در حساب صرافی‌ها بود و این عدد در جولای سال ۲۰۲۱ به ۷.۳ درصد کاهش پیدا کرد. در نهایت در دسامبر سال ۲۰۲۱ نیز رکورد تاریخی ۶.۳ درصدی برای عرضه بیت کوین رقم خورده است.

جالب است بدانید که بیشتری میزان ذخیره بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها مربوط به کوین بیس است. این صرافی در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد بیت کوین‌های در صرافی‌ها را ذخیره داشت ولی این عدد در پایان سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

روند ذخیره بیت کوین در مقایسه با استخراج آن نیز کاملا افزایشی شده است. به طور متوسط حدود ۱۰۰ هزار بیت کوین در ماه از گردش در بازار خارج می‌شود و به کیف پول‌های سرد منتقل می‌گردد. به نظر می‌رسد که روند کاهشی عرضه بیت کوین در صرافی‌ها با توجه به انتظارات تورمی حاکم بر سال ۲۰۲۲ همچنان تداوم داشته باشد.

نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که حتما باید به آن توجه داشته باشید. آمار واقعی بیت کوین در گردش از آنچه تا اینجا ذکر کردیم نیزکمتر است. چرا که برخی از کاربران به جای ذخیره بیت کوین در کیف پول‌های اختصاصی خود، آن را به امانت نزد صرافی‌ها می‌سپارند. بنابراین باید توجه داشته باشید که بخشی آمار واقعی عرضه بیت کوین در صرافی‌ها از ۶.۳ درصد نیز کمتر است.

نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که نباید از آن غافل شد. حدود ۲۴.۶ درصد عرض بیت کوین در سال ۲۰۲۱ مربوط به زمانی بود که قیمت آن بالاتر از ۴۷ هزار دلار بود. این آمار یک شاخص مهم به شمار می‌رود و نشان می‌دهد که با افزایش قیمت بیت کوین، خرس‌ها کم کم از خواب بیدار می‌شوند و به فکر عرضه دارایی خود می‌افتند.

منبع: cointelegraph.com