سال ۲۰۲۱ برای ارزهای دیجیتال یک سال بی‌نظیر بود و ارزش آن برای اولین بار از ۲ تریلیون دلار گذشت. خالی از لطف نیست که وضعیت بازار کریپتوکارنسی را در مقایسه با سایر بازارهای سنتی مانند فلزات گران‌بها، املاک و مستغلات، سهام و … را بررسی کنیم. این مقایسه به خوبی برای ما مشخص می‌کند که جای پای بازار رمز ارزها در حال حاضر چه میزان سفت شده است.

در حال حاضر ارزش بازار طلا برابر ۱۱.۴ تریلیون دلار است که حدود ۵ برابر بازار رمز ارزها است. همچنین ارزش بازار طلا به تنهایی حدود ۱۳ برابر بیت کوین است که اصطلاحا به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که بدانید ارزش بازار نقره نیز حدود ۱.۲۸ تریلیون دلار است و به همین دلیل بیت کوین حدود ۲ برابر نقره نقدینگی را به خود اختصاص داده است.

در سال ۲۰۲۱ بیت کوین به عنوان یک پناهنگاه مطمئن در برابر چاپ دلار بی‌رویه‌ای بود که به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا به وقوع پیوست.

بازار املاک و مستغلات همواره به عنوان مهم‌ترین ذخیره دارایی برای بشر در سراسر دنیا به شمار می‌رود. ارزش بازار املاک و مستغلات حدود ۴ برابر تولید ناخالص داخلی جهانی است و رقمی معادل ۳۴۰ تریلیون دلار را در خود جای داده است. با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که حدود ۱۶۰ برابر بازار رمز ارزها ارزش دارد.

بازار سهام نیز در دنیای چیزی در حدود ۱۲۲ تریلیون دلار نقدینگی را در بر می‌گیرد که مقایسه کریپتوکارنسی با آن نشان می‌دهد که هنوز رقم خاصی در برابر این بازار ندارد. با این حال، ارزش بازار ارز دیجیتال بیشتر با بازار سهام اتحادیه اروپا که ۱۴ تریلیون دلار است یا حتی بازار سهام ایالات متحده که ۵۰ تریلیون دلار ارزش دارد، قابل مقایسه است.

با یک برآورد کلی از بازار رمزارزها و صنایع وابسته به آن از جمله از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری، آژانس‌های بازاریابی و رسانه‌ای، شرکت‌های استخراج، استارت‌آپ‌های بلاک چین، شبکه‌های پرداخت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز متمرکز بر رمزارز و … چیزی بین ۲.۳۵ تا ۲.۹ تریلیون دلار می‌رسد.

در سال ۲۰۲۱ با رشد بسیار عالی بازار رمز ارزها به جمع ۱۰ صنعت برتر از نظر حجم نقدینگی دست پیدا کرد و موفق شد صنعت مخابرات با ارزش ۱.۷۴ تریلیون دلار را پشت سر بگذارد. صنعت تولید خودرو، تولید نفت و گاز و غذا نیز به ترتیب دارای ارزش ۳، ۴.۶ و ۵ تریلیون دلار هستند. صنعت خدمات مالی جهانی نیز با ارزش ۲۲.۵ تریلیون دلار با فاصله بسیار زیاد در مقایسه با دیگر صنعت‌ها قرار دارد.

بد نیست که نگاهی هم به ارزش بازار بیت کوین در مقایسه با شرکت‌های غول فناوری بین‌المللی بیندازیم. با ارزش‌ترین شرکت سهامی عام جهان، اپل (۲.۹۸ تریلیون دلار) است و پس از آن مایکروسافت (۲.۵۱ تریلیون دلار) و آلفابت با ارزش بازار ۲ تریلیون دلار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارد. همین مسئله نشان می‌دهد که ارزش بازار کریپتوکارنسی در حال حاضر با شرکت‌های غول فناوری برابری می‌کند.

تمام این اعدا و ارقام را باید با در نظر داشتن این نکته در نظر گرفت که بیت کوین تنها در حدود ۱۲ سال موفق شده است به این ارزش بازار دست پیدا کند. در حالی که بسیاری از بازارهای موازی سال‌های بسیار زیادی سابقه دارند.

منبع: cryptoslate.com