با وجود اینکه بازار ارزهای دیجیتال در روزهای فعلی در روند نزولی قرار دارند، ارز دیجیتال فانتوم در مدار صعودی قرار دارد. سؤالی که به وجود می‌آید این است که چرا رمز ارز فانتوم در حال شنا کردن بر خلاف جریان حاکم بر بازار است؟‌

در حال حاضر بیت کوین و بسیاری دیگر از آلت کوین‌های مطرح بازار رمز ارزها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از اوج قیمت خود در سال ۲۰۲۱ فاصله گرفته‌اند. این در حالی است که ارز دیجیتال فانتوم حدود ۱۲۱ درصد افزایش قیمت را فقط از نیمه دسامبر ۲۰۲۱ تا نیمه ژانویه ۲۰۲۲ تجربه کرده است.

کل ارزش قفل شده در پروژه فانتوم از یک میلیارد دلار در ستامبر ۲۰۲۱ به حدود ۷ میلیارد دلار در ابتدای سال ۲۰۲۲ رسیده است. تعداد تراکنش‌های روزانه این رمز ارز نیز به ۷۰۰ هزار مورد رسیده است و تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد هولدرهای آن حدود ۱.۴ میلیون نفر است.

در ۳۰ آگوست ۲۰۲۱، بنیاد Fantom یک برنامه استخراج نقدینگی عظیم به مبلغ ۳۷۰ میلیون FTM را راه اندازی کرد. برخلاف مشوق‌های استخراج نقدینگی سنتی که به کاربران داده می‌شد، این برنامه استخراج نقدینگی FTM برای توسعه‌دهندگان Fantom به عنوان پاداش برای دستیابی به سطوح هدف‌گذاری شده در زمینه ارزش قفل شده در پروژه طراحی شد.

در واقع فانتوم تلاش می‌کند تا کاربران و توسعه دهندگان را به سمت سرمایه‌گذاری طولانی مدت در پروژه خود سوق دهد. به عبارت دیگر هیچ تلاش از سوی بنیاد فانتوم برای تبلیغات در خصوص کسب بازدهی‌های نجومی در بازه زمانی کوتاه مدت انجام نگرفته است.

وقتی این برنامه اعلام رسمی شد، قیمت ارز دیجیتال فانتوم حدود ۱ دلار بود و این برنامه ظرف مدت کوتاه قیمت آن را به ۳ دلار رساند که در نوع خود رشد فوق‌العاده‌ای در بازار رمز ارزها به شمار می‌رود.

نگاهی به برنامه های سال ۲۰۲۱ فانتوم

در نیمه اول سال ۲۰۲۱، توسعه دهندگان Fantom تلاش خود را بر ایجاد یک محیط dApp کاربرپسند با همکاری Chainlink، API3 و Band Protocol متمرکز کردند. شبکه فانتوم تا پایان ماه آوریل به میانگین ۱ ثانیه برای تشکیل بلاک‌ها دست پیدا کرد. تلاش‌ها برای توسعه زیرساخت‌های آن در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ افزایش یافت.

فانتوم همچنین به دنبال مشارکت با نهادهای دولتی در سراسر جهان است. این مشارکت‌ها طیف گسترده‌ای از جمله پروژه ذخیره‌سازی سوابق مالکیت معنوی در اوکراین،  توسعه نرم‌افزار سازمانی برای زندان‌ها در پاکستان، ارز دیجیتال بانک مرکزی و توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک در تاجیکستان تا استفاده‌های زنجیره تامین در ازبکستان را شامل می‌شود.

اکوسیستم فانتوم در حال حاضر مجموعه از ۱۱۳ پروژه دیگر میزبانی می‌کند. در حال حاضر نیز بعد از اتریوم، ترا، اسمارت بایننس چین، آوالانچ و سولانا در جایگاه ششم بلاک‌چین‌هایی است که از پروژه‌های غیر متمرکز میزبانی می‌کنند. از جمله پروژه‌های فعال فعلی در اکوسیستم فانتوم می‌توان به SushiSwap، Beefy Finance، CREAM Finance و Curve Finance اشاره کرد.

اکوسیستم فانتوم، به آرامی در حال جذب پروژه‌های بازی بلاک‌چینی است و اخیرا به تازگی از بازی متاورسی BIT World که شباهت‌های زیادی به دسینترالند دارد، پشتیبانی کرده است. Fantom همچنین به صراحت در Tankwars Zone سرمایه گذاری کرده است که نشان از متعهد بودن این اکوسیستم به بازی‌های بلاک‌چینی است.

با ذکر این توضیحات به نظر می‌رسد که ماجراجویی ارز دیجیتال فانتوم در سال ۲۰۲۲ بسیار تماشایی خواهد بود.

منبع: cryptoslate.com