جی پی مورگان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیا است که اعتبار زیادی در زمینه تجارت جهانی دارد. این بانک در گذشته بارها رویکرد خود را در قبال بازار رمز ارزها مطرح کرده است. به این معنی که خواستار نوعی آرامش و ثبات در این بازار است. اخیرا نیز یک نظرسنجی در خصوص بیت کوین از فعالان بورس وال استریت و مشتریان خود انجام داده است. در این نظرسنجی صرفا ۵ درصد شرکت‌کنندگان نسبت به بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری در سال ۲۰۲۲ امیدوار بودند.

در این بین حدود ۹ درصد نیز معتقدند که بیت کوین می‌تواند رکوردهای قبلی خود را در سال ۲۰۲۲ بشکند و به قیمتی بالای ۸۰ هزار دلار دست پیدا کند. اهمیت نظرسنجی جی پی مورگان این است که عمده مشتریان این بانک را افراد ثروتمند تشکیل می‌دهند. حدود ۱۴ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی امیدوار به افزایش دو برابر قیمت بیت کوین در مقایسه با ابتدای ژانویه تا پایان سال ۲۰۲۲ هستند. شاید این پیش‌بینی برای گروهی از سرمایه‌گذاران بیت کوین خوشحال‌کننده باشد؛ اما واقعیت این است که بازار رمز ارزها به آتش‌بازی‌های بسیار بیشتری عادت کرده است.

نکته مهمی که در نظرسنجی جی پی مورگان به چشم می‌خورد آن است که عمده شرکت‌کنندگان نسبت به افزایش قیمت بیت کوین نظر مساعدی داشته‌اند. به طوری که حدود ۵۵ درصد شرکت‌کنندگان دستیابی بیت کوین به قیمت بالای ۶۰ هزار دلار را کاملا در دسترس می‌بینند. البته ناگفته نماند که حدود ۲۵ درصد نیز معتقدند که بیت کوین در زیر ۴۰ هزار دلار در سال جدید باقی می‌ماند.

نیکولاوس پانیگیرتزوگلو یکی از تحلیل‌گران ارشد اقتصادی جی پی مورگان است. او در اظهار نظری این طور عنوان کرد که از کاهش قیمت بیت کوین چندان متعجب نخواهد شد. از نظر نیکولاوس پانیگیرتزوگلو قیمت ارزش کنونی بیت کوین چیزی بین ۳۵ هزار تا ۷۳ هزار دلار است. او روند قیمت بیت کوین را در سال جاری تا حد زیادی وابسته به مواجهه سرمایه‌گذاران با بازار طلا می‌داند.

لازم به ذکر است که جی پی مورگان حدود ۲.۶ تریلیون دلار سرمایه دارد که بخش قابل توجهی از آن را در بازار رمز ارزها قرار داده است. همچنین کوین اختصاصی خود یعنی JPM را نیز در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرده است.

جیمی دیمون مدیرعامل جی پی مورگان نیز اخیرا در خصوص آینده قیمت بیت کوین موضع‌گیری کرد. او این طور عنوان کرد که بیت کوین می‌تواند ظرف مدت ۵ سال حدود ۱۰ برابر رشد قیمت را تجربه کند. به هر ترتیب توصیه عمده فعالان اقتصادی این است که چیزی بین ۱ تا ۵۰ درصد سبد سرمایه‌گذاری با توجه به استراتژی و همچنین ریسک‌پذیری افراد منطقی است که به بیت کوین اختصاص پیدا کند.

منبع: cointelegraph.com