در حال حاضر داده‌های موجود نشان می‌دهد که در بستر شبکه بلاک‌چین سولانا در هر ثانیه حدود ۳۰۰۰ تراکنش پردازش می‌شود که بسیار بیشتر از اتریوم است. بلاک‌چین سولانا در ماه‌های اخیر موفق شده است که خود را به عنوان یک جایگزین مناسب برای اتریوم معرفی کند. شرایط به سمتی پیش می‌رود که در رسانه‌ها سولانا را به عنوان قاتل اتریوم مطرح کرده‌اند.

طبیعی است که هر شبکه با کارمزد گس کمتر و همچنین سرعت تراکنش بیشتر می‌تواند از اتریوم در شرایط فعلی پیشی بگیرد. با این وجود توسعه دهندگان سولانا ادعایی را مطرح می‌کنند که فوق‌العاده شگفت‌انگیز است. آن‌ها این طور مطرح می‌کنند که سولانا قابلیت آن را دارد که ۷۱ هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

نگاهی به وضعیت فعلی شبکه سولانا

هر چند که داده‌های موجود نشان می‌دهد که تعداد تراکنش‌های فعلی سولانا فاصله زیادی با عدد ادعایی دارد؛ اما با همین شرایط فعلی نیز خیلی بیشتر از اتریوم است که در هر ثانیه تنها ۱۰ تراکنش را پردازش می‌کند.

از طرفی داده‌ها نشان می‌دهند که در شبکه سولانا حدود ۲۵۰۰ تراکنش در ثانیه به صورت موفق انجام می‌شود و حدود ۴۳۸ تراکنش در ثانیه نیز ناموفق هستند. به این ترتیب با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که تعداد تراکنش‌های موفق در مقایسه با ناموفق نسبت ۵ به ۱ دارد.

مقایسه‌ای بین تراکنش‌های سولانا با سایر شبکه‌های پرداخت متمرکز نشان می‌دهد که در حال حاضر سولانا شرایط مشابهی با ویزا کارت دارد.

در ماه های اخیر، تسلط اتریوم به عنوان خانه DeFi و NFT به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. این به دلیل راه اندازی پروژه های بیشتری در سایر شبکه های بلاک چین از جمله Solana است.

البته ناگفته نماند که در روزهای نخست سال ۲۰۲۲ هر دو ارز دیجیتال اتریوم و سولانا روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند. آن‌ها با افت ارزش مواجه شده‌اند. به گونه‌ای که در زمان انتشار این خبر (ژانویه ۲۰۲۲) ارزش بازار اتریوم و سولانا به ترتیب به ۲۹۴ میلیارد و ۳۱ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

منبع: cryptoslate.com