نسل سوم اینترنت در راه است. مرورگرهای معروف اینترنت دست به کار شده‌اند تا خود را با وضعیت جدید تطبیق دهند. برای این منظور به سراغ سازگار کردن خدمات خود با فناوری بلاک‌چین حرکت می‌کنند.

اوپرا به عنوان یکی از معروف‌ترین مرورگرهای اینترنت در جهان شناخته می‌شود که دفتر مرکزی خود را در نروژ مستقر کرده است. این شرکت اخیرا اعلام کرده است که در حال آزمایش نسخه بتا یک مرورگر جدید است که مبتنی بر رمزنگاری و فناوری بلاک‌چین پایه‌گذاری شده است.

در این اطلاعیه ذکر شده است که در زمان رونمایی به طور همزمان نسخه‌های ویندوز، مک و تلفن‌های همراه این مرورگر در اختیار عمومی قرار خواهند گرفت. به نظر می‌رسد که این مرورگر می‌تواند بازی در صحنه جستجوهای اینترنتی تغییر دهد. همچنین تجربه کاربری جدید و رو به جلویی را در مسیر دستیابی به وب ۳ به دنبال داشته باشد.

در این مرورگر یک کیف پول ارز دیجیتال ادغام شده است که با هدف تسریع در فرآیند پذیرش نسل بعدی وب این کار انجام گرفته است. با افزایش علاقه به آینده غیرمتمرکز برای وب، برای ارائه دهندگان اینترنت مانند مرورگرها مهم می‌شود که فناوری‌های بلاک چین را در توسعه محصول و برنامه‌های کاربردی خود بکار ببرند.

نگاهی به وضعیت مرورگرهای وب در دنیا

گوگل کروم در حال حاضر حدود ۶۳ درصد جستجوهای اینترنتی در بستر موبایل را به خود اختصاص داده است. بعد از آن مرورگر Safari قرار دارد که حدود ۲۵.۶۱ درصد جستجوها را در اختیار دارد. این عدد برای مرورگر اوپرا برابر ۲.۰۲ درصد است. هر چند مقایسه با دو مرورگر دیگر عدد خیلی بزرگی نیست؛‌ اما با توجه به کاربران میلیاردی اینترنت در تلفن همراه باز هم ظرفیت قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد. به عنوان مثال تعداد دنبال‌کنندگان صفحه توییتر مرورگر اوپرا بیش از ۶۵۰ هزار نفر است.

تمرکز قاطع گوگل بر ویژگی‌های نوآورانه و حفظ کاربران در حال گسترش، رقابت با آن را تقریبا غیرممکن کرده است. با این حال، فناوری بلاک چین توجه طیف جدیدی از کاربران را با نیازهایی که در حال حاضر از طریق مرورگرهای اصلی موجود برآورده نمی شوند، به خود جلب کرده است.

پروژه مرورگر کریپتویی اوپرا

پروژه مرورگر کریپتویی اوپرا با هدف کار با انواع برنامه‌های غیر متمرکز راه‌اندازی شده است. در قالب این پروژه با شبکه‌های بلاک‌چین مختلف از جمله پالیگان و سولانا نیز همکاری می‌شود.

این مرورگر همچنین یک Crypto Corner را ارائه می‌دهد که به آخرین اخبار بلاک چین، ایردراپ‌ها و رویدادها دسترسی خواهد داشت. همچنین تیم اوپرا در نظر دارد که افزونه‌های کریپتویی مختلفی را به مرورگر خود اضافه کند. با استفاده از آن‌ها بدون نیاز به نصب اپلیکیشن‌های گوناگون می‌توانید مستقیم وارد برنامه‌های غیر متمرکز گوناگون شوید.

از طرفی مرورگر مبتنی بر فناوری بلاک‌چین قطعا در مسیر رعایت هر چه بیشتر حریم خصوصی کاربران قدم بر می‌دارد. این موضوع نیز مورد استقبال کاربران اینترنت در سراسر دنیا قرار می‌گیرد. باید منتظر ماند و دید که مرورگرهای کریپتویی چه زمانی از راه می‌رسند.

منبع: cryptoslate.com