گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد ایران به دنبال فراهم کردن فرصت‌هایی برای وارد کنندگان و صادر کنندگان است تا پرداخت‌های خود را با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام دهند. این روش به عنوان یک راه حل برای دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران دنبال می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری مهر، بانک مرکزی ایران و وزارت صمت به توافقی دست یافتند تا پلتفرم پرداخت بانک مرکزی را به یک سیستم تجاری مرتبط کند که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت‌های خود را انجام دهند.

علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: انتظار می‌رود سازوکار جدید پرداخت تا دو هفته آینده نهایی شود.

پیمان پاک در بخشی از صحبت‌خود گریزی نیز به ارزهای دیجیتال زد و اشاره نمود که باید فرصت‌های جدیدی را پیش روی واردکنندگان و صادرکنندگان قرار دهیم تا با استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات بین‌المللی حضور پیدا کنند. وی افزود: دولت نباید فرصت های اقتصادی و تجاری صنعت کریپتو را نادیده بگیرد و به ارزهای رمزنگاری خصوصی بزرگ مانند بیت کوین شاره کرد.

برای این منظور فعالان اقتصادی در داخل کشور روبل روسیه، روپیه هند، دلار آمریکا یا یورو را دریافت می‌کنند و آن را به ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین تبدیل می‌نمایند. در ادامه برای واردات یا صادرات از بیت کوین استفاده کرده و آن را در اختیار طرف خارجی معامله قرار می‌دهند. به این ترتیب عملا بخش قابل توجهی از مشکلات نقل و انتقال پول در سیستم سنتی تجارت بین‌الملل که ناشی از تحریم‌ها دامن‌گیر ایران می‌شود، قابل برطرف شدن است.

البته در ایران مشکلاتی نیز در خصوص صنعت کرپیتوکارنسی وجود دارد. به عنوان مثال هنوز قوانین شفاف و مشخصی برای نحوه مواجهه دولت ایران با این بازار تدوین نشده است و همچنین ماینرهای ایرانی بیت کوین نیز به دلیل مشکلات ناشی از کمبود برق، دچار مشکلات زیادی در تأمین انرژی مورد نیاز خود برای استخراج بیت کوین هستند.

منبع: cointelegraph.com