همزمان با شروع سال ۲۰۲۲ میلادی، ارزش بازار رمز ارزها از ۳۳۳.۵ میلیارد دلار پایین‌تر آمده است. کاهش قیمت بیت کوین سهم مهمی در افت ارزش بازار در این روزها داشته است. از طرف دیگر همبستگی بین بازار رمز ارزها با مؤلفه‌های اقتصادی کلان در سطح دنیا بیش از پیش آشکار شده است.

به گونه‌ای که بسیاری از تحلیلگران بازار رمز ارزها معتقدند که رشد بازار رابطه تنگاتنگی با اتفاقات اقتصادی که در سال جدید رخ می‌دهد، دارد. با این وجود هنوز امیدها در خصوص بیت کوین به عنوان یک دارایی مستقل که بتواند این همبستگی را از میان بردارد، پابرجاست.

دیو رمزی (Dave Ramsey) مجری و کارشناس برنامه معروف رمزی شو، در تحلیلی اشاره کرد که ارزهای دیجیتال با ذهنیت پول‌دار شدن سریع در بیت عموم مردم دنیا جا افتاده‌اند. او معتقد است که این دیدگاه برای بازار مانند سم است و می‌تواند خطرات بسیار جدی را به دنبال داشته باشد. از نظر Dave Ramsey این دیدگاه به بازار رمز ارزها و به خصوص بیت کوین، باعث می‌شود که نتوان به چشم سرمایه‌گذاری به این بازار نگاه کرد؛ بلکه شکلی از قمار به حساب می‌آید.

Peter Schiff نیز که مواضع ضد بیت کوین شناخته می‌شود نیز در روزهای اخیر بار دیگر در اظهار نظر جدیدی از فعالان بازار خواسته است که چشم‌ها و ذهن‌های خود را باز کنند و قبل از اینکه خیلی دیر شود، سرمایه خود را از بیت کوین خارج نمایند.

اما واقعیت این است که طرفداران بیت کوین بسیار قوی هستند و فعالیت‌های تبلیغاتی زیادی در خصوص آینده درخشان این ارز دیجیتال مطرح می‌کنند. گزاره دستیابی بیت کوین به قیمت ۱۰۰ هزار دلاری در سال جاری از جمله موضوعاتی است که با ضریب بالا در رسانه‌ها در حال دست به دست شدن است.

عده‌ای از تحلیلگران معتقدند که بیت کوین در حال حاضر در جریان موج اصلاحی ۴ در امواج الیوت است و به نظر می‌رسد که نوسان آن از ۴۲ هزار دلار به سمت ۳۰ هزار دلار اتفاق بیوفتد و بعد از آن برای موج جنبشی شماره ۵ به سمت ۱۰۰ هزار دلار حرکت خواهد کرد.

منبع: cryptoslate.com