بیت کوین و بسیاری دیگر از آلت کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ سال درخشانی را پشت سر گذاشتند. با این وجود اوضاع در سال ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟

بیت کوین با وجود اصلاح قیمت شدید از سقف ۶۹ هزار دلاری در سال ۲۰۲۱ باز هم حدود ۶۰ درصد بالاتر از قیمت متوسط سال ۲۰۲۰ قرار دارد. مقایسه عملکرد بیت کوین در مقایسه با طلا نیز به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در این ارز دیجیتال نسبت به طلا در یک سال اخیر به مراتب سود بیشتری را کسب کرده‌اند.

در طول سال ۲۰۲۱ نیز ارزش بازار کریپتوکارنسی به بیش از ۳ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد. در عین حال دامیننس بیت کوین از حدود ۷۰ درصد ابتدای سال به چیزی نزدیک به ۴۰ درصد در پایان سال رسید. این آمار نیز به خوبی نشان می‌دهد که آلت کوین‌ها نیز سال بسیار عالی را پشت سر گذاشتند.

بر اساس تجزیه و تحلیل‌های فنی انجام شده به لیست ۵ مورد از ارزهای دیجیتال رسیدیم که توصیه می‌کنیم حتما در واچ لیست خود در سال ۲۰۲۲ قرار دهید. توصیه می‌کنیم که حتما در کنار تحلیل‌های شخصی خود، این ۵ ارز دیجیتال را نیز که در ادامه مطرح می‌کنیم، بررسی نمایید.

۱. بیت کوین (BTC)

بعد از ریزش سنگین بیت کوین از سقف تاریخی ۶۹ هزار دلار، گاو‌ها تلاش کردند که روند صعودی را بار دیگر به این ارز دیجیتال برگردانند. اما هنوز موفق به انجام این کار نشده‌اند. بیت کوین در روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۲ در حوالی ۴۶ تا ۴۷ هزار دلار در حال نوسان است. در عین حال خرس‌ها نیز در حال تلاش هستند تا بیت کوین را با افت قیمت مواجه کنند. در صورتی که خرس‌ها موفق شوند، این احتمال وجود دارد که بیت کوین تا حمایت نسبتا قوی ۳۹۶۰۰ دلار افت پیدا کند. طبیعی است که وقوع چنین سقوط سنگینی در بیت کوین، آغاز هر گونه روند صعودی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

در مقابل گاوها هم در تلاش هستند که شاخص میانگین متحرک نمایی بیت کوین را ارتقا دهند و در گام اول محدود قیمتی ۶۴۰۰۰ تا ۶۹۰۰۰ دلار را پس بگیرند. در صورتی که بیت کوین این سقف تاریخی را به دست بیاورد و خود را بالای آن تثبیت کند، می‌توانیم شاهد رالی صعودی به سمت ۱۰۰ هزار دلار باشیم.

۲. اتریوم (ETH)

اتریوم نیز در وضعیت صعودی بلند مدت قرار دارد. اندیکاتورهای مختلف از جمله RSI در نمودار فعلی این ارز دیجیتال نشان دهنده دست برتر گاوها است. هر چند که خرس‌ها نیز در تلاش هستند تا اتر را به زیر قیمت ۳۷۴۵ دلار برسانند؛ اما تجربه نشان داده است که به محض نزدیک شدن قیمت به این محدوده، خرس‌ها با حجم سنگینی اقدام به خرید می‌کنند.

هدف گاوها در خصوص اتریوم تلاش برای شکستن سقف ۵ هزار دلاری است که مدت‌ها است روند صعودی را از این ارز دیجیتال منع کرده است. در صورت تصاحب این سقف قیمت و تثبیت روی آن احتمالا می‌توانیم شاهد رالی صعودی به سمت ۵۷۱۹ دلار باشیم. اهداف بلند مدت بعدی اتریوم نیز به ترتیب ۶۵۶۶ و ۷۰۸۹ دلار هستند.

در مقابل این روند، امکان سقوط قیمت اتریوم نیز در سال جاری وجود دارد. اگر خرس‌ها موفق شوند ابتکار عمل را به دست بگیرند، می‌توانند قیمت اتریوم را تا سطح حمایت قوی ۲۶۵۲ دلار پایین بیاورند. در صورتی که این حمایت نیز شکسته شود، باید شاهد تداوم روند نزولی تا ۱۷۰۰ دلار باشیم.

۳. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین به تازگی از ۶۶۹ دلار عبور کرد و این مسئله نشان می‌دهد که در مقطع فعلی خرس‌ها به شدت از سقف تاریخی ۶۹۱ دلار دفاع می‌کنند. شاخص‌های میانگین متحرک صعودی هستند و اندیکاتور RSI نیز در وضعیت مثبتی قرار دارد. همه این ها نشان می‌دهد که خریداران دست بالا را دارند و می‌توانند بار دیگر سقف تاریخی ۶۹۱ دلار را تصاحب کنند. برای هر گونه سیگنال صعودی بعدی از بایننس کوین باید ابتدا این سقف تصاحب شود و قیمت توکن نیز بالای آن تبیت گردد.

حتی ممکن است که برای چند هفته، قیمت بایننس کوین در حوالی سقف ۶۹۱ دلار باقی بماند. این اتفاق به هیچ عنوان خبر منفی نیست؛ چرا که نشان می‌دهد عملا تمایل برای خروج از این توکن در سقف ۶۹۱ دلاری چندان زیاد نیست. اگر این مهم اتفاق بیفتد، اهداف بعدی بایننس کوین از نظر تحلیل تکنیکال به ترتیب ۸۴۳ و ۱۱۷۱ دلار خواهند بود. در مقابل اگر خرس‌ها بتوانند ابتکار عمل را در دست بگیرند، احتمالا شاهد سقوط قیمت به حمایت قوی ۳۷۹ دلار خواهیم بود. در صورتی که این حمایت شکسته شود، هر گونه فرضیه صعود قیمت بایننس کوین حداقل در آینده نزدیک باطل می‌شود.

۴. ارز اولانچ (AVAX)

صعود شدید قیمتی در کوتاه مدت باعث شده است که شاخص RSI برای رمز ارز اولانچ به نزدیک ۸۵ برسد. این عدد نشان می‌دهد که کاملا در محدود اشباع خرید به سر می‌بریم و حداقل امکان دارد که سرمایه‌گذاران در سقف تاریخی ۱۴۷ دلار به فکر سیو سود در کوتاه مدت باشند.

بیشتر یاد بگیرید: ارز دیجیتال AVAX 

در چند وقت اخیر، خرس‌ها تلاش کردند و برای سه هفته متوالی قیمت اولانچ را به محدود ۸۱ دلار رساندند؛ اما هر بار شاهد بودیم که به یکباره موجی از خرید در این محدوده اتفاق افتاده و روند نزولی را از بین می‌برند. این نشان می‌دهد که سقف ۸۱ دلاری در حال حاضر به یک حمایت قوی برای این ارز دیجیتال تبدیل شده است. هدف بعدی گاوها این است که قیمت اولانچ را در بالای سقف تاریخی ۱۴۷ دلار تثبیت کنند. در صورت موفق شدن به انجام این کار، اهداف بعدی در مسیر صعودی این رمز ارز به ترتیب ۲۱۳ و ۲۶۰ دلار خواهد بود.

در مقابل اگر قیمت از محدوده ۱۴۷ دلار عبور نکند و خرس‌ها ابتکار عمل را در دست بگیرند، این احتمال وجود دارد که روند نزولی قیمت اولانچ را تا حمایت‌های ۷۵ و ۵۰ دلار شاهد باشیم.

۵. متیک (MATIC)

متیک توکن اختصاصی شبکه پالیگان است که در یک روند صعودی موفق شده است به سقف تاریخی ۲.۷۰ دلاری دست پیدا کند. البته خرس‌ها در این عدد مقاومت بالایی از خود نشان دادند و موفق شدند که روند صعودی را به نزولی تغییر دهند. با این وجود هر چه به سمت حمایت ۱.۶۲ دلاری حرکت می‌کنیم، میزان خرید گاوها بیشتر می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که هنوز انتظارات صعودی بر این توکن حاکم است.

به نظر می‌رسد که گاوها بار دیگر شانس خود را برای تثبیت در بالای قیمت ۲.۷۰ دلار امتحان خواهند کرد. اگر این مهم محقق شود، می‌توان در ادامه مسیر صعودی شاهد دستیابی به قیمت‌های ۳.۲۸ و ۴.۷۷ دلاری در آینده باشیم. اما در صورت غلبه خرس‌ها بر بازار ممکن است که شاهد روند نزولی تا حمایت بسیار قوی ۱.۰۴ دلاری در متیک باشیم.

آنچه در خصوص این ۵ ارز دیجیتال در این خبر مطالعه کردید، صرفا نظرات شخصی نویسنده آن است. لذا توصیه می‌کنیم که مطالب فوق را مبنای تصمیم‌گیری خود در معاملات قرار ندهید. بلکه حتما تحلیل‌های شخصی خود را از بازار داشته باشید و با توجه به استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک شخصی، تصمیم‌گیری نهایی را در بازار داشته باشید.

منبع: cointelegraph.com