نگاهی مقایسه‌ای به چرخه‌های قبلی هاوینگ بیت کوین نشان می‌دهد که بازار هنوز منتظر است تا رسیدن این ارز دیجیتال با بالاترین قیمت را مشاهده کند.

یک شرکت تحلیلی در زمینه مدیریت دارایی با نام کوانتوم اکونومیس در روزهای اخیر بررسی مهم را انجام داده است. آن‌ها در مطالعه‌ای را با هدف پاسخ به این سؤال که آیا دستیابی بیت کوین به قیمت ۱۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر است یا خیر، انجام داده‌اند.

رویکرد آن‌ها برای پاسخ به این سؤال بررسی دوره‌های زمانی هاوینگ بیت کوین بوده است. همان طور که می‌دانید بعد از استخراج هر ۲۱ هزار بیت کوین، پاداش ماینینگ نصف می‌شود و این روند تا زمان صفر شدن پاداش استخراج ادامه خواهد داشت.

آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد که منجر به کاهش پاداش استخراج به ۶.۲۵ بیت کوین رسید. داده‌های موجود نشان می‌دهد که روند قیمت بیت کوین بعد از آخرین هاوینگ، در مقایسه با دفعه‌های قبل تضادهایی را نشان می‌دهد.

رشد قیمت بیت کوین بعد از زمان هاوینگ در سال ۲۰۲۰، نشان می‌دهد که علی‌رغم شروع رشد نسبتا قوی، در مقایسه با هاوینگ‌های قبلی عملکرد ضعیف‌تری را به ثبت رسانده است.

رشد قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

بعد از اولین هاوینگ بیت کوین ۳۶۷ روز طول کشید تا قیمت آن به بالاترین حد خود از زمان عرضه در آن برهه زمانی برسد. این عدد بعد از دومین هاوینگ بیت کوین به ۵۲۷ روز افزایش پیدا کرد. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد که بعد از هاوینگ دوم دستیابی به رکورد جدید قیمت بیت کوین حدود ۱۶۰ روز بیشتر به طور انجامید.

با توجه به چرخه‌های قبلی که بیت کوین پشت سر گذاشته است، خالی از لطف نیست که تحلیل‌ها نسبت به چرخه فعلی را بررسی کنیم. اگر چرخه اول تکرار می‌شد در ماه می ۲۰۲۱ بیت کوین به سقف قیمت تاریخی خود می‌رسید و اگر چرخه دوم تکرار می‌شد این اتفاق در اکتبر سال ۲۰۲۱ به وقوع می‌پیوست.

اما اگر فرض کنیم که تکرار سقف قیمت بیت کوین در چرخه هاوینگ سوم نیز ۱۶۰ روز بیشتر از چرخه دوم به طول بینجامد، بعد از ۷۵۷ روز یعنی در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ این اتفاق تکرار خواهد شد. در حال حاضر که در ژانویه قرار داریم، حدود ۵ ماه تا رسیدن به این زمان فاصله وجود دارد.

البته این تحلیل کاملا خطی است و با توجه به اینکه صرفا دو نقطه برای ترسیم این خط وجود دارد، حتما با خطا همراه خواهد بود. علاوه بر ان عوامل مؤثر در قیمت بیت کوین آن قدر زیاد است که می‌تواند زمان دستیابی به سقف تاریخی ۱۰۰ هزار دلار را طولانی کند.

آنچه مسلم است، این نکته می‌باشد که هنوز ۱۲۰۵۸۹ بلاک دیگر در شبکه بیت کوین برای استخراج باقی مانده است و بیش از ۷۷۰ روز تا هاوینگ بعدی فرصت باقیست. بنابراین فرصت زیادی برای شگفتی بیت کوین باقی مانده است.

منبع: cryptoslate.com