عوامل خرد و کلان بسیار زیادی هستند که در ترکیب با یکدیگر تحلیلگران بازار را در خصوص پیش‌بینی آینده بیت کوین و آلت کوین‌ها در سال ۲۰۲۲ دست به عصا می‌کنند.

در حالی که چند روزی از آغاز سال ۲۰۲۲ سپری شده است، نقدینگی در گردش بیت کوین در پایین‌ترین سطح خود قرار گرفته است. در ۷ ژانویه ۲۰۲۲ نیز بیت کوین به قیمت ۴۰۹۳۸ دلار رسید که در مقایسه با سپتامبر سال قبل عدد پایین‌تری را نشان می‌دهد. این اتفاقات باعث شده است که از گوشه و کنار بازار، تحلیل‌هایی در خصوص ادامه‌دار بودن سقوط قیمت بیت کوین حتی به اعدادی کمتر از ۳۰ هزار دلار نیز به گوش برسد.

واقعیت این است که داده‌های کلان برای استدلال در خصوص افت قیمت بیت کوین حتی برای کوتاه مدت نیز وجود دارد. به عنوان مثال چالش‌هایی که در خصوص استخراج بیت کوین در قزاقستان به وجود آمده است، می‌تواند یک سیگنال منفی مهم برای بیت کوین باشد. ماینرهای قزاقستان با مشکل تأمین برق و قطعی اینترنت مواجه هستند. اهمیت ماجرا زمانی مشخص می‌شود که بدانیم حدود ۱۸ درصد نرخ هش بیت کوین مربوط به این کشور است.

به نظر می‌رسد که حتی اگر قیمت بیت کوین روند کاهشی را ادامه دهد، شاهد دوام چندانی در آن نخواهیم بود. پیش‌بینی‌ها دال بر تورم اقتصادی زیادی است که در سال جدید میلادی کشورهای مختلف دنیا را در بر خواهد گرفت. در نتیجه بسیاری از مردم به دنبال راهی برای نجات از تورم خواهند بود. همین مسئله باعث می‌شود که عملا بازار کریپتوکارنسی و بیت کوین به عنوان یک گزینه مهم پیش روی سرمایه‌گذاران قرار داشته باشد.

در چنین شرایطی سیاست‌های اقتصادی کشورهایی مانند آمریکا می‌تواند به طور مستقیم تأثیر خود را روی بازار اعمال کند. باید منتظر ماند و دید که دولت آمریکا و به خصوص بانک مرکزی این کشور چه سیاست‌های پولی و مالی را برای سال ۲۰۲۲ در پیش خواهد گرفت.

منبع: cointelegraph.com